Vlastnímu dobrodružství předcházel týdenní trénink v Rostocku a 22hodinový let z Mnichova do Colomba. Od nadcházejícího dne byl Lukas s pěti dalšími lidmi lodní truhlárny odpovědný za veškeré technické vybavení ze dřeva – opravovali dveře skříní, brousili a hladili relingy, stavěli scény pro jevištní show. „Vzhledem k omezeným možnostem jsme museli hodně improvizovat, ale všechno klapalo,“ říká a chválí se, že šéfy jeho práce „totálně nadchla“. Rychle si zvykl na „všudepřítomné“ kamery dokumentálního seriálu „Zblázněni do moře“. Podrobnosti prý ale nesmí uvádět až do vysílání „jeho“ dílu koncem roku 2018.

Na snímku je před Artanií v přístavu Papeete na Tahiti.

Odpor proti povinným křížům

Jak náš web informoval, bavorská vláda rozhodla, že od června musí viset „při vchodu“ do každé úřední budovy státní správy dostatečně výrazně umístěný krucifix „jako vyjádření historického a kulturního ražení Bavorska, jako viditelné přihlášení se k základním hodnotám právního a společenského řádu v Bavorsku a v Německu“. ,Předseda vlády Markus Söder podle PNP ujistil, že kříže nemají být náboženským symbolem křesťanství, ale „přiznáním k identitě a kulturnímu rázu Bavorska“.

Negativní ohlasy na sebe nenechaly dlouho čekt. Předseda ateistického Svazu pro svobodu ducha Erwin Schmid má „křížovou ofenzívu“ Södera za pokus nasbírat hlasy voličů – má prý strach, že prohraje volby do zemského sněmu. Nevěřících podle Schmida silně přibývá a už brzy budou mít většinu. „Kříž Schmid označil za ,sadomasochistický symbol´,“ uvedl list. „Je prý určen ,lidským obětem´, a i když k obětováním člověka nevyzývá, zbožšťuje je. Je také otázkou, zda společnost vsadí na etiku rozumu při vytváření pokojného soužití, nebo na etiku ,nadiktovanou tyranem´ před dvěma tisíci lety.“

Televizní satirik Jan Böhmermann navrhl na twitteru nový bavorský zákon „pro zvýšení pocitu domoviny“: od 1. června musejí při vstupu do každé veřejné budovy viset jkříž, svazeček česneku a preparovaná lidská minihlava. Další napsali na sociální síti třeba: Škoda, doufal jsem, že středověk už máme za sebou, jiný uživatel označil Södera za nepřítele ústavnosti a Bavorsko za fundamentalistický boží stát v Německu.

Otazníky nad Evropskými týdny

Vytoužený kandidát a nástupce Petera Daumgardta v pozici intendanta festivalu Evropské týdny Pasov, baryton a manažer Thomas Bauer, končí, napsala PNP. „Rozchod“ má být podle předsedkyně správního výboru slavností Rosemarie Weberové „tak rychlý, jak jen to bude možné“, tedy ještě před zahájením festivalové sezony 2018 ve čtvrtek 20. června.

„Letošní Evropské týdny se tak budou muset konat bez intendanta,“ uvádí list. Tisková mluvčí Alexandra von Poschingerová PNP řekla, že nyní přezkoumávají, nakolik to bude možné. Situaci ještě ztěžují finanční situace festivalu a výpověď tří ze šesti pracovníků kanceláře slavností. Odejdou ještě před začátkem programu. Weberová deníku potvrdila, že festival bude muset „zhubnout“ a akce přesunuty na rok 2019. Podrobnosti hodlá sdělit v pátek. Intendanta Thomase Bauera se PNP nepodařilo zastihnout.

Některé pořady Evropských týdnů se konaly také v jižních Čechách.

Ceny Echo končí?

