Engljähriger provozuje motosport od svých osmnácti let, popisuje list. To, že od autonehody v roce 1994 je na vozíčku, jeho vášeň pro závodění nezkrotilo. Vedle profesního života vedoucího spedice hledá otec dvou dětí v motoristickém sportu vyrovnání, uvádí deník.

Vůz, se kterým tým v Dubaji vyhrál, je vybaven jak pedály, tak ručním řízením. „Brzdu a plyn ovládám ruční pákou, ostatní piloti normálními pedály,“ popisuje. A že jeho styl je konkurenceschopný, prokazují časy na kolo – z pěti jezdců Hoforu byl třetím nejrychlejším, chlubí se.

Každý pilot řídí „bolid“ se špičkovou rychlostí až 260 km/h po dobu, než vyčerpá palivovou nádrž, tedy asi půldruhé hodiny. To je fyzicky i psychicky docela pěkně náročné, ale on prý má dobře trénované paže, vtipkuje Engljähringer. Pro závody trénuje na simulátoru a k mentální přípravě si v hlavě přehrává trať.

V březnu chce být na startu 24hodinovky v Silverstone. Absolutním vrcholem prý pro něho bude 24 hodin na Nürburgringu 10.-13. března. „S jakým týmem a v jakém autě, to ještě není jisté, rozhodne se to v příštím týdnu. Rozhodně prý ale Engljähringer bude také na slavném německém okruhu prvním vozíčkářem na startu,“ uzavírají OÖN.

Gottschalk to nám „východňárům“ dal!

Legenda televizní zábavy Thomas Gottschalk (67, soutěže Vsaďte, že… aj.), si v sobotu na twitteru, kde publikuje pod @herbstblond, sledovaným více než 100 000 lidmi, docela nejapně „zašpásoval“.

Napsal, že si nechal rozklíčovat geografický původ své DNA. Vyšlo mu prý, že má 52,2 procenta genetického odkazu z východní Evropy, 45,1 procenta ze severní a západní Evropy, 1,9 procenta ze severní Afriky a 0,8 procenta z Nigérie. K tomu přidal komentář: „S Afrikou je to jasné, ale přes padesát procent Východoevropanů?! Proto jsem jako dítě tak kradl…“

Byl to pro něho víkend jako na houpačce. V pátek převzal v Kölnu Německou televizní cenu za celoživotní dílo, přičemž prohlásil, že když tento ceremoniál není přenášen televizí, „je to přece absurdní“. (Cena sponzorovaná ARD, ZDF, RTL a Sat.1, je léta sporná kromě jiného kvůli údajně dískutabilním kategoriím, a televizní stanice proto její vyhlášení nevysílají – pozn. red. Deníku).

V sobotu vydal výše diskutovaný tweet a vedle 2200 „lajků“ sklidil bouři negativních komentářů. Jeden uživatel například napsal, že „rasismus už musí být opravdu salonní záležitostí, když na tento vlak naskočí samotný Gottschalk“. Další uvedl, že jde o tupý, hloupý, xenofobní výrok, jiný entertainerovi připsal stařeckou senilitu… Naopak se ho zastal muž, pro kterého je neuvěřitelné, kolik lidí už zase křičí „rasismus!“. „Nesmí se dneska udělat vtip o ,Ne-němcích´, aniž by byl člověk označen za rasistu? Vtipy o blondýnkách ale ještě jdou, nebo ne?! - Nemocná, duševně zmrzačená společnost…“

Gottschalk se k ohlasům nevyjádřil, zato berlínská administrátorka jeho twitteru Else Buschheuerová. Napsala, že uzavřela přístup dvěma lidem, kteří za příspěvek autorovi hrozili násilím nebo k němu vyzývali. „Máte všichni ještě všech pět pohromadě?! Má jít člověk za vtip zase do basy jako za časů NDR?!“ psala. A také jí se dostalo odpovědi od uživatele „KrawallBabo“: „Ok, Gottschalk je snad jen trošku přihlouplý, ale tahle Else má šarm a vtip voliče AfD (xenofobní ultrapravicová politická strana – pozn. red. Deníku),“ napsal. Další uživatel pak zmínku o base a NDR okomentoval: Dalo by se snad očekávat něco jiného, když kancléřka z bývalé NDR svýni metodami Stasi ničí spolkovou republiku?!

