Zmínil, že starosta Alfred Hartl po rozhovoru na radnici pohrozil Hoferovi koncem přátelství. Do bývalého „Pensionu Böhmertor"  se mělo nastěhovat 50 uchazečů o azyl. Šokováni návrhem prý byli například manželé, jejichž dům s penzionem sousedí – kdyby šlo o ubytování malých skupin po rodinách, ale najednou padesát lidí, kteří celý den nemají co dělat, a ještě u místního školního centra, to je prý bláznivý nápad. Bojí se o jedenáctiletou dceru, která musí chodit okolo z hudební školy. Podle další občanů by přišly problémy s odpadem a s drogami. 82letý muž upozorňuje, že se přece neví, jací lidé by přišli, a bojí se o svou bezpečnost, „protože běženci nesmějí pracovat a nedostávají žádné kapesné". Výhrady dalších směřují proti umístění ubytování migrantů v centru města.

Vážné námitky má školský úřad. „Byli bychom pro multikulturní kontakty, ale když, tak na okraji města, ne v centru," říká okresní školní inspektor Franz Weißenböck. Podle OÖN chystal se sdruženími rodičů dopis charitě, aby od záměru ustoupila. „Ten už teď není třeba," uzavírá list.

Půl hodiny v koupelně

Většina Rakušanů věnuje denně půl hodiny hygieně. Ve věkové skupině 14-19 let je to 40 minut, 20-29letí jsou v koupelně dokonce tři čtvrtě hodiny denně. Od třicátého roku života je to zhruba půlhodina. Ženy potřebují o pět minut víc než muži. Za měsíc na tento účel občan vydá průměrně 30 eur:  asi 18 procent méně než deset eur měsíčně, nejmladší a lidé nad 60 let zhruba 20 eur, čtvrtinu stojí pěstěný vzhled až 75 eur za měsíc. Pro 88 procent je hygiena nezbytná k tomu, aby se dobře cítili (u žen 93 %). Jen čtyři procenta pociťují hygienu jako obtěžující povinnost. Třetina míní, že přílišná čistota vede k alergiím a snížení imunity.

K dennímu rituálu 60 procent Rakušanů patří zubní pasta. Následují mýdlo (53), sprchový gel (48) a šampon (35 procent). Čtvrtina denně používá deodorant. Tři čtvrtiny žen a čtvrtina mužů užívají denně obličejové krémy, každý den se líčí 36 procent žen (a tři procenta mužů).

Dost drahé parkoviště

Město Gmunden chce zřídit ve čtvrti Weyer nové velké placené parkoviště a za tímto účelem si pronajalo od rodiny Grabnerových pozemek o asi 8000 metrech čtverečních vedle dolní stanice plánované lanovky na Grünberg. Za nájem město zaplatí 89 500 eur ročně. Kritici poukazují na to, že se závorami a automatem na lístky to vyjde na milion eur za deset let a spekulují, že si za tuto cenu město „přikoupilo" i souhlas rodiny se stavbou lanovky. Parkoviště má mít místo pro 237 aut. Při odhadovaném polovičním vytížení v letní sezoně a 15procentním v zimě by se při prodeji 40 permanentek mělo parkoviště samofinancovat.  Parkoviště má být zřízeno jen s realizací zmíněné lanovky, tedy možná až v roce 2014.

Císařských 12.12.12…

Mnoho rodičů prý plánovalo narození dítěte na magické datum 12. 12. 2012. Jak konstatovala zdravotní pojišťovna techniků v Mnichově, mělo by se to odrazit i ve zvýšeném počtu porodů  císařským řezem, stejně, jako to bylo loni 11. 11. – tehdy jich bylo dvakrát víc než v běžné dny.

Pojišťovna upozorňuje, že tento porod je velkým chirurgickým zásahem, který je jako jiné operace spojen s riziky pro matku i dítě, a také pro další těhotenství a porody. Přesto v Německu přichází na svět každé třetí dítě tímto způsobem a ve zmíněných „památečních" termínech ještě víc.

