Dům ještě nestojí, ale stůl ano!

Ze kmenů dubů v průměru 45-60 centimetrů už založil základy a první řady „zdí“, zbytek chce dodělávat především ze smrků. Stavební dřevo z regionu sám porážel prý podle měsíčních fází a nebude je nikterak ošetřovat. „Slibuje si od něj trvanlivost po více století,“ končí list. Na snímku je Max Vasek u mohutného dřevěného stolu zušlechtěného expoxidem.

Rakouský školák: 625 eur

Také sousedi si vypočítali, kolik stojí jejich školák měsíčně. Ředitel Volkshilfe Erich Fenninger složil materiální náklady asi 120 eur za bydlení, 115 eur za výživu a 54 eur za oblečení, k tomu 200 eur „za vzdělávání“, 95 eur za „sociální účastnění se“ (například aktivity volného času), 30 eur za hygienu a zdravotní péči. Fenninger při tom kritižoval vládu, že její poslední průzkum této otázky, tzv. analýza nákladů na děti, pochází z roku 1964.

78 lidí nepřežilo léto

V červenci a v srpnu zemřelo na rakouských silnicích 78 lidí, mezi nimi 33 motorkářů, 23 cestujících v osobních autech, jedenáct cyklistů, čtyři chodci a tři traktoristé. Loni to podle automotoklubu bylo 95, předloni 101. Nejvíc obětí této sezóny „padlo“ v Horních Rakousích – osmnáct, naopak nikdo nepřišel o život v Burgenlandsku, napsal Volksblatt. Od začátku roku bylo mrtvých motocyklistů už 77 (loni 69, předloni 63). Chodců letos bylo usmrceno celkem 25. Od 1. ledna do 2. září zahynulo v Rakousku při dopravních nehodách 275 osob, loni 270 a předloni 291.

Čech si vyjel natankovat…

Řidiče, který v úterý dopoledne natankoval u pumpy v Hellmonsödtu v Mühlviertlu a odjel bez placení, pozorná zaměstnankyně oznámila policii a ta podezřelého zadržela na hraničním přechodu Weigetschlag. „28letý Čech, který několik dnů předtím podobně zdarma natankoval také v Linci, se doznal. Jako důvod uvedl, že neměl na zaplacení,“ napsaly OÖN.

565 letních front

V Rakousku napočítali v létě 565 dopravních zácp, o 12,1 procenta víc než loni. 40 procent z nich způsobil příliš velký provoz, 32,7 procenta nehody. Poruchy vozidel zavinily 5,1 procenta kolon, hraniční kontroly se postaraly o téměř desetinu zpoždění. Zdržení způsobených stavebními pracemi na vozovkách ubylo z 15,2 na 5,7 procenta.

Asi čtvrtina kolon připadla opět na klasickou tranzitní zemi Tyrolsko, ze 18,6 na 23,4 procenta z celorakouského objemu si pohoršilo Solnohradsko. Na Korutany připadlo 15,8 %, na Štýrsko 15 %.

Přísněji na cyklisty

Paul Weber z Radlobby Oberösterreich se ptá, co se děje s lineckou policií, jestli snad nezačala víc lovit cyklisty v hlavním zemském městě, píší OÖN. U iniciativy se množí stížnosti na „zčásti skutečně absurdní kontroly“ a přemíru pokut i za zcela drobné přestupky. Weber uvádí příklad asi 12letého chlapce, který v průmyslovém parku vjel na kole na chodník, protože v místě nebyla cyklistická stezka a jízda po silnici mezi mnoha náklaďáky byla skutečně nebezpečná. Delikventa zastavili dva policisté, musel sesednout a kolo vést.

„Velkým tématem“ jsou také časté pokuty, které mají cyklisté platit na Landstrasse, protože jeli rychleji, než to dopravní značky povolují. Weber tvrdí, že k jízdě rychleji než povolenými 10 km/h jsou kolaři nuceni havarijním stavem vozovek, aby při kličkování mezi dírami neztratili při pomalé jízdě rovnováhu nebo nesjeli do tramvajové koleje. Policie naopak argumentuje stížnostmi ostatních účastníků dopravního provozu, že četní cyklisté nedodržují pravidla. „Podívali jsme se na to a musíme říci, že je to pravda,“ říká v ÖN velitel městské policie Karl Pogutter. Zmiňuje jízdu po chodnících či v protisměru, a odmítá, že by policisté hned tvrdě trestali, většina zůstává u napomenutí. Chtějí prý, aby kolaři dopravní předpisy dodržovali – nic víc a nic míň, cituje ho linecký list.

