Český řidič prvního dojíždějícího vozidla byl s lehkými zhmožděninami preventivně převezen do nemocnice v Rothalmünsteru, ale po ošetření byl propuštěn. Nejel ani nedovolenou rychlostí, ani neporušil pravidlo o odpočinku, dodala PNP. B12 byla delší čas kompletně uzavřena, protože bylo třeba přeložit průmyslový granulát, který vezly dva náklaďáky.

Je libo rybí boty?

Bavoři zušlechťují kůži z lososa.Lososa zná kdekdo jako delikatesu, ale málokdo ví, že se z jeho kůže dají dělat pozoruhodné výrobky, napsal deník PNP a dodal, že firma Salmo Leather GmbH se sídlem v Tiefenbachu na Pasovsku udělala z tohoto téměř zapomenutého sibiřského řemesla žádaný módní trend. Z kůže vyrábí jako jediná v Německu módu, doplňky, obuv či šperky. Manufaktura, v níž je kůže myta a vydělávána, je v Bischofsmaisu v okrese  Regen. Do roku 2008 tam byla jedna z největších udíren lososů na světě. Vlastnil ji  Holger Hain (41). Kůže dostává z Polska, kde jsou lososi stahováni speciálně vyvinutými stroji.

„Na rybí kůži z Dolního Bavorska nazývanou Nanai sázejí mnozí špičkoví designéři," pokračuje list. Sahají po ní třeba i Chanel nebo značka Michaela Schumachera Navyboot, jako první auto na světě aplikoval tuto kůži BMW X6.  Salmo Leather produkuje týdně tisíce kusů výrobků v ceně zhruba 200 eur za metr čtvereční (například hovězí stojí 30 až 100 eur). Kůže je barvena podle přání. Firma zaměstnává patnáct lidí.

Boty z lososí kůže sluší a prý drží.„Nápad se zrodil v roce 2006," říká Holger Hain v PNP. „Obchodní partner z Ruska nám tehdy ukázal peněženku z rybí kůže. Získali jsme člověka ze Sibiře, pocházejícího z malého národa Nanai žijícího na Amuru. Zpočátku v malé laboratoři v Bischofsmaisu, později pokusy ve spolupráci se známými výrobci exotických kůží  v Asii a s pomocí firmy BASF jsme vyvinuli certifikovaný produkt." Hain připomíná, že kůže je jinak v podstatě zpravovávána na rybí moučku. Přitom jde o tenký a lehký, ale velmi odolný materiál.

Ať žije mladý tapír!

V salcburské zoo se narodil zdravý, asi pět kilogramů těžký tapír jihoamerický. „Matka Bibi přišla do Salcburku loni z Brna," připomíná PNP. „Dvouapůlletá tapírka rodila poprvéMládě české maminky se má k světu. a o mládě se stará až dojemně. Než budou oba k vidění ve výběhu, ještě ale nějaký čas potrvá." V přídodě se stavy těchto tapírů za 33 let zmenšily o třetinu.

Hejtman homosexuál

V probíhající debatě o homosexuálních manželstvích v Německu prohlásil okresní hejtman z dolnobavorského Regenu Michael Adam (28), že s partnerem přemýšlejí o adopci. Napsal to pasovský deník PNP. „Žiji v registrovaném partnerství. Vždycky jsme se adopcí dítěte zásadně zabývali," řekl. Možnost jim nyní uvolnilo rozhodnutí ústavního soudu.

Hejtman Adam vpravo.PNP dodává, že Michael Adam, který si začátkem září 2012 vzal o rok mladšího přítele Tobiase, se vyslovuje pro další uvolnění pojmu rodina: ta je podle něho tam, kde jsou děti, kde za ně dospělí přebírají odpovědnost a pečují o ně.

Oživený trh kol

Prodej kol v Rakousku stagnuje v posledních pěti letech na zhruba kolem 400 000 kusech ročně (v začátku boomu fitnesu kolem 1990 to bylo až 700 000), ale trend míří k dražším typům. Především vývoj elektrokol trh oživil. „Před patnácti lety jsme dodali na trh své první elektrokolo. Pak se deset let nic nedělo, a teď vyrábíme 45 modelů," říká v OÖN Stefan Limbrunner z KTM. Zaznamenává i jiný fenomen – lidé, kteří z pohodlnosti přešli na takový pohon, nyní znovu přestupují zpátky ke šlapacím bicyklům a vybírají si ty dražší. Intersport ve Welsu zmiňuje rostoucí zájem i o tzv. fixies, „puristicky" vybavené jediným převodem.

Ze 400 000 prodaných kol v zemi ročně je 35 procent horských a trekingových, pět procent citybiků, desetina elektrokol, dvanáct procent dětských a tři procenta závodních. Obrat branže je ročně čtvrt miliardy eur. 200 000 kol je vyrobeno v Rakousku, ale dvě třetiny z toho na vývoz. Naopak 370 000 kol je dovezeno.

Nedostane „vdovskou"

S pláčem stáhla u správního soudu v Mnichově 45letá vdova po penzionovaném úředníkovi žalobu na vyplácení vdovské penze poté, kdy jí soudce vysvětlil bezvýchodnost jejího podání. „Nedostane nic, protože u zesnulého byla devět dnů před sňatkem v létě 2011 zjištěna rakovina ledvin," píše PNP. Tehdejší vyšší úředník z Mnichova pomohl v roce 1989 ženě polského původu o 35 let mladší při hledání zaměstnání a stal se z nich pár. Ani po smrti manželky úředníka zprvu nešli „z piety" k oltáři a ke sňatku se rozhodli až po zmíněné smrtelné diagnóze. Osm měsíců poté manžel zemřel a vdova začala bojovat o výživné 349 eur k vlastnímu příjmu 412 eur.

Podle služebního zákona úředníků platí, že při kratším trvání manželství než jeden rok platí domněnka tzv. zaopatřovacího sňatku, kterou musí žadatel(ka) vyvrátit. Advokát žalobkyně argumentoval tím, že lékař nemocného nehovořil o konkrétním ohrožení života pacienta a žena tvrdila, že její partner dvacet let toužil si ji vzít, ale soudce jen politoval – zákon hovoří jasně…