Hudební ceny Echo po skandálu s přidělením této pocty rapperské dvojici Kollegah a Farid Bang v kategorii hip-hop za album "Jung, Brutal, Gutaussehend 3" kritizované jako antisemitské v budoucnu už nebudou vyhlašovány, sdělil Svaz hudebního průmyslu v Berlíně. Značka „Echo“ pro oblast populární hudby je oceněním této kapely a jejím vystoupením při slavnostním udělování natolik poškozena, že bude nutný její úplný nový začátek. To platí i pro ceny za klasiku a za jazz, které budou letos uděleny 31. května v Hamburku v malém kruhu bez televizní show.

Cena je propůjčována od roku 1992 a reflektovala převážně počet prodaných nosičů. V příštích letech bude i o nositelích ceny za populární hudbu „více rozhodovat“ odborná porota.

„Vítězné“ album Kollegah a Farid Bang obsahuje texty jako o „mém těle definierter (v překladu snad výraznějším?) než měli vězňové v Osvětimi“ nebo „udělej zas nějaký holocaust, přijď s Molotovovým koktajlem“. Už při gala se vyjádřil jako jediný zpěvák „Toten Hosen“ Campino, který řekl, že hranice byly překročeny. Následně udělení ceny i vystoupení obou hudebníků na laureátském večeru vyvolalo vzrušenou debatu o antisemitismu, napsaly německé noviny.

Vydavatelská společnost Bertelsmann Music Group spolupráci s rappery skončila. Četní umělci oznámili, že své ceny vrátí, mezi nimi Marius Müller-Westernhagen a dirigenti Mariss Jansons a Christian Thielemann. Trofej už vrátil i Saský státní orchestr Drážďany, který ji dostal v roce 2009 za uvedení 9. Brucknerovy symfonie. Orchestr v prohlášení uvedl: Cena, která staví prodané kusy nade vše a v pamětní den holocaustu umožní živé vystoupení, které se rovná zesměšnění obětí Třetí říše, je symbolem cynismu, který my odmítáme. Svoboda umění a umělecký prostředek provokace nezbavují v žádné době odpovědnosti a dodržování pravidel dobrého vkusu.“ Dirigent tělesa Thielemann se k protestu připojil a vrátil své Echo za klasiku z roku 2004. Daniel Barenboim (75), generální ředitel státního orchestru v Berlíně, se rozhodl se svými tělesy vrátit Echo také. „Album obou rapperů je jednoznačně antisemitské, nepřátelské k ženám a homosexuálům a všeobecně pohrdající lidmi. Musíme se rozhodně zdvihnout proti takovým hlasům a nesmíme se nechat ovlivnit tím, že jsou vyznamenávány, a tím legitimizovány.“ Začali odcházet sponzoři. Firma hudebních nosičů Bertelsmann Music Group oznámila, že spolupráci s Farid Bangem a Kollegah „dává k ledu“. Spolkový svaz hudebního průmyslu označil cenu rapperům následně za chybu a chce způsob hodnocení přepracovat.

„Zrovna 17krát Echem vyznamenaná královna šlágru Helene Fischer se notně dlouho zdržovala s komentářem k tomuto případu, a za to mlčení ji média kritizovala. Nyní se vyjádřila ve velmi obšírném facebook-postingu,“ napsala PNP. Protože tato zpěvačka má mnoho ctitelů i v Česku, vybíráme z jejího facebooku pár myšlenek.

„Poprvé užiju sociálních médií, abych pár věcí jednou provždy vyjasnila,“ píše. „Není to vlastně můj způsob se takto veřejně vyjadřovat jen proto, že některá média očividně nenacházejí žádné jiné téma. Zlobí mne velmi, že je v této formě spojováno s mým jménem. Právě z tohoto důvodu jsem se raději vyhýbala prohlášením nebo rozhovorům o jiných tématech než o mé hudbě, abych médiím nedodávala ještě víc ,potravy´. Podsouvaly mi v posledních letech dost často všechno možné. Protože jsem si veskrze vědoma mé odpovědnosti jako umělkyně a snad také jako příkladu pro mladou generaci, obracím se teď přímo na vás.

