List popisuje, že tento hobby astronom pořídil z hvězdárny Gahberg na Attersee automatickou zrcadlovkou šest záběrů, z nichž vědci Astronomického institutu české Akademie věd v Ondřejově vypočítali možná místa dopadu meteoru. Zveřejněna nebyla, ale podle informací OÖN kosmického posla vyšla hledat patnáctičlenná skupina, z toho šest členů Linecké astronomické společnosti. Jeden z nich narazil na meteority na bavorském území při Innu blízko Braunau. „Nyní jsou laboratorně analyzovány ve spolupráci s Německým centrem pro letectví a kosmonautiku," pokračují OÖN. Některé kousky spadly zřejmě do řeky.
List připomíná, že v Rakousku bylo dosud nalezeno sedm meteoritů, z toho dva v Horních Rakousích. Poslední od Prambachkirchenu je z roku 1932. V roce 1768 se našel meteorit u Mauerkirchenu, nedaleko nynějšího nálezu. Jeden z nejnovějších objevů těchto těles, nalezený v roce 2002 u Neuschwansteinu, byl zpeněžen za 70 000 eur, tvrdí Erwin Filimon. Je tedy cennější než zlato.

Novinka v televizním příjmu

Pod heslem "simpliTV" přestaví televize ORF od 19. dubna všechny své programy včetně 3sat, ATV, Puls4, ServusTV, LT1 a dorfTV, přijímaných i u nás, na obrazovou kvalitu HD. K jejich příjmu bude třeba mít nový box, který do konce května stojí 24,90 eura, kabel HDMI nebo modul s cenou 9,90 eura. Obě zařízení lze zakoupit i v online-shopu na www.simpliTV.at/umsteigen.

U sousedů učí azylanty

Toho času je v Horních Rakousích na 460 adresách ubytováno 13.855 běženců. 4423 z nich jsou děti a mladiství, z toho 2043 ve věku školou povinném. Už před skončením azylového řízení mohou navštěvovat rakouské školy. „Chceme s integrací začít v den podání žádosti o azyl, jinak bychom promarnili půldruhého roku, než bude řízení skončeno," říká v OÖN zemský rada pro integraci Rudi Anschober (Zelení).
K jejich výuce je podle prezidenta zemské školní rady Fritze Enzenhofera připravováno 90 nových učitelů. Rakouští školáci prý nedoznají žádnou újmu. Běženci se budou v prvních měsících učit především jazyk. Podle ředitelky národní školy v Ottensheimu Irmgard Thanhäuserové se u nich děti učí základům němčiny jedenáct hodin týdně. Výuku doplňuje společné studování Knihy džunglí jako muzikálu s rakouskými spolužáky.
Že nejde o práci jednoduchou, potvrzuje i to, že mnoho z nových žáků jsou analfabeti.

Přitahuje tisíce turistů.Dům na Javoru přežije?

Osud domu na Arbersee, jezeře ledovcového původu pod nejvyšší horou Bavorského lesa Javorem (1456 m), se zdál být zpečetěn – rod Hohenzollernů chtěl přes sto let starou budovu strhnout a nahradit novou (Deník informoval). „Teď má oblíbené místo ale přece budoucnost – stržení je ,ze stolu´ a plánována je rekonstrukce podle historické předlohy," uvedla PNP.
Podle záznamů společnosti arberské lanovky byla na jezeře nejprve od roku 1870 restaurace, první hotel vyrostl v roce Chata pod Javorem v roce 1908.1904 (snímek vlevo je z roku 1908). Místo v idylické poloze s velkou terasou s výhledem na jezero a strmou 400 m vysokou horskou stěnu lidé oceňovali a jezdí jich sem dodnes kolem půl milionu ročně. Přes dlouhou historii ale budova „nespadla" pod památkovou ochranu a majitelé se v létě 2013 rozhodli ji zbourat, protože je stavebně ve špatném stavu a neodpovídá požadavkům doby, jak prohlásili.
Rozhodnutí vyvolalo odpor veřejnosti. Společnost provozující lanovku, která předtím měla dům pronajatý, začala zařízení provozovat ve vlastní režii a její šéf Thomas Liebl dnes ujišťuje, že zbořit chatu rozhodně nechtěli, prý naopak. Rozhodli se ji přestavět podle historických podkladů a plány probrali s personálem zařízení. Střecha mimo jiné dostane opět šindele, budova dozná i dalších úprav. Odstraněny budou pozdější přístavby, dům se vrátí k původní podobě, nově s bezbariérovými přístupy. Koncese povoluje celkem 446 míst pro hosty. Přestavba bude po krocích, první etapa začne na jaře. S dokončením se počítá koncem roku 2017.