Dnes se svým čertem objíždí na zadání místní fary děti v Pockingu a okolí autem. Na návštěvu dvou vlastních dětí měl „záskok", protože by ho prý ihned poznaly, na tři vnuky si ale troufá. Od  roku 1964 nevynechal ani jednou. Navštěvuje jen rodiny s dětmi a mateřské školy. Pozvání na oslavy klubů a spolků už odmítá – tam prý úroveň zábavy stále klesá… Ze setkání s dětmi má samozřejmě spoustu prý nezapomenutelných zážitků, jako na 13letého kluka, kterého podle pokynu rodičů nabádal, aby tak nezlobil. „Dobrý muži, já nejsem zlobivý, já jsem emočně flexibilní…"

Zdrženlivý je k „užití" tradiční postavy čerta. Bere ho vždycky s sebou, ale často ho nechává na přání rodiny přede dveřmi.  „Mikuláš je osoba vyvolávající respekt. Kvůli tomu se ho ale nikdo nemusí bát," říká.

Sólo pro celý svět

Mistr a jeho citera.Velké vystoupení čeká 58letého virtuóza na citeru Wilfrieda Scharfa z Braunau. Na pozvání Vídeňských filharmoniků zahraje při novoročním koncertu tohoto světového tělesa sólo ze Straussova valčíku „Příběhy z Vídeňského lesa".

Wilfried Scharf hraje na citeru od šesti let – jeho otec na ni hrál brilantně a synek znal zprvu citeru jako hospodský hudební nástroj. V roce 1989 založil jako první habilitovaný hráč na tento nástroj obor této hry na tehdejší Brucknerově konzervatoři v Linci. Dnes učí devět hráčů, s nimiž opakovaně vystupuje, například v opeře Stopy zbloudilých v lineckém Divadle hudby. „Usiluje o vyzdvižení citery ze ,šuplíku´ lidové muziky," píše deník OÖN. Zdůrazňuje o ní, že má včetně flažolet k dispozici 188 tónů, spojuje harfu s kytarou a lze na ni zahrát skoro všechno – samozřejmě včetně originální hudby z 19. století.  Sám to dokazuje například s triem Salzburger Saitenklang, které založil v roce 1982.

Žijí ve větším

Průměrná bytová plocha domácnosti v rodinných domech v Rakousku vzrostla během deseti let ze 121,6 na 127,3 metru čtverečního, konstatovaly OÖN ze zprávy statistického úřadu za rok 2011. Největší rodinné domy jsou přitom v Horních Rakousích – v průměru o 135 metrech, nejmenší ve Vídni (111,1). V obytných domech plocha bytů spíše stagnuje, průměr se za deset let zvětšil ze 69,3 na 70,6 metru. Podle demografů proto, že pro osaměle žijící lidi, jichž přibývá, je třeba nabízet také malé byty.

Podnikatelé včetně samostatně hospodařících zemědělců bydlí v průměru na 117,6 metru, úředníci na 107,2, dělníci na 86,5 metru. Roli hraje i národnost – Turci například bydlí v bytech o průměrné velikosti 66,5 metru. Na osobu v průměrné takové rodině připadá 20,5 metru. Ve všech domácnostech v Rakousku má jedna osoba k dispozici průměrně 41,2 metru.

39,4 procenta obyvatel žije v rodinných domech, největší procento v Burgenlandsku – 72,3. V Horních Rakousích je to 42,4 procenta.

Prorazili na Barboru

Cíleně na den sv. Barbory, patronky havířů, oslavila dálniční společnost Asfinag s hornorakouskými politiky proražení druhé, východní, roury tunelu od Unterweitersdorfu k jihu Neumarktu na trase rychlostní silnice S10 Mühlviertlem.

Tunel je dlouhý 4,4 kilometru. Vylámáno v něm bylo 1,2 milionu kubíků materiálu, tedy náklad pro 120 000 fůr. Má být zpracován na další stavební suroviny. Na stavbě pracovalo 180 zaměstnanců zpočátku nonstop. Po proražení následuje vnitřní úprava roury, která bude mít vzhledem ke stoupání směrem k Freistadtu tři pruhy, z toho jeden pro kamiony. Obě štoly jsou propojeny sedmnácti únikovými průchody. Pro dopravu má být tunel uvolněn pravděpodobně koncem roku 2015.

Mikulášská pomoc

Fischerdorf pod vodou.Řezenské biskupství znovu podpořilo rodiny postižené záplavami ve Fischerdorfu, Natternbergu a Altholzu, tentokrát příspěvkem 2000 eur každé, a to bez rozdílu  konfese nebo víry, napsal deník PNP. Dotčené rodiny si příspěvek mohou vyzvedávat od pondělí v obchodním středisku charity v Deggendorfu. „Prostředky pocházejí ze sbírek a z výnosu církevní daně," vysvětluje list. „Biskup Rudolf Voderholzer prosí poškozené povodní, aby tuto pomoc nahlíželi jako solidární příspěvek a znamení naděje, že nikdo nezůstává sám."
Biskupství už během roku poskytlo zatopeným okamžitou pomoc 300 eur, poté 2000 eur plus 500 dalších od třetího dítěte.

Poškození záplavami v Pasově zase obdrží výtěžek benefičního utkání domácích fotbalistů s FC Bayern 1. září, k němuž přišlo 12 000 diváků. Jak ve středu řekl starosta Jürgen Dupper, zápas vynesl 122 000 eur, k nimž FC Bayern přidal z vlastního rozpočtu čtvrt milionu eur. Celkových 372 000 eur jde do celkového městského fondu darů, z něhož budou v různých krocích uvolňovány prostředky pro oběti povodně. Město určitou rezervu ponechá pro případ dalších naléhavých tísňových situací.

Mladí pijí opatrněji?

„Počet mladistvých opilých do bezvědomí v Bavorsku loni poprvé po šesti letech klesl," píše PNP. Do nemocnic bylo s otravou alkoholem dopraveno 5566 dětí a mladistvých od 10 do 20 let, proti roku 2011 tedy o 83 osob (1,5 procenta) méně. Z toho bylo 2120 děvčat.