Také letos se setkání zúčastní maximálně 50 strojů, organizátoři počet limitovali z bezpečnostních důvodů. V pátek 6. září přiletí polovina účastníků. Po všechny tři dny budou pořádány vyhlídkové lety (50 eur pro dospělé, 40 eur pro děti). V sobotu bude od 18 do 19 hodin letecká show nad Traunsee.

Přibývá ilegálů

Loni dopadli v Rakousku 24 375 cizinců, kteří v zemi pobývali nelegálně. Meziročně je to o 15 procent víc. Z nich 12 426 sem bylo dopraveno převaděči (plus 26 procent). Zatčeno bylo 235 pašeráků lidí, předloni 288. Většina takto přepravovaných osob byla z Afghánistánu, dále z Ruska a z Pákistánu. 43 procent šlo přes maďarskou hranici.

Rádi jezdí „sockou"

Hromadná veřejná doprava v Horních Rakousích přepravila loni 66,2 milionu cestujících. Před deseti lety to bylo o 37 procent méně. Obrat poskytovatelů za toto období  stoupl o 64 procent na 63,8 milionu eur. Centrem hromadné přepravy je Linec s loňskými 46,27 milionu pasažérů. V Bad Ischlu se počet cestujících za deset let zvýšil o 1673 procent na 65 000, ve Vöcklabrucku a Braunau o 500 procent, v Gmundenu o 250 procent.

Slunce probudilo turisty

V první polovině letní turistické sezony (květen až říjen) se v Rakousku „dovoloval" rekordní počet hostů, napsal list Volksblatt. Do července jich přijelo 9,67 milionu (+1,5 procenta),  počet přenocování se zvýšil o 0,3 procenta. Po propršeném začátku léta se o dobrý výsledek zasloužilo stabilní letní počasí v červenci. V Horních Rakousích zaznamenalí o jedno procento víc hostů a o 0,6 procenta víc přenocování.

Drahý „úklid"

Byl vyhozen do odpadu…Norimberský výtvarník Babis Panagiotidis vytvořil z 18 000 počítačových kláves a kabelů a z umělé srsti skulpturu houpacího koně v nadživotní velikosti s názvem "Hedon is (my) Trojaner" (foto repro z webu autora) a uskladnil ji v garáži svého přítele. Když ten jednou nezaplatil nájem, pronajímatel důchodce udělal krátký proces a garáž vyklidil – včetně uměleckého díla, které rozřezal a odvezl do odpadu. Autor si ovšem koně cenil až na 100 000 eur a požadoval náhradu. Majitel garáže hovořil o „krámu" a nabídl mu 5000 eur. Okresní soud ve Fürthu zohlednil pracovní čas a náklady výrobce a přiřkl Panagiotidisovi 73 500 eur, zemský vrchní soud ale škodu korigoval na 20 000 eur. Tak cenu díla odhadl znalec Frank Matthias Kammel, vedoucí sbírky soch Germánského národního muzea v Norimberku. Kromě toho musí důchodce autorovi zaplatit úroky z prodlení a 1100 eur nákladů na advokáta.

„Panagiotidis chce brzy prezentovat repliku svého Hedona, za kterou mu už prý bylo nabídnuto 150 000 eur. Doufá, že by v budoucnu mohla dosáhnout i desetinásobku této ceny: jednou prý počítače nebudou mít klávesy a jeho umělecké dílo se pak stane historickým, míní…"

Omezit pohyb azylantů?

S protesními pochody uprchlíků v Bavorsku se rozvinul politický spor. Ministr vnitra Joachim Herrmann (CSU) obhajuje zásadu „rezidenční povinnosti" pro běžence, tedy omezení jejich pohybu na vymezené území. „Je třeba se postarat o to, aby byli uchazeči o azyl rovnoměrně rozděleni po celé zemi," zdůvodňuje.

„Zelení naopak požadují rezidenční povinnost přechodně zrušit a umožnit jim tak protesty," píše deník PNP. Diskuse vyvolaly aktuální opakované policejní kontroly účastníků protestních pochodů z Francka do Mnichova. Protože řada uprchlíků takto opustila určité místo pobytu, dopravila je policie zpátky do jejich okresů.

Nešikovní Bavoři

Muži v Bavorsku se stále častěji zraňují. „Zhruba čtvrtina doby jejich nepřítomnosti v zaměstnání je důsledkem úrazů," tlumočí PNP zjištění zdravotní pojišťovny Barmer. Nejčastěji jde o zranění kolene (21,4 procenta), dále o úrazy ruky a nohy. Jinak zpráva o nemocnosti 2013 vykazuje, že méně Bavorů trpí onemocněními pohybového aparátu a nemocemi krevního oběhu než průměrný Němec.

Barmer GEK má v celé SRN 8,7 milionu pojištěnců, z toho milion v Bavorsku.

Víc diplomovaných

Stále víc studentů v Bavorsku úspěšně dokončuje vysokoškolské studium – loni to bylo 61 573 posluchačů, o 8,1 procentra víc než předloni (56 982). V roce 2010 absolvovalo jen necelých 52 000. Univerzity loni dokončilo 31 238 absolventů, odborné vysoké školy 18 891, pedagogické školy 6500 (z toho 73,6 procenta ženy).

Lehce poklesl počet absolventů, kteří byli promováni – titul doktor získalo loni 4147 akademiků, o 2,2 procenta méně než předloni.