V Mnichově získal Dieter Reiter (SPD) 56,7 procenta hlasů a nahradí tak odstupujícího seniora Christiana Udeho, který ho před volbou podpořil. Jeho soupeř Josef Schmid (CSU) měl 43,3 procenta hlasů. Ude byl starostou od roku 1993 a před šesti lety Schmida porazil hned v I. kole s 66,8 procenta hlasů.

„Lavinovitým vítězstvím" si SPD zajistila radnici v Řeznu, píše deník PNP. Její kandidát Joachim Wolbergs dostal 70,2 procenta, Christian Schlegl (CSU) 29,8. Sociální demokracie se tak do čela města vrací po 18 letech. Wolbergsovi v I. kole chybělo ke zvolení jen 18 hlasů.  Dosavadní starosta Hans Schaidinger (CSU) nemohl po 18 letech ve funkci kandidovat z důvodů věku. Okresní hejtmankou v Řezně se stala Tanja Schweigerová (35) ze Svobodných voličů ziskem 60,9 procenta proti  Peteru Aumerovi (CSU). V I. kole je dělilo jen 0,6 procenta.

Mladík Florian Gams bude starostovat Vilshofenu.Překvapením dopadla volba ve Vilshofenu. Teprve 30letý Florian Gams (SPD, na snímku s manželkou) porazil o pouhých 68 hlasů úřadujícího starostu Georga Krenna (CSU).

Těsné to bylo taky na české hranici v Haidmühle. Pro Margot Fenzlovou (28 let, Společenství voličů) bylo 453 občanů, pro Alexandera Riedla (CSU-FWG) 437. „To bych si v životě nemyslela, jsem z toho paf, Haidmühle je zralé na starostku!" řekla vítězka po vyhlášení výsledku odstupujícím starostou Fritzem Gibisem. V prvním kole ještě vyhrál její soupeř 42,37:36,72 procenta. Volilo 81,1 procenta občanů.

V Obertraublingu u Řezna vyhrál Rudolf Grass se 1783 hlasy nad Jürgenem Hoferem, který měl jen o dva hlasy méně!

Konzul není konzulentem

Český honorární konzul v Linci Ludwig Scharinger ukončil činnost pro hornorakouskou Raiffeisenbanku, jejímž byl dlouhá léta generálním ředitelem. Titul konzulenta mu byl udělen po odstoupení z funkce předsedy představenstva a musel být každoročně obnovován. Nyní mandát vyprší 31. března.

Padělaná léčiva

Rakouští celníci zabavili loni 98 440 padělaných produktů. Originály tohoto zboží by měly  hodnotu 5,6 milionu eur, píše deník Volksblatt. Ve čtvrtině případů šlo o padělky medikamentů – patnáct procent všech léků v obchodě není původních. Rakousko v tom není výjimkou, v minulých letech byla ve 28 členských státech EU prodávána v lékárnách téměř čtvrtina nepůvodních prostředků. Tři čtvrtiny zabavených produktů byly zhotoveny v Číně.

Tvrději na zloděje

Aktuální statistika, která vykazuje v Rakousku nárůst případů vloupání do bytů a domů o 7,2 procenta, „nadzdvihla" ministryni vnitra Johannu Mikl-Leitnerovou. Chce dolní hranici trestní sazby za tyto činy zvýšit z dnešního půl roku odnětí svobody na jeden rok. Novelu bude projednávat expertní skupina včetně členů Nejvyššího soudu. „Musíme počet vloupání znovu stlačit," říká ministryně. Tyto útoky podle ní zasahují do privátní sféry občanů a působí těžce traumaticky, což ospravedlňuje přísnější tresty. Velmi často jde o pachatele recidivisty, které dosavadní sazby neodrazují od pokračování v krádežích.

Historická mašinka se vrátila.Železnice v muzeu

Muzeum Německé dráhy (DB) v Norimberku otevřelo 21. března rozšířenou stálou výstavu. Doplňky „překročilo" dosavadní hranici 1989 a informuje i o současnosti a budoucnosti železnice, píše deník PNP. Expozice se zabývá i kritickými tématy. Muzeum v Norimberku má být nejstarší na světě. Na snímku je replika historické lokomotivy Adler, která se po dvouleté opravě po požáru depozita vrátila v roce 2007 a opět vozí návštěvníky muzea.

Kadeřnicím přidali

Od 1. dubna musejí vyučené kadeřnice v Rakousku dostávat měsíčně alespoň 1300 eur. Dosavadní minimum 1228 eur tak stouplo o 5,86 procenta. Pomocné síly budou brát nejméně 1100 eur, což je plus deset procent. Celkově 20 000 zaměstnanců branže dostává přidáno průměrně 2,4 procenta. Poprvé budou zvýhodněni vedoucí provozů, kterým připadne navíc 13 procent kolektivně sjednané minimální mzdy. „Především starší zaměstnanci tak budou moci předat ostatním část svých klientů a věnovat se organizační práci, aniž by tratili na mzdách," píší OÖN. Odměny učňům se zvýšily průměrně o 2,5 procenta (v prvním roce na 385 eur, ve čtvrtém až na 750 eur).

Naděje pro Hraničník?

Lipno se prý zase přiblížilo Smrčině.Od konce minulého týdne mají Horní Rakousy podklady českého posouzení vlivu stavby lanovky z Klápy na Hraničník na životní prostředí, napsal pondělní deník OÖN.  „To potvrzuje, že naši sousedé v jižních Čechách projekt ještě nevzdali a  spojení území západně Lipna s lyžařským areálem Smrčiny je nablízku," říká v listě Walter Höllhuber, předseda spolku tří  zemí "Schwarzenberg". Především pro turistiku na západním břehu jezera by prý toto spojení bylo „požehnáním". „V našich prospektech propagujeme také lyžařská území Sternstein a Hochficht," říká k tomu Martin Řezáč, předseda společnosti Lipno Marketing. „Turistika u jezera se ovšem koncentruje z větší části na obec Lipno samotnou," pokračuji OÖN. „Tam je rovněž lyžařský areál, který už ale naráží na hranice svých možností." Deník připomíná, že v létě tu láká stezka do korun stromů, a celkově tak na Lipno může za rok přijít až půl milionu lidí. „Západní břeh jezera ale dosud vychází téměř naprázdno," dodává list.

Uzavírá, že pro plánovanou lanovku na Hraničník je předpokládáno posouzení vlivu stavby na životní prostředí podle českého práva s účastí Rakouska. „Podklady budou do 28. dubna na úřadě hornorakouské vlády k nahlédnutí. Jsou také na www.land-oberoesterreich.gv.at."