Víkend plný zážitků pak Gottschalk zakončil pondělní diskusí s kardinálem Reinhardem Marxem, předsedou Německé biskupské konference, k 50 letům trvání katolické novinářské školy IFP, kterou moderátor absolvoval v roce 1974. Tweetu v debatě zalitoval a řekl, že to byl „hloupý vtip“, nic víc. „Nejsem a nikdy nebudu nepřítelem někoho - cizince, krajana, kohokoliv,“ hájil se.

Německé noviny v úterý dodaly, že Gottschalk za svým „vtipem“ stojí – z pošty jej totiž nevymazal…

Banka genetických otisků roste

V celoněmecké databance DNA, která už uložila kolem 1,2 milionu analýz dat, je zařazeno také více než 207 000 lidí a 46 000 genetických stop z Bavorska, píše PNP. Podle zemské kriminálky v Mnichově jde výhradně o pachatele trestných činů.

V uplynulých pěti letech přibylo v Bavorsku přes 36 000 stop. Kriminalisté z nich přiřadili 9435 ke konkrétním osobám, ve 3418 případech zjistili jejich spojení k jiným místům činu. Srovnávání DNA je nasazováno při vyšetřování vražd, znásilnění či sériových vloupání. Jedna srovnávací zkouška stojí asi 25 eur. DNA na nedopalku cigarety lze srovnat během jediného dne s otiskem podezřelého.

Země odsouzená k pokutě

Správní soud v Mnichově potrestal spolkovou zemi Bavorsko k peněžitému trestu 4000 eur za to, že neplánuje zákaz ježdění vozidel s naftovými motory v Mnichově, napsala PNP. Přijetí takové normy uložil hlavnímu městu bavorský správní soud, aby mohlo brzy dosáhnout povolené hranice množství oxidů dusíku v ovzduší. „Že veřejnoprávní korporace neuznává rozsudky, je něco zcela nového a nehodného,“ řekla předsedkyně senátu Martina Scherlová. Soud ale zamítl návrh Německé pomoci životnímu prostředí, aby vzal bavorskou ministryni životního prostředí Ulrike Scharfovou (CSU) do vazby do doby, než země předloží plány zákazu vjezdu. Důvodem nevyhovění návrhu je, že vzduch v Mnichově se od roku 2010 hodně zlepšil, a že rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v Lipsku o právní přípustnost zákazu ježdění je očekávánio až na konec února.

Protože ale roční průměrná hodnota oxidu dusičitého stále ještě překračuje na mnoha úsecích vozovek hraniční normu, požaduje správní soud po městě vykonatelný koncept případného vyhlašování zákazu vjezdu, byť nikoliv již samotné přímé zákazy, vysvětlila soudkyně. V nyní platné vyhlášce k čistotě ovzduší takový koncept chybí, a „se všeobecnými blabla a půlstránkovými láryfáry“ se nedá nic udělat, kritizovala. Do konce května tedy musí země pro určité úseky silnic naplánovat a také zveřejnit zákazy vjezdu dieselů, jinak jí správní soud uloží další čtyřtisícovou pokutu. Tu by zemská vláda musela poukázat do vlastní kapsy…

Žalovaná země argumentovala, že zákazy vjezdu na některé úseky by jen přemístily dopravu do jiných ulic a dnes nejsou také prakticky vymožitelné. Město Mnichov zpochybnilo, zda soudy neporušují svými zákazy vjezdů proti vůli demokraticky zvolených vlád zásadu dělby moci. Právní zástupce Pomoci životnímu prostředí Remo Klinger mínil, že je naivní chtít pohnout zemskou vládu ke změně myšlení vyplácením pokut z jedné do druhé kapsy státní rozpočtu, když Bavorsko je prý vzpurné a bude zákazy vjezdu nadále drsně odmítat. Soudkyně ho ujistila, že se drží práva a zákona.