Dárce si ve městě vybere strom, pověsí na něj teplou bundu nebo jiný svršek a na ně připíchne lísteček s nabídkou neznámému, aby si oblečení vzal – třeba i s nějakým povzbuzujícím vzkazem, uvedla PNP. Společnost minulý týden v Anglických zahradách zavěsila bundy ze sběrové akce spolku a fotografii „oblečeného stromu“ umístila na facebook. Do středečního poledne tuto poštu sdílelo asi 80 500 uživatelů. „Akce se stala samoběžkou,“ řekl pro pasovský list předseda spolku Thomas Bihler. Těší ho, že pomáhají potřebným nejen zavěšením ošacení na stromy, ale i tím, že touto akcí povzbudí i další občany k obdobným činům. Přiznal, že nápad vyčetl před dávným časem na webu, kde byla zavěšena bunda a u ní text v turečtině. Nechal si jej přeložit a myšlenka ho nadchla – řekl si, udělej to taky! „Je to hezký příběh, a to nejen vánoční,“ dodal.

Akce se už rozšířila do více německých měst. Příklad si z ní vzala například škola z Jeny, ohlasy přišly i z Rakouska, Francie, Itálie a Nizozemska. V Mnichově se myšlenka ujala, některé „ozdobené“ stromy byly brzy zase „svlečené“. „Garantovat nelze, že si dárky vzali opravdu potřební, ale Bihler si je prý jistý, že ano. Nakonec jde podle něho o to, aby ten, kdo si je odnesl, z nich byl šťastný. Jestli by byl šťastný i ten, kdo věci následně třeba prodá po internetu, to musí zvážit každý sám,“ píše PNP.

„Niki“ dolétal

Rakouská letecká společnost Niki Luftfahrt GmbH je od středy v insolvenci. Odnož již dlouho nesolventní německé Air Berlin zastavila okamžitě lety, píší OÖN. Od půlnoci zůstala všechna letadla na zemi, poslední dosedl spoj z Teneriffy na vídeňském letišti ve středu ve 23.18 hodiny Tisíc zaměstnanců, z toho 790 v Rakousku, ztratilo práci. Poslední ránu Niki zasadila Lufthansa odstoupením od navrhované koupě a zastavením domluvených přechodných plateb, když jí Evropská komise odmítla dát k převodu souhlas z obchodněsoutěžních důvodů.

Pasažéři se „zabukovanými“ lety musejí počkat, jak se situace vyvine, tedy v podstatě na kroky německého insolvenčního správce Lucase Flöthera, který se pokouší o rychlý prodej společnosti v tísni, tzv. Fire Sale. Zájem by mohly mít přes počáteční odmítání velké koncerny jako British Airways, Iberia nebo Condor (Thomas Cook), a projevil jej také Niki Lauda, kdysi zakladatel této firmy. V první poptávce byl odmítnut a Air Berlin upřednostnila Lufthansu.

V cizině „uvízlé“ cestující Niki mají přepravit zpátky jiné společnosti. Pro příštích čttnáct dnů návrat plánovalo skoro 40 000 pasažérů. Ředitel Niki Oliver Lackmann mluví o „národní katastrofě pro Rakousko,“ uvádí linecký list. Podle správce podstaty ztratilo platnost asi 350 000 zaplacených letenek, u cestovních kanceláří jich leží dalších 410 000.

Zpečetěním osudu Niki neslavně skončila další kapitola dějin rakouského letectví, píše linecký list a připomíná její milníky. V roce 2003 zkrachovala německá společnost Aero Lloyd a její dceřinou firmu v Rakousku převzal Niki Lauda. Dostala provizorně název „Flyniki“. V začátku roku 2004 do ní vstoupila Air Berlin s podílem 24 % a krátce nato jej zvýšila na 49,9 %. O tři roky později ji převzala celou.

Niki Lauda odstoupil v roce 2011 z funkce předsedy představenstva a v roce 2013 i ze správní rady Air Berlin. Letos vstoupila do Air Berlin společnost Etihad, s níž měl přepravce získat další linky. Společně s novým evropským provozovatelem dálkových letů měla vzniknout Tui Fly, ale rozhovory byly přerušeny bez výsledku v červnu. V srpnu ohlásila Air Berlin insolvenci, když Etihad zastavil finanční podporu. Krátkodobě zajistil její letecký provoz, který převzala Lufthansa, úvěr německé vlády, „Ale to vše už je teď jen historií,“ uzavírají OÖN.

Asistovaných početí přibylo

Počet porodů po umělém oplodnění v Německu rychle stoupá, píše PNP. V roce 2015 se po tomto zákroku narodilo více než 20 000 dětí, v roce 2011 to bylo jen kolem 7000. Kongres reprodukční biologie v Mnichově uvedl, že lékaři dokázali značně vylepšit kvótu úspěchů – počet jimi provedených zákroků se za tu dobu zvýšil jen z 53 000 na 65 000.

