V pátek odpoledne zahlédl v sadu v Buchkirchenu zdejší občan „komického ptáka“ a „udal ho“. "Na místo vyrukoval tým chovatelů. Vyčkali, až se dravec unaví a ulehne k odpočinku, připlížili se a bleskově na něho hodili síť. Nyní je zase ve společnosti tří sekretářek ve Schmidingu,“ sdělill deník OÖN.

Studenti testují větrník pro každého.Chyťte si vítr na střeše

Tobias Spitzwieser a Sebastian Winter, maturanti průmyslovky v Braunau, testují pro firmu z Ampflwangenu malé větrné rotory Savonius, které by měly umožnit majitelům domů samozásobování elektřinou. Napsal to deník OÖN. Podnikatel Gerald Langreiter dal pro výzkum studentům 5000 eur z fondu inovace.

Žáci testují v laboratoři školy typy rotorů, které dosahují při srovnatelné síle větru co nejvyšší otáčky, v kombinaci s různými typy generátorů. Simulovány jsou při tom větrné poměry různých krajin, jak je uvádějí aktuální analýzy. „Podílejí se tak na vývoji nejvýhodnějšího generátoru včetně natáčení podle směru větru,“ popisuje linecký list.

Prototyp zůstane ve škole k dalšími ověření.

Peter a Michl, věkoví vrstevníci.Býček trpaslík

Býček Michl přišel na svět v Horním Falcku v roce 2010 předčasně a zůstal „mini“, byť proporčně perfektní. Už jako „dítě“ měl devět kilogramů, zatím co jeho vrstevníci  vážívají i 40 kg. A co s býkem, který je ve dvou letech pořád velký jen jako tele? řeknou si zemědělci.

„Pro Michla se ale klidná budoucnost našla,“ píše deník PNP. „Je pro něho spíše štěstím, jaký je, protože všichni ho shledávají roztomilým. Rozhlasová stanice Antenne Bayern pro  něho zkusila najít statek, kde ho omilostní před řezníkem, a z více zájemců vybrala Familotel Schreinerhof v Schönbergu. O velikonoční sobotě se stěhoval.“ Setkal se tu se stejně starým volem Peterem, který to na rozdíl od něho už dotáhl na pět až šest metráků. Spojuje je to, že také Petera odchoval kuchař hotelu „na flašce“, když mu uhynula matka, a od té doby platí nepsaná dohoda,  že neskončí na pekáči. Podobné doživotní milosti tu požívá také prasátko se jménem Cordon bleu. „Schreinerhof vyhrál proto, že tu Michl bude atrakcí pro ubytované děti, ale zároveň že tu bude žít na opravdovém statku,“ píše PNP.  

Kolik za taxi

Ve srovnání cen za taxi ve 128 městech Německa, Rakouska a Švýcarska skončil Pasov osmdesátý. „Za kilometr tu zákazník platí průměrně 1,40 eura,“ píše PNP. Nejdražší svezení poskytuje Basilej, kde stojí kilometr průměrně 3,15 eura. Naopak skoro „hříšně“ levný je Giessen, kde kilometr stojí padesát centů.

Značné rozdíly jsou i při účtování prvních metrů či kilometrů.  V Pasově stojí první i poslední stejně. Jen při kalkulaci „vlezného“, tedy základního poplatku s nástupem do vozidla, je zdejší taxikář trošku dražší – chce 3,40 eura, zatím co průměr je 2,78.