1. listopadu 1992 přišly na svět Liza, Lina a Lena. Díky ultrazvuku rodiče věděli, že děti budou tři najednou. A 12. dubna 1996 se jim narodily Jenny, Jessy a Jeanny – opět „normálně", přirozeně počaté.  „Přitom pravděpodobnost mít trojčata je zhruba jedna setina procenta," připomíná pasovský deník PNP, který o hrdém tátovi píše k tradičnímu Dnu otců.

Po rozvodu se Gerhard Pilati s dcerami odstěhoval ze Stuttgartu do Kelchhamu. „Dcery chtěly co nejdál, někam na venkov," vzpomíná otec. S matkou mají kontakt minimální. „Tu a tam přes facebook, ale jinak vlastně vůbec," řekla deníku 16letá Jessy.

V Kelchheimu našli dostatečně velký dům za výhodný nájem a se spolupracujícím pronajímatelem. „V začátcích nás tady lidé moc nepřijímali, měli mnoho předsudků, brali nás jako asociály nebo dokonce jako nevěstinec, ale to se změnilo a už vycházíme se všemi dobře," zmiňuje táta.  Určité problémy jsou čas od času jen s panem domácím, takže rodinka přece jen hledá další domov, ale lehké to není, potenciální pronajímatele vyleká, když se dozvědí, že se k nim chce nastěhovat někdo se šesti dětmi, říká Pilati.

Uvnitř rodiny jim to podle něho ladí. I když je prý každý svůj, vzájemně se docela dobře doplňují. Střety jsou prý nejčastěji kolem úklidu. „Dcery jsou v tomto směru líné a já taky," říká otec. Vaření je v domě většinou záležitostí „šéfa", ale docela často prý vaří také 19letá Liza. „Učí se to v rodinné škole v Pasově," chlubí se Pilati. Její sestra Lina je zaměstnána v kurýrní službě, třetí trojče Lene hledá učení – ráda by dělala něco se zvířaty, nejraději s koňmi.

Gerhard Pilati je vyučený elektrotechnik, ale práci nemá a označuje se za samoživitele v domácnosti. Děvčata byla aktivními kickboxerkami, úspěšně startovala i na mistrovstvích Německa a Evropy, ale pak to už nešlo finančně utáhnout a aktivně boxuje už jen Jenny – zrovna v sobotu 19. května v Hauzenbergu na utkání tří zemí. Jenny a Lena ještě tancují ve skupině hip-hop.

„O budoucnost si otec šestihlavého dívčího sboru nedělá starosti," uzavírá PNP. Říká: „Myslím si, že jsou se mnou z větší části spokojeny. Podrží mne, kdybych to potřeboval…"

Češi kradli v hotelích

Policie zadržela v hornorakouském Helfenburgu tři Čechy ve věku 33 až 36 let. Podezírá je z toho, že od roku 2010 vykrádali šatnové skříňky ve sportovních zařízeních hotelů v Rakousku, v Německu a v ČR, z nichž kromě toho mizeli, aniž by pobyt zaplatili. „Takto odcizili 16 000 eur v hotovosti a hodinky v ceně 14 500 eur," píše deník OÖN. „Při zatčení měl jeden z nich u sebe deset padělaných dvouseteurovek." Dva výtečníci zatím skončili v linecké věznici, nejstarší je na útěku.

Sousedé sázejí na e-kola

Šéfové euregia Straussové se e-kola líbí.Organizátoři turistického ruchu v Mühlviertlu při české hranici vsadili na projížďky elektrokoly. V patnácti obcích (mj. Freistadt, Grünbach, Liebenau, Neufelden) třídili 16 půjčoven. V každé je zatím pět kol. Zájemci se mohou ohlásit telefonicky, půjčit si kolo a vrátit je na některé ze zapojených stanic, uvádějí OÖN. V těchto centrech jsou kola také automaticky dobíjena. Za hodinu zaplatí nájemce dvě eura, za deset eur může kolo užívat 24 hodin. Celkové náklady projektu jsou kolem 325 000 eur.

Od akce si sousedé slibují další oživení turistického ruchu. 15 procent lidí, kteří zde tráví dovolenou, označují svůj pobyt výslovně jako cyklistické prázdniny. „To je trend, kterého je třeba využít," říká zemský rada Viktor Sigl.

Organizátoři myslí i na to, že e-kola umožní turistům také hravě objet všechna čtyři místa konání zemské výstavy v roce 2013 v Mühlviertlu. Uvažují i v přeshraniční dimenzi, o cyklopropojení  s Českou republikou. O dobré perspektivě těchto projektů je přesvědčena i šéfová euregia Gabriele Lackner-Straussová, která si při prezentaci akce také e-kolo vyzkoušela (foto).

Za vzdělání zaplatí

Univerzita ve Štýrském Hradci zavede od podzimu znovu školné 363,36 eura za semestr. Obdobně už rozhodly dvě vídeňské univerzity a další vysoká škola ve Štýrském Hradci. „Platit ale musí jen studenti ze zemí mimo Evropskou unii a ti, kteří minimální dobu studia překročili o dva semestry," píší OÖN. „Dotknout se to má asi 15 procent posluchačů."

Žádné školné nebudou dál vybírat mj. na vídeňské technice, v Klagenfurtu, v Leobenu, konzervatoře ve Vídni a ve Štýrském Hradci, univerzita umění v Linci, medicína v Innsbrucku a salcburská univerzita. Ještě nerozhodla mimo jiné Keplerova univerzita v Linci.