Astrologové se letos netrefovali

Ať už třeba z veršů Bible vypočítaná zkáza světa nebo osudová srážka Země s planetou jménem Niburu – celkem nejméně čtyřikrát měla letos podle věrozvěstů a astrologů naše planeta zaniknout, ale jak patrno, nic z toho se nestalo, píše PNP z bilance Společnosti pro vědecký výzkum pavědy (GWUP) v Mohuči, která předpovědi analyzovala. .

Nevyplnily se ani invaze obrovských slunéček sedmitečných a útoky agresivních veverek na lidi v různých koutech světa. Žádná piraňa uniklá z nádraže nepožírala lidi, euro platí pořád a kvůli krachu financí nevystoupily z EU Itálie ani Dánsko. V Buckinghamském paláci nevypukl požár, pořád stojí šikmá věž v Pise, na Erijském jezeře na hranici USA a Kanady nepřistálo UFO a Severní a Jižní Korea jsou dál rozdělenými státy.

Že proroctví mohou mít tragické důsledky, dokládá GWUP dvěma případy. Jedna Vietnamka usmrtila svého několik dnů starého vnuka, protože podle vizionáře by poškodil karmu rodiny. Méně tragicky dopadl případ 35leté Francouzky, které byl prorokován brzký infarkt. Její rozrušení bylo tak velké, že je rozptýlil odborný personál až po dlouhém psychiatrickém léčení. „Pak věštkyni zažalovala a podle GWUP dosáhla prvního malého úspěchu - ,rádkyně´ musela nabídky svých služeb stáhnout z internetu,“ uzavírá PNP.

Bohaté domácnosti

Rakouské domácnosti patří k nejzámožnějším v Evropě, jejich spotřeba je téměř o pětinu vyšší, než je průměr zemí Evropské unie. Podle Eurostatu jsou před našimi sousedy jen Lucembursko a Německo, uvedl linecký Volksblatt.

Eurostat srovnával individuální spotřebu (TIV) na hlavu vyjádřenou ve standardech kupní síly. V té se odrážejí zboží a služby, které domácnosti skutečně konzumovaly, nezávisle na to, zda je platily rodiny, stát nebo obecně prospěšné organizace.

Nejvyšší TIV na hlavu vykázalo loni Lucembursko, kde spotřeba dosáhla 132 % průměru EU. V Německu to bylo 122 %, v Rakousku 119 %. Čtvrtá Británie si o piocento polepšila na 116 % průměru. Na konci žebříčku jsou Bulharsko 53 %, Chorvatsko 50 % a Rumunsko 61 %.

Sekaná budiž velebena

„Podle zprávy o sekané, kterou na zakázku hornorakouského rodinného podniku Gourmetfein vypracoval Market-institut, smutní Rakušané na dovolené nejčastěji po obyčejné teplé housce se sekanou,“ napsaly OÖN. Institut k tomu vyslechl více než tisíc mužů a žen. 32 % uvedlo, že nejvíc postrádají právě tuto pochoutku. Daleko za sekanou skončila houska se salámem (16 %) a houska s řízkem (11 %). „Vzhledem k velké poptávce po ,sekaném´ produktu – 1,3 milionu Rakušanů jej konzumuje týdně, mnozí dokonce několikrát za týden - tato statistiková prefenrence neudivuje,“ pokračuje list. Přitom 94 procenta dotazovaných neví, jak se sekaná vyrábí.

Vichr skácel vánoční strom

V Landshutu řádil vichr.

Ve čtvrtek ráno táhly nad částmi Bavorska vichřice. V Landshutu byly tak silné, že kolem 7.40 hodiny zlomily vánoční strom před radnicí, informuje PNP. Zraněn podle policie nebyl nikdo. Nový vánoční symbol město pořizovat nebude – zlomený strom už zase stojí. Původně byl vysoký osmnáct metrů, po přiříznutí pracovníky stavebního dvora teď měří jen mezi třinácti a patnácti metry, řekla mluvčí magistrátu Wieslawa Waberská.

Vyšší penze mužů

Muži v Německu mají z důchodového pojištění více než dvakrát vyšší příjmy než ženy, konstatovala studie ekonomického a sociálního institutu (WSI) v Düsseldorfu, která shrnula důchody ze zákona, podnikové renty a privátní připojištění. Německý „Gender Pension Gap“ činí 53 procent a vyšší v Evropské unii je jen v Lucembursku

Zákonný důchod mužů v SRN byl v roce 2015 průměrně 1154 eur, žen 634 eur za měsíc. Z podnikových rent šlo mužům 593 eur, ženám 240. Nárok na ni mělo 26 % mužů a jen 7 % žen. Z privátního důchodového připojištění dostává aktuálně pět procent mužů navíc průměrně 485 eur, dvě procenta žen 311 eur.