List popisuje, že 24. listopadu 1959 pozorovali obyvatelé vesničky poblíž Yardimli na jihu Ázerbájdžánu kolem sedmé hodiny ráno průnik ohnivé koule skrze mraky doprovázený hřměním. 117 kilogramů těžký meteorit neshořel, ale dopadl na zem, kde zanechal kráter o průměru asi dvou metrů. Yardymly je jedním z asi 1200 známých meteoritů tohoto druhu na celém světě, z nichž jen 48 bylo pozorováno při pádu.

Sbírka meteoritů NHM je nejstarší svého druhu na světě a zahrnuje více než 7000 objektů, z toho několik železných meteoritů. „Co nám ale chybělo, byla ukázka aktuálních pádů meteoritů v minulých desetiletích,“ říká vědecký pracovník Ludovic Ferrière. Proto se muzeum snažilo získat kousek „Yardymlyho“ a diplomatickou cestou se mu to podařilo. „Osobně směl od hlavního těla meteoritu oddělit pilkou na železo 252 gramů vážící plátek,“ pokračuje list. Dodává, že důvodem Ferrièreho zájmu je jeho běžící projekt výzkumu změn v atmosféře, například obsahu ozonu v uplynulých 200 až 300 letech, které jsou prokazovány v odtátých krustách železných meteoritů. Cenné jsou zejména ty kusy, které se rychle dostaly do laboratoří a tak byly chráněny před vlivy počasí a erozí. „Yardymly“ už je vystaven a jeho části zkoumají výzkumníci v rámci mezinárodní kooperace.

NHM má celkově asi 30 milionů sbírkových předmětů. Na snímku NHM je Ludovic Ferrière s celým meteoritem ulioženým v ShamakhiAstrophysical Observatory v Ázerbájdžánu.

„Bublinkové dny“ za humny

Co předvede na Dunaji?Zdroj: Deník/repro
„Trochu jiná přístavní slavnost BUBBLEDAYS“ v Linci promění 8. a 9. června areál průmyslového přístavu ve velkolepou párty-zónu, napsaly OÖN.

Budou hodně slyšet na Bubble days.Zdroj: Deník/repro

Loni akce přitáhla skoro 20 000 diváků, letos nabídne ještě víc atrakcí – trendové sporty včetně trikového lyžování (mj. tým vicemistra světa a Evropy Daniela Fetze (na snímku) má být v akci vždy od 22 h – více na http://www.fetzysworld.com), vybrané hudební pořady („headlinerem“ bude indie-band Steaming Satellites, na dolním snímku Matthäus Weber, Max Borchardt, Emanuel Krimplstätter), vodní, kouzelnická a akrobatická show, vyhlídkové lety vrtulníkem, ukázky hasičů (pátek 13 h) atd. Návštěvníci budou mít opět možnost si vyzkoušet například sporty, street-art či jógu na plovoucích prknech. Program poběží v pátek, který je zasvěcený „ženám v akci“, od 14 do 03 hodin, v sobotu od 12 do 03 h. Vstupné se nevybírá, na stáncích a v barech budou návštěvníci platit bezhotovostními kartami. (www.bubbledays.at)

Když golfista „trefí“ chodce

Vídeňským golfovým areálem vede turistická stezka označená trojjazyčnými varovnými tabulkami. Když jednou hráč zkazil odpal a zasáhl míčkem kolemjdoucího, ten zažaloval – golfistu i klub, který podle jeho názoru měl stezku lépe zabezpečit, píší OÖN.

Případ je atypický – hráč předtím se zasaženým mužem mluvil a ptal se ho, jestli na pěšině nejsou ještě další lidé. Když slyšel, že ne, vrátil se na odpaliště a vycházel z toho, že dotyčný turista už hrací plochu dávno opustil.

Prvoinstanční soud žaloby zamítl – klub vyvěsil varovné tabule a informoval hráče, že na ploše mohou být lidé. Tím podle soudu učinil dostatečná bezpečnostní opatření. Chybný úder hráče pak byl „nepředvídatelnou událostí“. Odvolací soud rozsudek otočil. Hráč nesměl jenom spekulovat, že chodec je dlouho pryč – nejednal dostatečně starostlivě. Ve varovných tabulkách klubu soud neviděl žádné účinné opatření k předcházení případného zranění procházejících.

Nejvyšší soud neměl co měnit ve výroku o vině hráče, ten podle něj porušil povinnost starostlivosti. Co se ale týče povinnosti klubu zajistit bezpečnost „provozu“ v místě, uzavřel na rozdíl od odvolacího soudu, že „požadavky na tuto povinnost nesmějí být přehnané“. Že by mohl být turista vlastnostmi a rychlostí odpáleného golfového míčku ohrožen, odpovídá „obecné životní zkušenosti“, řekla vrcholná instance. Aby mohl provozovatel zařízení vyloučit takovéto události, musel by hrací pole ohraničit bariérami, ale to by podle nejvyššího soudu „daleko přesáhlo rozměr předpokládaného“, cituje linecký list.

Exhejtman pro seniory

Senior Pühringer se dál stará.Zdroj: Deník/repro

Hornorakouský hejtman ve výslužbě Josef Pühringer navštívil jako předseda zemského svazu seniorů město Dortmund při příležitosti Německého Dne seniorů. Linecký Volksblatt k tomu zmiňuje, že aktuálně je v Horních Rakousích asi 360 000 lidí starších 60 let. Do roku 2030 jich bude 478 000, o deset let později 505 000 a v roce 2050 dokonce 522 000. „Podle Pühringera je tato rychle rostoucí skupina s velkou kupní silou pro ekonomiku stále zajímavější budoucí cílovou vrstvou,“ uvádí list. Exhejtman požaduje v této souvislosti změnu náhledu na seniory.

Ti přitom nejsou homogenní skupinou. 60-65letí mají podobné potřeby jako 40-50letí, zatím co s přibývajícím věkem roste jejich potřeba péče. Aktuálně je 220 000 Hornorakušanů starších 85 let, a tendence stoupá. To je velkou výzvou. Je například nutné zajistit jim dostatečný počet dobře vzdělaných pečovatelů, přičemž o 84 procenta potřebných se dnes starají příbuzní.

Zástupce hejtmana ve výslužbě Franz Hiesl volá v té souvislosti po zavedení pojistného na budoucí péči podle německého vzoru. „Každý vydělávající by do něj měl poskytovat nevelký příspěvek,“ míní a rozvíjí, že jedno procento z veškerých příjmů by přineslo dvě miliardy eur.

(Foto Deník - repro OÖ. Seniorenbund)