Linec – Rakousko se přiblížilo úplnému zákazu kouření v restauracích. Vicekancléř Reinhold Mitterlehner a ministryně zdravotnictví Sabine Oberhauserová se na zasedání vlády vyslovili pro přijetí zákona ještě do léta. Přespříští týden chtějí o věci hovořit se zástupci hotelnictví a gastronomie. Ti požadují kompenzaci za investice do stavebního oddělení prostor pro nekuřáky a kuřáky, keré by nyní byly zbytečné. Hospodářská komora hovoří o 100 milionech eur. Ministr financí Hans Jörg Schelling řekl, že prověří, kolik na to majitelé skutečně vynaložili prostředků.
Záměr zákazu podporuje lékařská komora. „Rakousku patří v ochraně nekuřáků poslední místo v celé Evropě," říká její prezident Artur Wechselberger. Pro zákaz jsou také odboráři svazu Vida. Jejich hornorakouský předseda Helmut Woisetschläger říká, že oddělení prostor sice chrání hosty před pasivním kouřením, ale nic nepřináší zaměstnancům podniku.
Kabinet dále odmítl návrh ministryně pro rodinu Sophie Karmasinové, která chtěla zakázat prodej cigaret mladistvým. Podle vicekancléře není možné nechat 16leté volit a 18letým zakázat kouřit.

Prudce přibývá chudých

V Linci přibylo od konce roku 2011 celkem 1600 lidí pobírajících sociální podporu. Jejich počet se zvýšil o 89 procent, ve městě jich je už více než 3300. Z nich 60 procent jsou osaměle žijící, asi čtvrtinu představují samoživitelky s dětmi. 54 procent potřebných jsou ženy. V září byl každý třetí příjemce dávek mladší 18 let! Podprůměrně naopak přibývá starších 60 let.

Úředníci osedlali kola

V akci „Linec jezdí na kole" 91 týmů s celkem 276 účastníky, pracovníky magistrátu, seniorských center a sportovních zařízení města, loni od 24. března do 31. října rezignovalo na automobily a do práce jezdilo na kolech. Bylo jich asi o třetinu víc než v roce 2013. Celkově urazili 258 950 kilometrů, o 60 procent víc než rok předtím. Asi 6,4krát tedy objeli zeměkouli, přičemž ušetřili 18 126 litrů pohonných hmot. Akce se bude letos opakovat.

Roste počet dlužníků

Veřejní dluhoví poradci v Horních Rakousích poskytli loni dlužníkům rekordních 13 092 rozhovorů, o 2,7 procenta víc než předloni. Nových klientů bylo 3750. Každá desátá z asi 600 000 domácností v zemi je zadlužena, v průměru částkou 70 000 eur. Přitom úroky obzvlášť zasilatelských domů jsou vysoké – mezi 17,88 a 21,70 procenta.
Sociální resort zemské vlády podporuje službu dluhového poradenství už 20 let. „Každé investované euro se společnosti vrací jako výnos 5,3 eura," tvrdí zemská radní Gertraud Jahnová. Více než třetina klientů je mladších 30 let, čtvrtina je 31-40letých. Poradci brojí zejména proti exekuování dlužníků a uvádějí příklad, kdy z pohledávky 700 eur naroste vymáhaný dluh až na 14 000. Loni bylo v Rakousku zahájeno 1,525 milionu exekucí. V Horních Rakousích bylo loni otevřeno 1170 privátních konkurzů.

Vystupují z církve

Loni vystoupilo z církve 54 939 Rakušanů, o desetinu procenta víc než předloni. Celkově je ve státě 983 567 katolíků. Linecké diecézi ubylo 8946 lidí, za rok 2013 to bylo 9187. Biskupský vikář Wilhelm Vieböck vidí více příčin, z nichž jednou je platba církevní daně ve výši 1,1 procenta hrubého příjmu. Nedostavil se zatím efekt oblíbenosti nového papeže Františka. „Je širokou základnou vnímán pozitivně, ale pro mnohé je to málo pro to, aby zůstali," míní Vieböck. 72 Hornorakušanů vystoupení z církve loni odvolalo poté, kdy dostali od diecézního biskupa Ludwiga Schwarze osobní dopisy. Nově vstoupilo do církve 864 Hornorakušanů, v celém státě 4860 lidí.

Oblíbené zkrácené úvazky

Zhruba 200 000 žen a mužů pracuje v Horních Rakousích dobrovolně na zkrácené úvazky. Důvodem mužů ke zkrácení pracovní doby je hlavně získání času pro pokračování ve vzdělávání, ženy se chtějí hlavně víc věnovat výchově dětí. Dokonce i v případě vhodné nabídky opatrování by devět z deseti nechtělo práci na plný úvazek, píše linecký Volksblatt.
V celorakouském srovnání jsou Horní Rakousy se 47,4 procenta žen zaměstnaných na zkrácený úvazek na druhém místě za Vorarlberskem s 50,4 procenta. Konec obstarává Vídeň se 38,3 procenta.
V Rakousku je takto zaměstnaných žen 870 000, mužů 200 000 (čísla z roku 2012).
K zaměstnanosti u sousedů ještě několik čísel z Bavorska. Tam bylo v roce 2012 zaměstnáno 54,8 procenta žen, celospolkový průměr byl 51,8 procenta. Nejvíc jich bylo v Coburgu a v Mnichově, kde práci mělo 55,8 procenta žen ve věku 18-64 let. Na opačném konci žebříčku byl Pasov s kvótou pouhých 44 procent, píše PNP. Z okresů vedl Coburg (61,2 %), poslední byl Freyung-Grafenau (47,9).

Adopce homosexuálům

Od roku 2013 mohou rakouští homosexuálové adoptovat vlastní dítě druhého partnera, ale společná adopce cizího dítěte jim je dosud odepřena. To nyní „zbořil" ústavní soud. Poslanci mají zákon opravit do konce roku. Podle soudu „není žádné věcné ospravedlnění pro rozdílná pravidla nastavená výlučně podle sexuální orientace". Základem pro rozhodnutí je Evropská konvence lidských práv, která sice nedává právo na adopci, ale když už takové existuje, nesmí být upraveno diskriminačně.

Gynekoložky s výhodou

Upřednostnění gynekoložek před mužskými kolegy při přidělování smluv s pojišťovnou je přípustné, řekl rakouský ústavní soud. Jeho prezident Gerhart Holzinger to odůvodnil malým počtem ženských lékařek „na pokladnu". Dokud jich bude nedostatek, nebudou námitky proti jejich upřednostňování, řekl. Soudci vyšli z toho, že pacientky si gynekoložky-ženy silně přejí.
Spor začal žalobou lékaře na solnohradskou lékařskou komoru, protože byl znevýhodněn oproti gynekoložkám v pořadí přidělování smluv s pojišťovnou. Komora to odůvodnila kritérii ministerstva zdravotnictví, podle kterého se poskytování služeb ženského lékařství a porodnictví ženským personálem těší obzvláštní důvěře pacientek. Zemský soud v Salcburku nařídil tento závěr zrušit z důvodů rovnoprávnosti, ale ústavní soud jeho rozhodnutí zrušil.