Kdo letošní Echo viděl a rappery sledoval, může si snad představit, proč vám píšu. Ti, kteří navštěvují mé koncerty, kteří se snad také se mnou potkali mimo scénu, vědí, jak moc pro mne znamená milé a respektující zacházení s lidmi, jak důležité jsou mi hodnoty jako lidskost, tolerance, respekt, nenásilí. Chtěla bych vám říci, jak nepřiměřeným a ostudným shledávám to, co jsem od obou rapperů při udílení cen viděla. Vyhrát Echo je snad jedna věc, ale ty dva tam ještě nechat vystoupit a dělat svou show, to nesu osobně těžce. Nejen že k jejich násilí oslavujícím, antisemitským, homofobním a ženy urážejícím textům bylo poskytnuto pódium, ale také význam Echa tím kompletně odešel do pozadí.

Doufám velmi, že všichni odpovědní realizaci Echa přehodnotí, protože pro mne byly letos etické hranice jasně překročeny. Tato hudební cena je (nebo snad: byla) cenou publika, na kterou člověk může být mnoho let hrdý. Přesto shledávám, že by se mělo předem promyslet, zda se násilí, nenávisti a zlobě musí dostat tak velká prezentace v televizi. Domnívám se, že mi přisvědčíte, když nyní říkám: Ne!“

Šanci kolům i přírodě

Příhraniční Mühlviertel je stále oblíbenějším cílem turistů na horských kolech z centrálního hornorakouského prostoru, a dosavadní značené cesty jim přestávají stačit – k nevoli majitelů lesů a myslivců, píší OÖN. Most mezi skupinami chce postavit tzv. leader-region Sterngartl-Gusental v Bad Leonfeldenu. Do října chce realizovat propojení sítě tras o celkové délce 900 kilometrů, včetně odboček na již existující stezky v jižních Čechách. K projektu se připojilo všech osmnáct obcí regionu a jak říká předsedkyně Karin Kampelmüllerová, intenzívně pracují na konceptu místního vedení tras. Na celkovém programu spolupracují zástupci myslivců, lesáků, zemědělců, cyklistických profesionálů a turistů - kromě jiného i na nezbytných pravidlech fair-play, například k dodržování pohybu jen po značených stezkách.

„Green Belt“ žije

O problémech tzv. Green Belt Centra (GBC), turistického a informačního zařízení ve Windhaagu, v souvislosti s platební neschopností společnosti, která je spravuje, náš web informoval. Nejdůležitější novinkou od té doby je, že GBC „žije“, píší OÖN. V neděli 29. dubna v 10 hodin v něm otevře zvláštní dvojjazyčná výstava věnovaná změnám klimatu, připravená ve spolupráci s Energy Centre v Budějovicích. Do října bude ve Windhaagu, od konce listopadu do začátku května 2019 v Českých Budějovicích. „Při procházení výstavou si návštěvníci budou moci na různých místech nechat vypočítat osobní ,oxidouhličitou stopu´,“ popisuje linecký deník. Dodává, že podporovatelé záchrany GBC mají kontaktovat jeho vedení na info@greenbeltcenter.eu.

Chrousti hrozí?

OÖN připomínají, že letos je zase rok vylétávání chroustů. V Mühlviertlu bzučí o večerech už od poloviny dubna, čímž ruší prý nanejvýš nějakou tu grilovačku, ale podle listu tím ohlašují „katastrofu“ - příštím rokem má následovat hlavní „žrací“ doba tohoto hmyzu. Jejich ponravy zase budou požírat kořínky trávy a celým lukám hrozí uschnutí. Expert na zelené plochy z Agrární komory v Horních Rakousích Peter Frühwirth vydal dokonce knihu, jak s těmito brouky a jejich larvami bojovat. V okrese Rohrbach se o to snaží zemědělci vpravováním melocontu, houby, která ponravy napadám, do země. Výsledky nejsou ale jednoznačné, někde larvy přežívají. K dlouhodobějšímu účinku by se údajně musel melocont umístit do nejméně tří čtvrtin zelených ploch, což je v Mühlviertlu nereálné. Nadějněji prý vypadá nasazení kypřičů k obracení půdy podvakrát během dvou dnů, nejlépe za slunce, říká Frühwirth. A proti letícímu chroustovi žádný přípravek nepomáhá, dodává.

