Mathias Skerlan se nezastaví ani na vteřinu, snaží se svým hostům splnit každé přání,  pokračuje list. Že dnes nic nevydělá, mu nevadí. „Bez všech mých pomocníků by tohle nebylo možné," vysvětluje.  S tím, jak jeho tabule nabývá na popularitě, roste i počet podporovatelů. „Četl jsem o tom v časopise pro bezdomovce a od té doby pomáhám, kdy je to možné," říká například makléř s nemovitostmi  Andreas Reindl. Pro Štědrý den vyměnil prodávání domů a v Cose Cosi odklízí se stolů špinavé nádobí po hostech, kteří si žádné vlastní bydlení nemohou dovolit.

Kromě takových dobrovolníků, kteří se zapojují do práce s uspořádáním tabule, je Skerlan ovšem odkázán na dárce. Patří k nim i řada běžných hostů restaurace,  kteří podle OÖN už tradičně při placení útraty „dýško" o něco navýší s poznámkou, že je to na pohoštění bezdomovců.

Následníci Skerlanova příkladu prý zatím na obzoru nejsou. „Mnoho kolegů si myslí, že by pozvání bezdomovců poškodilo jejich pověst. Já udělal úplně opačnou zkušenost," říká gastronom s dobrou duší v OÖN.

Jaká mají předsevzetí

Třetina Rakušanů chce do nového roku vstoupit s dobrými předsevzetími. Pouze 15 procent má jen jeden záměr. Třetina má dva až tři, další třetina až šest předsevzetím, pětina dokonce ještě víc. 47 procent chce víc sportovat, 45 procent žít uvědoměleji, víc na sebe hledět, 37 procent zdravěji jíst, třetina chce shodit. Čtvrtina řekla, že si chce doma pořádně uklidit, 23 procent skončit s kouřením, pětina víc šetřit. Jen pět procent chce ubrat z čase tráveného na sociálních médiích. Asi stejně málo lidí plánuje zapojit se do dobrovolné činnosti nebo se politicky angažovat – třeba jen volbou do Evropského parlamentu, píší OÖN. Optimisticky do nového roku hledí 48 procent lidí, víc než loni (43). Starosti si dělá jen 19 procent místo loňských 22. Mladí jsou výrazně optimističtější než starší, maturanti a akademici méně skeptičtí než občané se základním vzděláním. Polovina nepočítá s tím, že by se na jejich profesní a sociální situaci něco změnilo, 20 procent věří ve zlepšení a 22 procent na zhoršení.

Zemská výstava bude „koňská"

Zapojí koňku do zemské výstavy?Horní Rakousy zafixovaly místa konání zemských výstav do roku 2028. Ta nejbližší bude roku 2016 v Lambachu a Stadl-Pauře zatím s pracovním titulem Kůň, informují OÖN. Konkrétní plány zatím nejsou, ale jisté je, že místem konání bude také jezdecké centrum ve Stadl-Pauře.

„Fanatik koňské dráhy z Welsu Heinz Schludermann a chovatel noriků ze Stadlu Jürgen Buckreus v té souvislosti burcují pro téma koňské železnice," uvádějí OÖN. „Chtějí tak uctít krátkou epochu historie přepravy. Buckreus kritizuje, že toto téma zatím nebylo při zpracovávání koncepce výstavy ani zmíněno. Přitom kousek od jezdeckého centra stojí renovovaná budova stanice  ,k. k. priv. erste Eisenbahn Gesellschaft´."

Reinhold Kräter ze zemské správy, který má výstavu na starost, řekl, že v prvním čtvrtletí příštího roku bude zformován odborný tým a do půlky roku budou témata pevně určena. Jestli bude do projektu zapojena i zmíněná budova nádraží, prý závisí na penězích, a na otázku po obnovení kousku trati Kräter uhýbá poukazem, že ta už je v Kerschbaumu v Mühlviertlu.

Na snímku jsou oba nadšenci Jürgen Buckreus (vlevo) a Heinz Schludermann.

Nechají si dárky ze slušnosti

Podle průzkumu institutu veřejného mínění meinungsraum.at očekávali asi čtyři z deseti Rakušanů pod stromečkem nepříjemné překvapení. „Příliš malé ošacení nebo víckrát stejný dárek je zřejmě docela obvyklé," píše linecký deník Volksblatt. „Mnoho lidí, pětina dotazovaných, ale dlouho neváhá a nevytoužené dárky jednoduše prodá dál, nejčastěji přes web. 63 procent z nich si za obdržené peníze koupí něco, co si dlouho přeje, asi třetina je chce ušetřit. Hodnota nechtěných dárků byla loni odhadována průměrně na 63,33 eura."

V kurzu je proti „přeprodeje" ovšem také darování věci dál nebo jejich výměna. Polovina dotazovaných ale řekla, že si takový dárkový „kopanec" ponechají ze slušnosti.

Dáreček zemědělcům

Hornorakouští zemědělci dostanou 28. prosince velkou část plateb z programu životního prostředí ÖPUL a z vyrovnávacích příspěvků na celoplošné a trvale udržování krajiny. Celkem  23 700 podniků dostane z programu ÖPUL celkem kolem 58,7 milionu eur, tedy v průměru 2476 eur. Na vyrovnávacích příspěvcích bude 15 100 zemědělcům vyplaceno 27,1 milionu eur.

Spočítají ptáky

Kolik v lednu napočítají sýkorek?Zemský svaz ochrany ptactva v Bavorsku uspořádá po tři dny od 3. ledna už podeváté sčítání ptactva. Přátelé přírody mají libovolnou hodinu zaznamenávat, kolik jakých opeřenců přiletí k jejich krmítkům. Centrem zájmu jsou známé a rozšířené druhy jako kosi, sýkorky, červenky či vrabci, o nichž je prý stále překvapivě málo známo. Svaz zajímá také, zda bude počtvrté za sebou míň  kosů, jak ptáci přečkali mokré jaro, zda zase nepřiletí vzácný host jako brkoslav severní, pták roku 2014, atd. Letos napočítalo asi 23 000 lidí v Bavorsku  700 000 ptáků.

K účasti na sčítání se lze přihlásit na www.stunde-der-wintervoegel.de, kde zájemci dostanou speciální podklady a rady zjednodušující poznávání druhů ptactva. Na této adrese také bude průběžně zveřejněn výsledek sčítání po okresech.

Rekordní lavice je nadbytečná?

Rekordně dlouhá lavice zmizí?Obchodní společnost Appenzeller Käse GmbH nechala loni v rekreační oblasti Kronberg ve Švýcarsku postavit jako marketingový gag nejdelší lavičku na světě v délce 1013,32 metru.  Její způsobilost pro Guinnessovu knihu rekordů potvrdil notář. Nyní  místní správa nařídila její zbourání,  zaznamenal linecký deník OÖN. Lavice této délky prý tady není třeba, protože v této turistické oblasti je už dost míst k odpočinutí, sdělila vláda v pátek. Stavebník může rozhodnutí o zrušení napadnout žalobou u správního soudu, dodaly OÖN.