„Má to bezprostřední souvislost s covidem,“ napsaly OÖN a citují Ralfa-Wolfganga Lotherta, člena vedení JTI Austria (Camel, Winston, Memphis): „Vyšší objem cigaret zdaněných v Rakousku vychází především z mimořádných poměrů, když kromě jiného zčásti odpadl nákup tohoto zboží uzavřením hranic na východ a omezením cestování.“ Zatím co se nákup u západních sousedů nevyplatil, protože tam cigarety stály průměrně o více než 5,15 eura za krabičku, importují Rakušané své kuřivo zásadně ze Slovinska, Maďarska, Česka nebo Slovenska. To ale bylo loni možné jen silně omezeně.

„Hlavním profitérem tohoto vývoje nebyli ovšem výrobce nebo trafikanti, ale rakouský ,fiškus´,“ zdůrazňují OÖN. Z ceny cigaret v obchodě připadne jen 22 procent producentovi, velkoobchodu a maloobchodu, zbývajících 78 procent dostane stát. Loni přijal skoro dvě miliardy eur tabákové daně. Ve srovnání s rokem 2010 to byl vzestup více než 30 procent. Cigarety se zákazníkům za tu dobu zdražily o čtvrtinu. Včetně DPH loni Rakousko z této komodity získalo 2,6 miliardy eur.

Uberou manažerům?

Odměny rakouských špičkových manažerů jsou podle Zaměstnanecké komory nepřiměřeně vysoké a měly by být přinejmenším ze třetiny propojeny s dosažením cílů v oblastech sociálních, společenských, životního prostředí a zaměstnanosti, napsaly OÖN. Nemají se řídit krátkokodobými finančními zájmy vlastníků.

Předseda představenstva na burze zapsané společnosti vydělal naposledy průměrně kolem 2,2 milionu eur hrubého ročně, zatím co mediální příjem zaměstnance rakouské privátní firmy byl průměrně asi 33 000 eur. „Podle komory jsou manažeři ,Fat Cats´(tlustými kočkami), především šéf OMV Rainer Seele, který za jeden jediný den vydělá tolik jako typický zaměstnanec za celý rok,“ rozvádí list.

„V době koronakrize, která položí v poslední konsekvenci otázku rozdělování, vyžaduje zjištění manažerských odměn víc než jindy přiměřenost, udržitelnost a transparenci,“ požaduje komora. „Potíže s likviditou, pokles výnosů a snižování zaměstnanosti jsou v jasném protikladu k vysokým odměnám přestavenstev.“ Dozorčí rady by měly definovat „přiměřenou“ relaci odměn vedení a zaměstnanců.

„Podnapili“ sněhuláka?

Stopa zlého činu?!Zdroj: Deník/PNP

V Haberskirchenu vytvořili Andi Haderer (36) a jeho přítelkyně Johanna Barthová (36) na Tři krále poněkud zvláštního, jako by trochu „podnapilého“, sněhuláka spadlého z podstavce, aby jím v čase lockdownu alespoň trochu pobavili lidi. Určen byl prý ale hlavně pro čtyřletou Hadererovu neteř, píše PNP. Stavěli jej ležícího bez technických prostředků asi hodinu a půl, holčička dílo dozdobila taťkovými papučemi. Na snímku nad stvořením žasne Johanna Barthová, sklízí prý ale i obdiv širokého okolí… Foto: Deník/PNP/Andi Haderer