Těšili se na přechod…

„V pondělí to měla být velká oslava – po letech uzavření měl být znovu otevřen hraniční přechod Modrý sloup pod Luzným do Čech," napsal včerejší deník PNP. „Politici z Bavorska a Česka by byli na místě, ředitelé Národních parků Bavorský les a Šumava by drželi pozdravné řeči a veřejnost by zažila pár příjemných hodin. Bylo by to tak, kdyby v úterý nebylo všechno zastaveno…"

close Údolí od Březníku. zoom_in List líčí, že šéfa bavorského parku  Franze Leibla zastihla v 16 hodin zpráva, že naplánované je už zase jen  minulostí. V mailu ho o rozhodnutí soudu informovalo vedení Národního parku Šumava. „Dovedete si představit, jak mě to překvapilo," cituje deník Leibla. Vždycky prý vycházeli z toho, že otevření je takříkajíc „v suchu".  Proto už rozeslali oficiální pozvánky.

Leibl listu vysvětlil, že důvody rozhodnutí mají být formální pochybení a nedostatky v přezkušování aspektů ochrany přírody. Žalobu podaly Okrašlovací spolek Zdíkovska a Česká společnost ornitologická už loni na podzim.

PNP připomínají, že přeshraniční monitoring tetřeva sice ukázal, že trasa Luzenským údolím je z možných řešení nejméně škodlivá, ale podle názoru soudu nelze vlivy na životní prostředí podle evropského práva posuzovat jejich dopadem na jednotlivé záměry, ale vždy v souvislosti s ostatními  projekty týkajícími se daného území nebo populace, aby ke zhoršení stavu nedocházelo v jejich souhrnu. To prý v řízení, které se zabývalo pouze otevřením turistické trasy Luzenským údolím, zohledněno nebylo, uvádí PNP.

Leibl dále říká, že sice o žalobě věděli, „ale  česká strana o ní stále opakovaně signalizovala, že má sotva vyhlídky na úspěch". Rozsudek zanalyzují a poradí se s českou stranou.  „Doufáme, že správa Národního parku Šumava co možná nejdříve odstraní formální vady řízení a bude usilovat o řešení, které zohlední ochranu přírody v celém území parku," cituje PNP Leibla.

„Poslední slovo k otevření přechodu Modrý sloup ještě nepadlo!" připomíná PNP slova ředitele Národního parku Šumava Jiřího Mánka v tiskové zprávě. Správa parku, šumavské obce a Klub českých turistů prý nepřestanou na otevření tohoto přechodu pracovat. Cílem je prý „racionální ochrana přírody", v níž kromě tetřeva má mít místo i člověk. Pro správu českého parku je prý soudní rozhodnutí šokem, uvádí PNP.

„Aktivisté touto blokádou stezky Luzenským údolím k Modrému sloupu ukázali, že jim jde  o něco jiného než o ochranu přírody a tetřeva. Snaží se o vyhnání lidí a turistů z národního parku, a to dokonce z míst, v nichž k tomu z hlediska ochrany přírody není žádný důvod," připojuje deník vyjádření předsedy výboru obcí národního parku Antonína Schuberta.

Zanedbávají děti

Bavorské soudy loni zahájily řízení s rodiči 5500 dětí pro ohrožování jejich blaha. Ve  2249 případech  jim byla péče o děti zcela nebo zčásti odebrána a přenesena na příslušný úřad nebo na třetí osobu.

Soudy zasahovaly v případech fyzického či psychického ohrožení dětí, jejichž rodiče se o ně dostatečně nestarali – např. s nimi nešli k lékaři, nebo je neposílali do školy.

Žijí osaměle

V Bavorsku přibývá domácností osaměle žijících. Výrazně víc jednočlenných domácností je ve velkoměstech než na venkově. Ve městech s více než 100 000 obyvateli je to každá druhá, v malých místech naopak mají „singly" podíl jen 31 procent. Celkově statistikové zjistili 6,16 milionu domácností, o devět procent víc než před deseti lety. Z toho ve více než 40 procentech žil člověk sám. V roce 1970 bylo osamělých jen 25 %.

Sázejí prý míň

Rakušané loni prosázeli v hazardních hrách a ve sportovním sázení více než 1,45 miliardy eur, tedy méně než předloni (1,48).

Celková výše vsazů dosáhla 14,06 miliardy eur. Velká část ale byla sázejícím vyplacena zpátky na výhrách, takže provozovatelům zůstal hrubý výnos 1,452 miliardy. Trend podle OÖN jde jednoznačně k sázení na sportovní výsledky a na online-hry, loterie si ale pořád „ukusují" z koláče skoro polovinu. V kasínech sázející prohráli 179 milionů, u výherních automatů 354 milionů, při sportovních sázkách 128 milionů. Pokles tržeb o více než deset procent, tedy o 350 milionů eur,  zaznamenaly tzv. malé hry – také díky aktivitě policie, která loni zabavila na 2200 ilegálních automatů.

close Kancléř v. v. je prozíravý. zoom_in Myslí na zítřek

Spolkový kancléř ve výslužbě  Helmut Schmidt (94, foto dole) skladuje ve svém domě údajně 200 tyčí mentolových cigaret v obavách, že jeho oblíbené kuřivo by mohlo být zakázáno Evropskou unií. „Prozradil to na něho kandidát SPD na kancléře Peer Steinbrück na volebním mítinku v Karlsruhe," napsal deník PNP.

