Návrh striktně odmítají lidovci a Svobodní. „Ani smysluplným dopravním opatřením, ale ne bohapustému dojení řidičů k sanaci stonající městské kasy," řekl šéf klubu ÖVP Bernhard Baier. Městský předseda Svobodných Detlef Wimmer zvýšení odmítl jako „důsledek desítek let rudé politiky zadlužování a nereálných zelených fantazií".

Se zděšením reagoval ředitel linecké Hospodářské komory Klaus Schobesberger. „To by se mohlo rovnat skrytému městskému mýtu. Důsledkem by byl masivní propad obratu lineckého obchodu, protože zákazníci by jezdili nakupovat jinam," uvedl.

Naposledy bylo parkovné ve městě zvýšeno v roce 2000, a to z pěti na sedm šilinků za hodinu. Se zavedením eura byl tarif stanoven na 50 centů za třicet minut.

0,8 pro cyklisty zůstane

Novela zákona o silničním provozu v Rakousku, která by měla platit od ledna, se dotkne i cyklistů.

Města a obce budou moci vytvářet samy dopravní úseky vyhrazené pro kolaře, na něž budou smět automobilisté jen k příjezdu a odjezdu. Na smíšených úsecích má mít přednost ten slabší – tedy cyklista. Povinnost cyklistů jezdit jen po cyklistických stezkách nemá být rigorózní, rychlí jezdci se budou moci přidat do motorového provozu, „pokud to bude bezpečné". Zákaz telefonovoání za jízdy má platit i pro kolaře, protože jednou rukou musejí řídit a druhou ukazovat změnu směru. Změna tolerované hranice alkoholu u cyklistů ze 0,8 na 0,5 promile navrhovaná Kuratoriem dopravní bezpečnosti neprošla, stejně jako návrhy na zavedení poznávacích značek na kolech.

Trest parašutistovi

Zemský soud v Salcburku potvrdil peněžitý trest 1500 eur extrémnímu sportovci Felixi Baumgartnerovi (43), o jehož seskokupadákem  z výšky přes 39 km jsme nedávno psali. Byl uznán vinným ublížením na zdraví. Před dvěma roky dal v autozácpě pěstí řeckému řidiči kamionu, když se vmísil do jeho sporu z řidičem z Hamburku. Tvrdil, že jednal v sebeobraně, to však soudy neshledaly. Mají za prokázané, že Baumgartner udeřil dřív, než ho rival nakopl.

Podle listu OÖN je s Baumgartnerem (foto Joerg Mitter/Red Bull Content Pool) uvažováno jako se zvláštním vyslancem OSN pro děti.

Vrátí pokuty

Jak jsme uvedli, radar městské policie v Traunu umístěný v zóně 30 km/h nachytal během několika týdnů 60 000 hříšníků, kteří povolenou rychlost překročili. „Po mnoha stížnostech občanů nyní město rozhodlo, že zhruba třetina pokutovaných nebude muset platit, a těm, kteří už pokuty zaplatili, budou peníze vráceny," napsal list OÖN. „Jsou to ti řidiči, kteří úsekem nejeli rychleji než 59 km/h. „Omezení na 30 km/h mnozí neignorovali vědomě, ale zkrátka je nezaznamenali, byli zvyklí na padesátku v obci," řekl okresní hejtman Lince – venkova Manfred Hageneder.

Do budoucna chce město upozornění na radar v místě zvýraznit.

Bavorsko láká

Do Bavorska se v prvním pololetí přistěhovalo tolik lidí, jako už jedenáct let ne. „Od ledna do konce června přišlo o 45 700 osob víc, než se jich vystěhovalo," napsal deník PNP. Nejvíc lidí přišlo ze zemí Evropské unie, především z Rumunska, Polska a Maďarska. Stoupl také počet přistěhovalců z jiných spolkových zemí – přišlo jich o 3800 víc než těch, kteří se vystěhovali.