Naši sousedé znovu uvádějí do života někdejší model místních strážců pořádku, venkovských „četníků", kteří mají, jak list píše, zvýšit u občanů pocit bezpečnosti. „Obecní strážníci", kteří před desetiletími procházeli obcemi, by dnes měli fungovat jako „moderní manažeři bezpečnosti" a být v kontaktu s občany. Komunikace má být důležitým instrumentem k cílenému přístupu k problémům, zaznamenává deník OÖN. Nejde prý při tom o záležitosti jako dopravní kontroly apod., ale o preventivní opatření a osobní jednání, které má posílit důvěru v práci strážců pořádku.

„Lokální manažeři bezpečnosti" hlídkují u sousedů od pondělí do pátku od 9 do 19 hodin obcemi a kontaktují občany, aby se dozvěděli, „kde je bota tlačí", pokračuje list. „Na místě také přijímají jejich oznámení a rovnou zařizují nezbytné následné kroky," uvedla ministryně při prezentaci v Zellu. Mezi jejich úkoly má být dále třeba prevence vloupání do motorových vozidel. Jednotlivé trasy jejich obchůzek mají spoluurčovat starostové. Přednostně budou strážníci ustanovováni v obcích, kde není policejní služebna.

Odsunuli azylanty

Rakouská cizinecká policie odsunula do mateřského Pákistánu prvních osm zadržených neúspěšných žadatelů o azyl, kteří se před vypovězením „ukrývali" ve vídeňském kostele. Akci doprovázela řada protestů.

Kardinál Christoph Schönborn už v neděli odsunutí tvrdě kritizoval a hovořil o „smutném dnu". Ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitnerová v pondělí v rozhovoru pro linecký deník OÖN odmítla výtky, že azylanti jsou posíláni do nejisté země „z předvolební taktiky".  Pro každý jednotlivý případ vyexpedovaných Pákistánců platí, že jejich žádosti byly přezkoumány ve dvou řízeních, u spolkového azylového úřadu a u azylového soudního dvora. „Obě instance došly k závěru, že u dotyčných není zjištěn žádný azylový důvod," řekla ministryně. „To musí akceptovat i kardinál." Podle ní dotčeným nehrozí žádné bezprosteřdní ohrožení v jejich vlasti, jak se obávají Schönborn, charita a Zelení.

Doba vypovězení prý také nemá nic společného s volebním bojem. „V pátek večer dorazily z Pákistánu návratové certifikáty (potvrzení identity a povolení vstupu) a cizinecká policie byla povinna rozhodnutí vykonat," řekla Leitnerová. Neúspěšným azylantům byla předtím pro případ dobrovolného návratu do vlasti nabídnuta pomoc při hledání zaměstnání a bydlení, což ale při nuceném odsunu možné není.

„Muži patří ke skupině šedesáti žadatelů o azyl, kteří se loni v listopadu z obav před vypovězením uchýlili do Votivkirche ve Vídni a letos v březnu jim Schönborn zprostředkoval ubytování v klášteře servitů," uvedly OÖN.

K Pákistánu dodaly, že rakouské ministerstvo zahraničí popisuje na svých webových stránkách situaci v této zemi se 190 miliony obyvatel za „vzbuzující obavy". Před návštěvou dvou provincií ministerstvo varuje a Leitnerová upozorňuje, že se to vztahuje i na Rakušany, kteří by prý mohli být cílem útoku „protizápadních sil". Spolkový azylový úřad píše o teroru talibánských džihádistů a separatistů. Bezpečnostní riziko je regionálně silně rozdílné.

Osm vypovězených  se podle listu obává represálií po návratu, protože veřejně kritizovali vláda v Islámábádu a taliban. Toto nebezpečí ale resort ministerstva vnitra po přezkoumání situace nesledává.

Konečně prázdniny!

Teprve toto úterý začaly prázdniny 1,5 milionu školáků a 111 000 učitelů v Bavorsku. Jedničkářům do 18 let ministr financí Markus Söder (CSU) volno okořenil bonusem – budou mít volné jízdné na všech linkách lodní dopravy po bavorských jezerech, pokud budou v doprovodu jednoho plně platícího člena rodiny. Zhruba 200 000 absolventů dostalo vysvědčení už v minulých týdnech.

Německý autoklub varuje před dopravními zácpami i vzhledem k tomu, že současně se začátkem prázdnin v Bavorsku brzy skončí prázdniny v Hamburku, Berlíně, Brandenbursku, Brémách, Meklenbursku-Předpomořansku, Šlesvicku-Holštýnsku a Dolním Sasku. Zvýšený pohyb se dotkne i sousedních zemí.

V příštím školním roce nastoupí v Bavorsku asi 108 000 prvňáčků. V roce 2005 jich bylo ještě 130 000.