Vyrazili žebráci

Pár týdnů před Vánocemi se v Pasově opět „přemnožili" žebráci. „Téměř výlučně jsou z východní Evropy. Jsou přiváženi v dodávkových autech a strategicky rozdělováni v pěších zónách," říká mluvčí starosty Herbert Zillinger. Podle listu Am Sonntag policie a dokonce sociální svazy opakovaně radí nic jim nedávat, protože jim z almužny sotva něco zbyde – profitují lidé v pozadí.  Opravdu potřebné lze podpořit prostřednictvím certifikovaných humanitárních organizací.

Profesionální žebráci jsou prý stále drzejší. Podle policie se řada z nich vydává za hluchoněmé a žebrá prostřednictvím lístečků. „V uplynulém týdnu ale jedna taková náhle promluvila, když jí muž podal padesátieurovou bankovku a řekl, že jí chce dát jen něco z této sumy. Lámanou němčinou mu sdělila, že jde rozměnit ke kolegovi, a zmizela," uvedl Am Sonntag. Jiný „hluchoněmý" sáhl 21leté slečně do peněženky, když mu chtěla dát dvě eura, a utekl s dvacetieurovou bankovkou. Obchodníci na pěší zóně si stěžují, že žebráci už chodí třeba i několikrát za den i do prodejen a žádají peníze. Někdy přicházejí ve dvou, ve třech, a když jeden s prodejcem mluví, ostatní se rozcházejí po obchodu.

Mluvčí starosty Herbert Zillinger vysvětluje, že žebrání není ve městě výslovně zakázáno. Pokud se ale jedná o „komerční žebrotu", je to pokládáno za nedovolené zvláštní užívání veřejného prostranství. Policie pak žebráky vykazuje a oznamuje je ke správnímu řízení. „To je taky jediný prostředek, jak jejich aktivity alespoň dočasně rušit," říká Zillinger. Zabavování vyžebraných obnosů moc nepřináší, příjmy od jednotlivců pravidelně stahují další členové skupiny.

close Daniel Küblbeck má další maminku. zoom_in Adoptovaný zpěvák

Bavorsko má prvotřídní drb. Daniel Küblböck (27), rodák z Hutthurmu, bývalý úspěšný účastník soutěže Německo hledá superhvězdu, ale také drastické televizní soutěže „o přežití" v džungli, se nyní jmenuje Daniel Kaiser-Küblböck. Adoptovala ho Kerstin Elisabeth Kaiserová (70),
německá milionářka žijící na Mallorce, píše deník PNP. Přitom má Daniel už tak dvě maminky – tělesnou matku Biancu Schindlerovou a nevlastní Marianne Küblbeckovou. „Té třetí proto také neříká mami, ale láskyplně babičko," uvedl list.

Kerstin Kaiserová k adopci nechtěla nic říci, je to prý soukromá věc. Hodně se ale spekuluje o tom, že v pozadí je oficiální dědictví osaměle žijící hoteliérky. Rozhodně podle tisku nejde o roztržku v Küblböckově rodině. Günther Küblböck jen řekl, že Daniel už je dost starý a musí vědět, co dělá. Vánoce prý stráví s otcem a nevlastní matkou ve Strasskirchenu.

close To je on, linecký dort! zoom_in To je pekař!

V sobotu soutěžilo v nákupním centru Passage padesát kandidátů o nejchutnější linecký dort. Jury s „hvězdným kuchařem" Mikem Süsserem vybrala jako nejlepší produkt Bettiny Helmelové, ale skutečnou senzací byl dort teprve 15letého Andrease Stasky!

Ocenění parašutistovi

Felix Baumgartner, o jehož seskoku ze stratosféry padákem psal nedávno celý svět (a později pár novin i o jeho odsouzení za ublížení na zdraví a výtržnictví, když dal facku řeckému řidiči kamionu po hádce v zácpě), se zase dostal do titulků. 22. listopadu převezme rakouskou novinářskou cenu Bambi. Jury to odůvodnila tím, že před ním žádný člověk neseskočil z takové výšky, nepadal tak dlouho volným pádem a takovou rychlostí. „Dokázal zdánlivě nemožné, když se s padákem vrátil ze stratosféry na Zemi," zdůvodnila porota. Jeho skok byl „globálním mediálním zážitkem pro všechny generace, jaký tu nebyl od přistání na Měsíci v šedesátých letech".

Chtějí cvičit zdarma

Linecké sportovní oddíly protestují proti záměru města zpoplatnit od příštího roku pronájem školních tělocvičen. Chce tak získat ročně asi 450 000 eur. Finanční rada Johann Mayr vysvětluje, že město dosud bezplatným pronájmem dotovalo oddíly 750 000 eur za rok. Teď by chtělo asi půlku zpátky. Ani tak prý to nepokryje náklady. Město se orientuje na poplatky, které jsou vybírány v tělocvičnách federálních škol – 10 až 12 eur na hodinu.

Prezident Unionu Linec Peter Müller tvrdí, že pro klub by to ročně znamenalo výdaj až 180 000 eur ročně navíc, což si nemůže dovolit. Postup města chce nechat přezkoumat soudně. Podle něho by takto oddíly byly nuceny skončit. Podobně Union Pichling, jehož 170 fotbalistů od čtyř do patnácti let trénuje v zimě v pěti tělocvičnách. Zimní přípravu by musel zastavit – 3600 eur nedá dohromady.

Podle Mayra město připraví model s tarify odstupňovanými podle velikosti hal, v němž prý bude prostor i na zohlednění klubů zabývajících se výchovou mládeže.

Podle OÖN má 250 lineckých oddílů celkem 130 000 členů a 4000 funkcionářů.

close Z expozice muzea toalet. zoom_in Světový den toalet

V pondělí byl Světový den toalet. Před jedenácti lety jej vyhlásilo UNESCO. Chtělo tak upozornit na to, že mnoho lidí na světě nemá k tomuto hygienickému zařízení přístup. Na následky tohoto nedostatku umírá denně kolem 6000 dětí, připomíná deník OÖN.

V Gmundenu se tomuto tématu věnuje  „Klo & So Sanitärmuseum". Od roku 1988 vystavuje historické sanitární objekty – toalety, vany atd. Dnes má na 300 trvale zapůjčených předmětů.  Je umístěno v muzejním domě K-Hofu. Podává také informaci o proměnách hygienických standardů.