Vítězem se stal 27letý Francouz Xavier Thevenard za 20:44 hodiny. Do desítky nejlepších se vešel i Florian Grasel (37) z dolnorakouského Bad Erlachu s časem 23:12 hodiny.

Cyklistický incident

"Critical Mass" je název celosvětového hnutí pořádajícího zdánlivě náhodné a neorganizované srazy cyklistů ke společným protestním projížďkám ke zdůraznění jejich práv v individuální dopravě, napsaly OÖN. V pátek odpoledne se konala jeho akce na Nietzscheho ulici v Linci. Jízdu ale po pár minutách ukončila policie. „Účastníci se neřídili dopravními předpisy a jeli po ulici vedle sebe,“ řekl velitel městské policie Karl Pogutter deníku. Po slovní výměně názorů byl jeden z cyklistů zatčen a odvezen, protože prý neměl doklad totožnosti. „To je úplně normální procedura,“ dodává Pogutter. Později byl delikvent propuštěn na svobodu.

Aktivisté zákrok odsoudili. „Byli jsme všichni v klidu, ale najednou ze všech stran přijely hlídkové vozy,“ popsal jeden z demonstrantů. kteří si nechtěli nechat zakázat jet jako skupina. "Critical Mass" v sobotu ráno vydali prohlášení, v němž praví: „Pokojně po silnici jedoucí skupina byla obklíčena množstvím policistů, jeden z účastníků byl ,vyzobnut´ a omezen. Protože nemohl prokázat totožnost, hrozili mu zadržením a to také následně provedli. Jeho kolo nechali jednoduše ležet na místě a muselo být zajištěno dalšími účastníky Critical Mass.“ Ve stanovisku se dále říká, že policie dosud tyto akce vždy tolerovala, když prý „z praktických důvodů se při nich samozřejmě jezdí i vedle sebe, také k ochraně zúčastněných dětí“. „Tato nepřiměřená eskalace ze strany policie je nepochopitelná, neúnosná a může sloužit jen k zastrašení,“ uvedli organizátoři.

Linecký list k tomu dodává, že policejní zásah, při němž k rozpuštění akce přijelo sedm hlídkových vozů, účastníci natáčeli. „Na tomto videu je ovšem také vidět, že zmíněný cyklista před zatčením na otázky policie neodpovídal vůbec, nebo znuděným zíváním…“

Smartphon škodí páteři

Intenzivní používání smartphonů vedle telefonování může mít negativní účinky na pohybový aparát, napsal Volksblatt a citoval Ingrid Heillerovou, předsedkyni představenstva Istitutu pro fyzikální medicínu a ortopedickou rehabilitaci ortopedické nemocnice ve Spesingu, že dlouhé užívání mobilů vyvolává bohužel „velmi škodlivé držení těla“. Popsala to tak, že „telefon je držen v ruce, hlava je dlouhodobě vykloněna dopředu“, čemuž odborníci říkají anteflexní postoj. Šlachy v oblasti šíje jsou přetěžovány, velkému tlaku jsou vystavovány i ploténky. To vyvolává specifické bolesti hlavy.

Podle americké studie vede užívání smartphonů po více než 700 hodin za rok u mladší generace s velkou pravděpodobností k vadám držení těla. Při předklonu hlavy o 45 stupňů působí na meziobratlové ploténky síla kolem 200 newtonů, což je podle paní profesorky tolik, jako by měl někdo na zádech naloženu dvacetikilogramovou přepravku piva. Při předklonu hlavy o 15 stupňů je to zatížení zad vahou dvanácti kilogramů.

Pohybová expertka radí vkládat do užívání mobilu přestávky a změny na ergonomické držení přístroje. Alternativní by bylo držet jej v rovině očí, což by bylo možné například seděním u stolu s opřenýma rukama o desku.