V deníku PNP Ruf prezentoval příklady. „Čtyři žebráci ze Slovenska vyžebrali během čtrnácti měsíců v Salcburku kolem 63 000 eur," líčí. „Všechny peníze museli odevzdat 52letému Slovákovi Robertu L. Ten si k tomu najímal ve své obci bezdomovce bez prostředků a alkoholiky. Museli pro něho setrvávat na pevně daných místech denně od sedmi do 19 hodin. Tržili za měsíc každý asi 2000 eur. Přespávali … a při odchodu s výtěžkem.na motorestech. Robert L. větší část peněz prohrál v salcburských kasínech, menší část převáděl na svá konta na Slovensku." Byl krátce ve vazbě, ale zase ho pustili, protože prokazování bylo velmi těžké – i kvůli nižší inteligenci poškozených, kteří prý mnohdy ani nevěděli, v jakém jsou městě. V dalším již uzavřeném případě šlo o jedenáct Rumunů, kteří vyžebrávali měsíčně každý rovněž kolem 2000 eur a předávali je řídícím osobám. „Ve všech případech předstírali tělesné postižení," uvedl Ruf a demonstroval fotografie „před a po", na štaci a při útěku, pořízené v posledních měsících osmi speciálně nasazenými policisty. Vyzval politiky, aby vyhlásili zákaz žebrání přinejmenším na určitých místech a ulicích města, ale „rudo-zelenému" vedení se do toho nechce.

Na dolním snímku "prchá" stejný žebrák jako nahoře.

Moc chvátali

Během prvních 24 hodin radarového „odchytu" příliš rychlých řidičů v Bavorsku bylo zkontrolováno 232 000 vozidel. Téměř 8300 překročilo povolené maximum, píše PNP. Nejrychlejší byl anglický turista, který jel v Mnichově 136 km/h místo padesátky. Zaplatil 250 eur a hrozí mu tříměsíční zákaz řízení. V Dolním Bavorsku porušilo maximálku 500 řidičů z 15 000 měřených. V Haibachu jel opilý řidič 130 km/h v místě povolené sedmdesátky. Kontrolní měření na 2000 místech potrvá do 25. září.

Tahání o Goebbelse

Soud v Mnichově uložil vydavatelství Random House, aby sdělilo, kolik peněz vydělalo z prodeje Goebbelsovy biografie vydané v roce 2010. Správkyně Goebbelsova dědictví Cordula Schachtová vydavatele zažalovala, protože do knihy zařadil citáty z deníků tohoto nacistického pohlavára. Schachtová je dcerou Hitlerova ministra hospodářství Hjalmara Schachta, která práva na Goebbelsův odkaz získala od švýcarského podnikatele a údajně „starého nacisty" Françoise Genouda. Ten je měl od Goebbelsových dědiců.

PNP uvádí, že aby Random House neohrozil prodej již vytištěného díla, uzavřel se Schachtovou smlouvu, podle níž si výtěžek rozdělí. Právník vydavatelství Rainer Dresen ale dodal, že to v úmyslu neměli. „Platit správkyni dědictví po válečném zločinci má za odporující dobrým mravům," píše PNP. Smlouva je prý z tohoto důvodu neplatná.

Zatimní rozsudek ještě neznamená, že Random budou platit, ale Dresen už je zklamán. Odvozuje z něj, že soud chce žalobě vyhovět, a hodlá se odvolat už proti prvnímu výroku. „Z toho, že se kriticky zabýváme zločincem, by měla jeho rodina profitovat. To už je skoro cynismus," dodává.

Jednotný korán?

Rakouský ministr pro integraci Sebastian Kurz (ÖVP) chce do očekávaného zákona o islámu vtělit také jednotný německý „oficiální" překlad koránu, o který by se měla postarat islámská náboženská společnost v Rakousku (IGGiÖ), píše deník OÖN. Také ta prý je poškozována „částečně chybnými interpretacemi" textu, které by mohly podněcovat k extremismu.

Mluvčí IGGiÖ Carla Amina Baghajatová potvrdila společný zájem na nezneužívání náboženských textů, ale je prý sotva možné najít jediný „správný" překlad koránu. S Kurzem o věci vedou otevřený dialog v pozitivním duchu, ale jde o velmi komplexní téma, které musí být rozebráno i v islámské náboženské společnosti. Těžkosti přináší také to, že mnoho arabských slov má široké významové spektrum a všeobecný překlad lze sotva najít.

Mluvčí Zelených Alev Korunová nazvala Kurzův návrh skurilním – je prý „bezmezně naivní si myslet, že štváči si nejprve prostudují zákon, než odstartují propagandu pošlapávání lidských práv". Podle šéfa Svobodných  Heinze-Christiana Stracheho nejde zase návrh dost daleko.

Hoeness měl vycházku

Po téměř třech měsících pobytu v uzavřeném vězení v Landsbergu měl bývalý prezident fotbalového FC Bayern Uli Hoeness (62) v sobotu první vycházku. Absolvoval ji s rodinou a v daném čase se vrátil do věznice, napsala PNP. Hoeness si odpykává tři a půl roku za krácení daně – měl vyvést do Švýcarska nejméně 28,5 milionu eur.