Linecký deník Volksblatt k případu dodává, že skupina si vyhlédla především značky Audi a Range Rover. Vnikali do nich, překonali elektronickou ochranu, v řadě případů namontovali registrační značky z jiných vozidel a ujeli.

Vzali ženy na plovárnu

Linec - Společná oslava Vánoc, návštěva plovárny speciálně pro ženy a tady první přátelská „bitva" sněhovými koulemi přinesly barvu do všedního dne azylantů pocházejících většinou ze Sýrie a Afghánistánu, kteří našli ubytování ve Wullowitzu, napsaly linecké OÖN.
„Běženci se velmi zajímají o rakouské zvyky. Proto měli i u nás vánoční stromeček a malou oslavu," říká David Hostinar z Červeného kříže, opatrovatel skupiny. Uprchlíky vzali také k vánočním akcím do Leopoldschlagu, například na adventní trh nebo na koncert.
Hostinar azylanty podrobně zasvětil do dopravních předpisů. Ke zprovoznění jim darovaných bicyklů jsou podle něho třeba ještě drobností – odrazky, varovné vesty, přilby nebo svítidla. Jako patron akce vyzval spoluobčany, kteří by takové věci mohli novým sousedům věnovat, aby se obrátili na obecní úřad.
Místní turecký ženský kroužek pozval ženy a děti ze skupiny uprchlíků k návštěvě plovárny v Sandlu. „Pět azylantek a jejich dvě děti byly šťastné z příležitosti moci si zaplavat jen mezi ženami a při tom navázat nové kontakty," komentují OÖN a uzavírají: „Celkově je připravenost pomáhat u obyvatelstva Leopoldschlagu velmi vysoká, ale dobrovolní pomocníci jsou nadále vítáni."

Zneužívaní „vrabci"

Případů zneuživání v chlapeckém sboru řezenského dómu, nejstaršího v Německu, bylo zjevně značně víc, než se dosud předpokládalo, napsala PNP. Od roku 1953 do 1992 bylo přinejmenším 231 dětí bito nebo sexuálně zneužíváno kněžími a učiteli biskupství, řekl advokát Ulrich Weber, pověřený biskupstvím a sborem objasněním skandálu. Sexuální přehmaty sahaly podle něho od hlazení po znásilňování. Vychází z toho, že skutečný počet týraných dětí je ještě daleko vyšší. Počítá, že fyzickému násilí byl v letech 1953-92 vystaven zhruba každý třetí z asi 2100 předškoláků ve sboru.
Weber od loňského května hovořil s desítkami obětí, odpovědnými osobami a pověřenci biskupství pro otázky zneužívání. Kromě toho měl přístup do tajných archivů, osobních spisů biskupství a k soukromým poznámkám generálního vikáře. Podle jeho závěrů byly přehmaty v biskupství obecně známy, ale nevedly k osobním důsledkům nebo strukturálním změnám v dětském pěveckém sboru. „Také bratr emeritního papeže Benedikta XVI., Georg Ratzinger, který sbor vedl od roku 1964 do 1994, o tom musel vědět," je přesvědčen Weber. Ratzinger v interview pro PNP před šesti lety připustil, že do konce sedmdesátých let tu a tam dětem uštědřil nějakou tu facku, Odůvodnil to tím, že dříve byla facka jednoduše způsobem reakce na pochybení nebo na vědomé odmítání povinnosti. Přesto prý byl rád, když v začátku 80. let fyzické tresty zákon zcela zakázal. Toho se prý striktně držel a přineslo mu to i vnitřní úlevu. Ujistil, že o sexuálních přehmatech na dětech tehdy ani neslyšel.
PNP loni napsala, že řezenské biskupství odškodní každého ze zneužitých žáků sboru částkou 2500 eur.

Povolí vojákům vousy?

V rakouské armádě se pracuje na novele pravidel chování pro vojáky, napsaly OÖN. V jejím rámci má být řešena i povinnost úpravy vousů. Změna normy se má týkat ústroje, účesu, pozdravů – a také „ochlupení" obličeje. Aktuálně jsou rakouským vojákům povoleny jen knírky na horním rtu a kotlety k lalůčku ucha. Výjimky jsou při lékařských nebo náboženských důvodech.