Partnerství místo manželství?

Budou mít, co chtějí?

Sedm let bojovali Helga Ratzenböcková a Martin Seydl ze Steyru o právo uzavřít jako heterosexuální pár také registrované partnerství, napsaly OÖN, podle nichž jsou teď cíli blíž než kdy jindy. „Ministr spravedlnosti Josef Moser minulý týden oznámil, že po nálezu ústavního soudu se otevírá možnost registrovaného partnerství jak pro homosexuální, tak pro heterosexuální dvojice,“ napsal deník. „Vláda v této věci ale ještě nedospěla ke shodě, podle mluvčího Petera Launsky-Tieffenthala zkoumá různé možnosti.“

Steyrská dvojice je z kroku ministerstva nadšená a doufá, že volnost volby skutečně nastává. Jsou párem už skoro 35 let a mají společnou 33letou dceru, pokračuje list a ptá se jich, proč se nechtějí zkrátka normálně vzít jako ostatní. Ratzenböcková, zaměstnáním sociální pracovnice, vysvětluje, že manželský svazek je nikdy doopravdy neoslovil. „Registrované partnerství je svým uspořádáním mnohem partnerštější, není v něm například povinnost věrnosti, ale požadavek obsáhlé vzájemné důvěry,“ vysvětluje. Také povinnosti výživy a pravidel rozchodu jsou přiměřené době. „Je to moderní právo, které nám oběma ,pasuje´,“ dodává.

Pivovar expanduje

Naplnit je hračka, ale vypít?!

Freistadtský pivovar, společenství 149 majitelů právovárečných domů ve městě, slavnostně spustil novou stáčírnu zřízenou nákladem osmi milionů eur, napsaly OÖN. Kapacita plnírny se tak zdvojnásobila. „Po šest neděl odstávky starého zařízení stáčel pivovar do láhví z tanků,“ poznamenal list. Hosté otevření, mezi nimi zástupce zemského hejtmana Michael Strugl, starostka Elisabeth Paruta-Teuferová a další, také občané při dnu otevřených dveří, ochutnali při slavnostní příležitosti pečínku ze 740kilogramového vola a samozřejmě pivo zdarma…

Ubývá štěňat ovčáků

Počet štěňat německých ovčáků v Německu stále klesá, uvedla PNP. V roce 2016 se jich narodilo a bylo registrováno 10 202, deset let předtím ale ještě 16 900 a ve srovnání s rokem 2002 už ubyla dokonce skoro polovina. Přesto je toto plemeno v Německu s odstupem stále nejoblíbenější. Se 5978 štěňaty následují jezevčíci a se 3000 mláďaty německý drátosrstý ohař. Stále oblíbenější labradorský retrívr a zlatý retrívr obsazují aktuálně čtvrté a páté místo.

Trvalý „ústup“ německých ovčáků vysvětluje Roswitha Dannenbergová ze svazu chovatelů této rasy tím, že mnoho lidí „uhýbá“ k menším druhům, protože ve městech je stále těžší držet velké psy. Speciálně němečtí ovčáci také potřebují zaměstnání. „Jsou to pracovní psi, ti nemohou sedět na kanapi 24 hodin,“ říká.

Nejkrásnější německé ovčáky od uznaných šlechtitelů budou hledat ve čtvrtek 6. září při mistrovství světa v Norimberku, kde chovatelé představí téměř 1600 krasavců z více než 50 zemí. Rozděleni budou do tří věkových kategorií, podle pohlaví a dlouhé nebo krátké srsti. „Královskou třídou“ bude podle Dannenbergové kategorie tzv. „použitelných“, psů starších dvou let, schopných snést výstřel z poplašné zbraně bez projevů bázně nebo agrese. Musejí také umět bránit pána před útočnikem a na pokyn obrannou akci ukončit.

Pro zajímavost, jací psi se také narodili v roce 2016 v Německu: 146 afghánských chrtů, 83 malamuti, 111 amerických staffordů, 630 bassetů, 650 beaglů, 353 bernardýnů, 15 bloodhoundů, 5 českých fousků, 11 českých terriérů, 143 čivav, 1077 dlouhosrstých kólií, 1192 německých dog, 210 francouzských buldoků, 2275 zlatých retrívrů, 927 hovawartů, 2589 labradorů, 1896 pudlů, 1633 rotvajlerů, 13 slovenských čuvačů, 389 pinčů, atd. Celkem bylo registrováno 77 509 štěňat. Přesný výčet je na www.vdr.de.