Pašoval drogu ve střevě.„Vykakal" drogu

Dvanáct gramů pervitinu v čokoládovém vajíčku zabaleném do kondomu se pokusil 1. prosince propašovat z Česka do Německa 29letý muž. Jak napsal deník PNP, celníci ze Zwieselu si povšimli páru, který vystoupil z českého vlaku na nádraží v Železné Rudě a přecházel k vlaku do Plattlingu. Těsně před nastoupením je celníci zkontrolovali a zjistili, že oba se v minulosti dopustili drogových deliktů. Podrobili je tedy testu na amfetamin a ten byl u muže i 27leté partnerky pozitivní. Na dotaz po konzumaci drogy v Česku odpověděli negativně. „Když celníci chystali jejich tělesnou prohlídku, muž přiznal, že má ještě pervitin v těle, a následně jej mohl bez lékařské pomoci vyloučit," píše deník PNP. Bylo proti nim zahájeno trestní stíhání.

Parkovné zlevní MHD

Město Linec po zdražení parkovného o sto procent na jedno euro za půl hodiny hodlá část zisku vložit do hromadné dopravy. S rozšířením placení i na sobotní dopoledne a se zavedením vyšších pokut si má městský rozpočet úpravou polepšit ročně o 5,3 milionu eur. Zelení s tím souhlasili pod podmínkou, že naopak dojde ke zlevnění hromadné dopravy. Nyní se dohodli se sociálními demokraty, že roční časovou jízdenku MHD bude město od prvního července 2013 v příštích třech letech subvencovat 100 eury za rok. Bude tak stát 285 eur. Bonus dostanou ale jen osoby s trvalým pobytem v Linci. Ve městě má nyní roční jízdenku 6523 cestujících.

Vozí poštu Ježíškovi.Vozí poštu Ježíškovi

Originální dopravní spoj mají ve Steyru. Josef Adlberger šoféruje  v předvánočním čase už patnáct let autobus vyrobený v tomto městě v padesátých letech po kyvadlové lince z náměstí k Poštovnímu úřadu Christkindl. Vozí děti, penzisty, rodiče s poštou Ježíškovi…

V „Ježíškově poštovním úřadu" vytřídí a orazítkují od pátku před první adventní nedělí do 6. ledna kolem dvou milionů poštovních zásilek. „Mnohé jsou pro sběratele z celého světa, kteří lpějí na speciálním razítku této pošty, další od dětí s vánočními přáními, a pro ty má steyrský Ježíšek vždycky menší překvapení. Často sem přijdou ale dopisy srdcervoucí, jako nedávno od matky, která se jménem svého nenarozeného dítěte na Ježíška obrací v zoufalství ze své finanční situace. To ani dlouholeté stálé spolupracovníky akce nenechá chladnými, a tak pisatelce poslali balíček s plenkami, dudlíky a dětskými tílky," píše deník OÖN.

Sport k obnovitelné energii

Hornorakouští sportovci se zapojují do užívání obnovitelné energie. Do pětiletého projektu „Energetický zdroj fotbal" se spojily Sportland OÖ, ministerstvo životního prostředí a hornorakouský fotbalový svaz. „Klubům, které přejdou na solární zařízení, tepelné izolace a elektrické sekačky trávy, budou takové investice z velké části zasponzorovány," píše deník OÖN.  Pomoc by mohla být poskytnuta polovině ze 374 fotbalových klubů v zemi.

Konkrétně například vytápění a ohřev teplé vody peletami s investičním objemem kolem 40 000 eur má být dotován až ze 75 procent. Provozní náklady oproti ohřevu topnými oleji by měly dělat kolem 2000 eur ze rok. Rovněž tepelná izolace s investicí 20 000 bude podpořena 75 procenty. Má klubům uspořit také 2000 eur za rok. Solární panely o 8, 14 a 20 metrech k ohřevu vody budou podle jejich plochy dotovány až 85 procenty. Úspora má dělat 500 až 1300 eur ročně. Na fotovoltaické zařízení na klubových domech za 7500 eur projekt přispěje maximálně 45 procenty. Klub uspoří ročně kolem 500 eur. Až 40 procent dotace je přislíbeno na nabíjení akumulátorů elektrických sekaček k údržbě hřišť z fotovoltaických zdrojů.