Byl tedy zhruba o 180 kilometrů rychlejší než vítěz závodu F1 ve Spielbergu Max Verstappen, který to na okruhu dotáhl „jen“ na 300 km/h.

Diem začal skákat s padákem v roce 2005 – na tandemu. Absolvoval už asi 670 seskoků, z toho polovinu ve speed-skydivingu. Už při prvních pokusech mu prý kolegové říkali, že by potřebovali olověnou zátěž, aby ho dohonili. Váha ale není podle něho v tomto sportu rozhodující. Diem měří 183 centimetrů a váží 95 kilogramů. Byl prý už o deset kilo těžší, ale ve vzduchu pomalejší, říká. Výkon z Welsu ho těší o to víc, že byl změřen podle nových pravidel, metodou GPS. Byli u toho tři mezinárodní rozhodčí, jeho světový rekord je tedy oficiální, píše list.

Volný pád v jeho disciplíně trvá asi 30 sekund, zhruba v 1700 metrech začíná závodník brzdit tím, že se „položí na břicho“. V této pozici normálního parašutisty dosahuje rychlosti kolem 200 km/h. Diem prý nikdy příliš neriskuje: „Koneckonců mám čtyři děti,“ říká v OÖN a dodává: Nebezpečnější je jezdit autem: ve vzduchu mu nikdo – na rozdíl od silnice – nepojede v protisměru…

Z hornorakouských parašutistů byl v závodě nejlepší čtvrtý Thomas Christof z Freistadtu, který při třech seskocích dosáhl průměru 435,20 km/h.

Bál se slézt

Charlie se svým zachráncem.Zdroj: Deník/repro

Čtyři dny seděl kocour Charlie v úmorném vedru na stromě ve výšce 25 metrů v Neumarktu (okres Rohrbach) – nemohl vlastními silami slézt. Našel ho jeho majitel, když při pátrání po něm uslyšel jeho mňoukání, píší OÖN. Ze stromu ho vyčerpaného, ale nezraněného zachránil pracovník stromového servisu firmy treetastic Kevin Koppensteiner s využitím speciální lezecké techniky, uvedl list. Po výstupu do koruny ho Charlie přátelsky uvítal a s díky se nechal vysvobodit, píše lokální list.

Lavina strhla sto ovcí

Asi stovka ovcí se v pondělí zřítila ze svahu pohoří Karwendel poblíž Mittenwaldu a ve strmém terénu zahynula, napsala PNP. Vyschlý terén nejspíš uvedly do pohybu některé ovce a lavina strhla o 80-100 metrů i ostatní, řekl mluvčí ochrany před katastrofami okresního úřadu v Ga-Pa. Stádo patřilo pastevnímu družstvu a volně se páslo zhruba ve výšce 1500 metrů. Uhynulé kusy budou z neschůdného místa sneseny v příštích dnech, dodává pasovský list.

Rakousko dokouřilo

Od listopadu bude v Rakousku zakázáno kouřit v gastronomii s výjimkou zahradních restaurací a podobných provozů. V Národní radě byli v úterý proti zákonu jen Svobodní (FPÖ), kteří varovali před zatěžováním hostinských a politické protivníky označovali za puritány a farizeje. Zákaz měl platit už od loňského 1. května, ale lidovci a Svobodní jej na poslední chvíli změnili. Nová koalice jej „po osmnácti měsících ignorance (SPÖ)“ zavádí znovu. Kouřit bude v budoucnu zakázáno na všech veřejných místech, kde se připravují, podávají nebo konzumují potraviny a nápoje – včetně shromáždění ve farních sálech, při hasičských slavnostech, ve víceúčelových zařízeních škol apod., i na volných plochách, kde se scházejí či ubytovávají děti a mládež. Zákaz se týká i vodních dýmek a e-cigaret.