Kompromis na silnici

Pasov – Podle německého tisku se rýsuje kompromis kolem navrhovaného zpoplatnění silnic. Podle nového návrhu by se mýto mělo vybírat jen na dálnicích a rychlostních silnicích. Okresní a zemské silnice by jím tedy neměly být zatíženy, píše PNP. Příhraniční regiony se obávají, že by všeobecné mýto „uškrtilo" přeshraniční provoz, řidiči z přilehlých oblastí za hranicí by přestali jezdit do Německa na výlety a za nákupy. Ti své cesty absolvují převážně po „okreskách". Nový model, který má být představen do konce října, by jejich stesky akceptoval.

Původní plán Seehoferovy CSU předpokládal všeobecné mýto s tím, že tuzemcům by bylo kompenzováno snížením silniční daně. Proti záměru se zdvihla vlna odporu také v samotné CSU.

Asistenti běženců

Bavorská vláda jedná o zvýšení počtu sociálních poradců pro azylanty umístěné v přijímacích střediscích. Momentální klíč je jeden pracovník na sto běženců, ale nedaří se jej naplnit. „Skutečná opatrovací kvóta je spíše 1:150, v extrémních případech 1:200," řekl pro deník PNP kancléř Marcel Huber.

Hasiči v permanenci

Bavorští hasiči loni vyjížděli průměrně k 650 zásahům denně. Na pomoc byli přivoláni více než 237 000krát, což je zhruba o 20 000 víc než předloni. V každém druhém případě šlo o poskytnutí technické pomoci, loni ve zvýšeném počtu kvůli červnovým záplavám. K požárům byli alarmováni zhruba 20 000krát.

Přibývá demence

Počet onemocnění demencí v Bavorsku dál razantně stoupá. Nyní jí trpí asi 220 000 lidí. Do roku 2020 se podle ministerstva zdravotnictví jejich počet zvýší na asi 265 000, do roku 2032 by měl stoupnout až o padesát procent proti dnešnímu stavu, tedy na víc než 300 000. Kolem sedmdesáti procent pacientů jsou ženy, dodává PNP.

Míň řečnění opozice?

CSU setrvává přes odpor Svobodných voličů a SPD na svém plánu prosadit zkrácení řečnění opozice v bavorském sněmu na poměr k počtu poslanců, píše PNP. Dosavadní praxe prý odporuje ústavě. List vysvětluje, že v Bavorsku je diskusní čas opozice mnohem velkoryseji upraven než v Bundestagu. V mnichovském Maximilianeu mají všechny frakce stejnou dobu, v Berlíně ale podle počtu poslanců.

Bavorští sociální demokraté nevidí žádnou potřebu změny, Svobodní voliči vytýkají CSU, že chce opozici umlčet. CSU oponuje, že má v parlamentu většinu se 101 poslanci, ale jen čtvrtinu času na projevy, zatím co opozice jako menšina tří stran tři čtvrtiny. „Mnohý náš poslanec se na plénu ještě nedostal ke slovo, zatím co třeba nováček u Zelených v prvním roce působení v parlamentu už mluvil čtrnáctkrát," argumentuje předseda klubu CSU Thomas Kreuzer. Podle něho by všichni poslanci měli mít rovnou možnost.

Prý je králem Ašantů…Král Ašantů

Policisté při dopravní kontrole v Kirchrothu žasli nad dokumenty, kterými se jim prezentoval 74letý řidič z okresu Landshut. Předkládal doklad „krále ghanských Ašantů" a navíc konzula Lichtenštejnska. „Kromě toho kolem sebe rozhazoval tituly jako profesor, ministr, senátor," píše PNP. „Svá tvrzení chtěl podpořit svou fotografií v majestátním africkém kroji. Strážcům pořádku ale bylo jasné, že řidičův ,modrokrevný´ původ  je přes diplomatický pas čistou show. Už v minulosti stál ,dolnobavorský král´ před soudem kvůli zneužití titulu a padělání úřední listiny, a totéž mu hrozí i nyní. Protože ale v Kirchrothu ,jeho veličenstvo´ neporušilo pravidla silničního provozu, mohlo v jízdě pokračovat."

Hoeness prý zaplatil

Jak náš list informoval, bývalý prezident FC Bayern Uli Hoeness, odpykávající si trest tři a půl roku za daňové podvody, byl v sobotu poprvé na vycházce z vězení. Pondělní německý tisk informoval o tom, že už plně uhradil dluhy, které ze švýcarských spekulací měl u finanční správy – převedl na daňový úřad v Miesbachu na 30 milionů eur. Byla to prý podmínka pro povolení jeho vycházky. Loni Hoeness v rámci sebeudání uhradil prvních deset milionů nepřiznané částky.