Antisemita Wagner

Dopis za 42 000 dolarů.Zdroj: Deník/repro

Jak upozornil linecký Volksblatt, aukční dům Kedem v Jeruzalémě dražil dopis s antisemitskými vyjádřeními německého skladatele Richarda Wagnera. V dopise francouzskému filozofovi Edouardu Schuremu z roku 1869 Wagner (1813-83) varuje před „zničujícím vlivem židovského ducha na moderní kulturu“, cituje list.

Šéf aukčního domu Meron Eren řekl: „Kdyby Wagner věděl, že vousatý Žid bude v Jeruzalémě dělat obchody s jeho dopisem, obrátil by se v hrobě…“ Izraelská profesorka hudby Ruth Cohenová označila za ironii, že má být dopis prodán právě v Jeruzalémě. Volksblatt vysvětluje, že Wagnerova hudba je v židovské společnosti odsuzována. „Skladatel v roce 1850 ve stati ,Židovství v hudbě´ zveřejnil své hluboce antisemitské a rasistické názory,“ píše list a dodává, že Wagner, který zemřel 50 let před uchopením moci v Německu nacisty, byl oblíbeným skladatelem Adolfa Hitlera.

Mezitím už jsou v Izraeli také hlasy, které Wagnerovo tabuizování vidí kriticky. „Je jednoduché ho bojkotovat, když většina lidí jeho hudbu neposlouchá,“ cituje deník předsedu židovské Wagnerovy společnosti Jonathana Livnyho. Wagner se podle něho stal symbolem holocaustu.

Našemu deníku se podařilo zjistit v The Times of Israel, že vyvolávací cena dopisu, který na snímku fotoreporéra těchto novin Menahema Kahany drží v ruce Meron Eren, byla 5000 dolarů. Nakonec jej získal anonymní dražitel pro švýcarskou židovskou sbírku za 42 000 dolarů.

„Kritické“ pivo

Vladipivo…Zdroj: Deník/repro

Grafik Peter Metens (43) z Trutlachingu (okr. Traunstein) si pohrává s kreativními protesty. „Poté, co se stalo jeho ,Pivo Ronalda Dumpa´ jako protest proti prezidentu Trumpovi prodejním šlágrem (odbyt v USA 20 000 láhví, objednána už třetí šarže), vzal si nyní na mušku dalšího egomanského státního šéfa Vladimíra Putina – jeho nová kampaň nese název ,Vladiho pivo – z Ruska s láskou´,“ píše PNP. „Přesně k mistrovství světa ve fotbalu v Rusku chceme naše ,Vladiho pivo přírodního typu´ uvést na trh a postarat se o diskusi v sociálních médiích. Pokud naším pivem přivedeme lidi k přemýšlení o populismu, bude to krok dál v boji proti prázdným frázím,“ cituje list Metense.

Do toho!Zdroj: Deník/repro

Ten na kampaň – chytře provokativní etikety, plakáty s kyrilským písmem a obaly - potřebuje 9000 eur a nabízí stejně smýšlejícím účast v crowdfundingu. „Snad seženeme i pivovar, který nám ,ruské´ dodá,“ doufá.

Jednoho dopadli

V noci na čtvrtek se dva Češi vloupali do podniku v Engerwitzdorfu (okr. Urfahr-venkov). Podle informací OÖN do objektu vnikli kolem třetí hodiny vypáčeným oknem mladíci ve věku 23 a 21 let a odcizili nářadí, laptop, pracovní bundu a hotovost. Kořist v hodnotě 1500 eur už měli připravenu k odvozu, když do areálu dorazila policejní hlídka z Gallneukirchenu, vyrozuměná tzv. tichým alarmem. Muži začali utíkat. „Zatím co ozbrojený 21letý byl krátce nato zadržen, po jeho komplici policie pátrá. Utekl pěšky, protože vozidlo dvojice bylo nalezeno u budovy firmy,“ napsaly OÖN. Zloději podle nich způsobili věcnou škodu asi 12500 eur.