Jak vypočítal Hamburger Morgenpost, notorický kuřák v. v.  se předzásobil 38 000 kusy cigaret značky Reyno. Pokud by vykouřil denně jednu krabičku, vystačil by mu jeho „příruční sklad" zhruba do jeho stých narozenin.

PNP poznamenala, že EU chce vskutku mentolky zakázat,  protože látky jako mentol podle expertů tlumí přirozenou obranu těla proti cigaretovému kouři a usnadňují tak návyk.

Bolševník u sousedů

close Bolševník hrozí u sousedů. zoom_in V Dolním Bavorsku se opět rozšířil nebezpečný rostlinný „vetřelec" bolševník velkolepý. Na Schellenbergu u Simbachu v okrese Rottal-Inn se do boje s ním  pustili na ploše zatím asi sto metrů čtverečních pracovníci městského stavebního dvora – v ochranných oblecích, které normálně používají spíše hasiči.

„Bolševník, kterému v Bavorsku říkají také Herkulovo křoví či Herkulesovo zelí, je jedovatá rostlina, která produkuje látky, jež v kombinaci se slunečním světlem působí fototoxicky," popisuje pasovský deník PNP.  „Dotknutí se bolševníku může u lidí vyvolat silnou kožní reakci a přivodit jim spáleniny. Svědění, případně puchýře, mohou  způsobovat po týdny mokvající rány a změny pigmentu. Důsledky kontaktu s rostlinou mohou být také horečky a šokové stavy krevního oběhu."

Pasovský list připomíná, že ohroženy jsou zejména děti, protože snáze mohou přijít do pokušení si s touto výraznou a atraktivní rostlinou hrát. „Pro porost na Schellenbergu je jediné řešení – musí pryč," uzavírá deník.

Čeká dítě s vězněm

30letá pracovnice vězeňské stráže ve věznici Stein v Kremsu v Dolních Rakousích je v jiném stavu s vězněm. Dále je podezřelá, že za mříže pašovala mobily. Vedoucí věznice Bruno Sládek potvrdil, že je od 13. května suspendována, napsal list OÖN.

Podle zástupce velitele Christiana Timma je ještě sporné, zda je dítě skutečně některého z vězňů.  Advokátka obviněné Astrid Wagnerová ale potvrdila propašování dvou telefonů i to, že její klientka čeká dítě s vězněm, který byl v režimu volného pohybu. Kvůli deliktu s mobily hrozí dozorkyni podmíněný trest, těhotenství ale není trestné, zdůrazňuje. Lásku odsouzeného a bachařky označila za skutečnou, pravou. Nešlo prý o žádný úlet, ti dva se mají opravdu rádi.. . Údajný 30letý vězeň albánského původu byl od provalení případu před třemi měsíci přemístěn do vězení v hornorakouském Subenu.

Sousedé zdražují

Rakouská Zaměstnanecká komora kritizuje současnou inflační spirálu mířící vzhůru. „Nákupní koš se čtyřiceti nejlevnějšími potravinami, toaletními a čisticími prostředky je letos meziročně průměrně o 8,2 % dražší," píší OÖN.

Ceny komora porovnávala  v pěti supermarketech a třech diskontech ve Vídni. Například brambory ve srovnání s loňskem podražily o 74,4 procenta. V červnu 2012 stál koš rovněž nejlevnějších potravin v průměru 46,22 eura, letos museli konzumenti zaplatit 50,03 eura. V posuzovaných supermarketech Billa, Merkur, Spar, Interspar a Zielpunkt stálo stejné zboží v průměru o 12 procent víc než v diskontech Hofer, Lidl a Penny.

Kromě brambor je zdražení obzvlášť drastické u jablek (47,1 procenta), másla (25,2), mražené pizzy Margherita (19,4) a rýže (18,8).  „Nakoupené produkty k rozboru komora darovala charitě," uzavírají OÖN.

Rekordní nájemné

Nájmy v Mnichově dosáhly letos rekordní výše, píše list PNP. Za čtvereční metr se platí 13,90 až 15,40 eura, o čtyři procenta víc než před půl rokem. „V celozemském průměru ale činže lehce poklesly, především díky nižším cenám na venkově," dodává deník.

Přidají učitelkám?

Země Horní Rakousy dohodla s obcemi a odbory nový zákon o služebním poměru učitelek mateřských škol a pečovatelek v jeslích. Místo dosavadního nástupního platu 1734 eur hrubého mají od ledna dostávat 2085 eur. „Na jedné straně má být toto povolání při nedostatku pracovních sil zatraktivněno, na druhé straně by tak měl být vyřešen konflikt školek charity a odborů jejích privátních zaměstnankyň placených dosud pod minimální tarif," píše list OÖN.

Kanonýr zpěvák

Proslulý rakouský fotbalový „goleador" Hans Krankl vystoupil ve čtvrtek v nové roli – na Piazza Milano v jadranském lázeňském Jesolu zazpíval se svou kapelou Monti Beton vybranou klasiku z popu a rocku šedesátých až devadesátých let, a samozřejmě i italskou klasiku. Vstup na koncert byl zdarma. „Bývalý kanonýr tráví letní dovolenou už 35 let v Jesolu. Vždycky prý tady chtěl i zazpívat, a teď se mu sen vyplňuje. S Monti Beton vystupují společně už patnáct let," uvádí deník OÖN.