Líčí, že už v sobotu časně ráno věřící vyrazili z Holzkirchenu, městské části Ortenburgu. Vždy dvojice mužů nesly třináct metrů dlouhý smrk obalený rudým voskem, vážící asi 50 kilogramů. „Tradice darování obří svíce kostelu v Bogenbergu je stará 540 let," uvádí list.

To byl dusot!

Tradiční letnicové jízdy v hornofalckém Bad Kötztingu se v pondělí zúčastnilo 861 jezdců na koních. Akci sledovalo přes 20 000 diváků. Procesí vedlo z Kötztingu ke kostelu ve Steinbühlu vzdáleném sedm kilometrů a bylo jednou z největší jezdeckých poutí v Evropě. Má více než 600 let trvající tradici. „Podle legendy chtěl v roce 1412 jeden kněz poskytnout pomazání umírajícímu se Steinbühlu. Protože kolem cesty hrozili lupiči, ochraňovali ho udatní mládenci. Po šťastném návratu se rozhodli jízdu každoročně opakovat," vysvětluje pasovský deník. Podle starého zvyku se jízdy smějí účastnit pouze muži, a to v bílých košilích, červených vestách, se šátky, modrou krojovou sukní, černými kalhotami a černými botami. Úkolem žen je zdobit koně papírovými růžemi.

Je jí 111 let.Babička je nejstarší

Pravděpodobně nejstarším člověkem v Německu je 111letá Margarete Dannheimerová z Neuendettelsau ve středním Francku. V polovině května totiž zemřela o několik měsíců starší Charlotte Klamrothová z Ludwigshafenu, která byla dosud pokládána za nejstarší. „Přesně to ale neví nikdo, protože tak staré lidi neeviduje žádný registr," uvádí PNP. Thomas Schaller, tiskový mluvčí diakonie v Neuendettelsau, nicméně řekl, že dostupné přehledy se kryjí s jeho vlastními zjištěními – nikoho staršího nenašel, uvádí v PNP.
Paní Dannheimerová, narozená 28. ledna 1904, žila až do vysokého věku ve vlastním domě v Neuendettelsau. Teprve poslední asi dva roky je v seniorském a pečovatelském domě diakonie, kde sdílí pokoj s 81letou dcerou.

Havrani útočili

V sobotu odpoledne zaútočila asi desítka havranů na lidi v aleji ve Waldkraiburgu v okrese Mühldorf, napsala PNP a vysvětlila, že agresivitu vyvolalo mládě, které vypadlo z hnízda. „Když na místo dorazila alarmovaná policie, sama se o enormní útočnosti ptáků mohla přesvědčit – jeden z policistů se musel před havrany bránit pepřovým sprejem. „Havran zranil na krku dfvaasedmdesátiletého muže, když vynášel odpad do popelnice," uvedla policie.
Problém vyřešil nájemce zdejší honitby, uzavírá deník. Tomu se podařilo vypadlé mládě vskrytu před zraky rodičů vyprostit z křoví. Po krátkém pobytu v útulku v Pürtenu je přemístili do chovné stanice. „Místní občany myslivec uklidnil – když už tu mládě nebude, útoky hejna ustanou…"