Ve 20.55 hodiny řekl starosta Christian Jachs, že pochytána byla už asi polovina býků. Některé kusy už ale pronikly až do okresního města, kde zřejmě způsobí škody na zahrádkách. Majitele se do večera nepodařilo vyrozumět. Odchyt stáda pokračoval i v páte, kdy chybělo ještě jedenáct zvířat - v hustém sněžení se schovala do lesa. Podařilo se sehnat jejich majitele, kteří s odchytem pomáhali. Podle nich někdo musel býčky vyplašit.

Třináct kusů se podařilo zahnat a uzavřít do dvora, proti dalším ale muselo být použito uspávací pušky. Ve čtvrtek chybělo ještě osmnáct býků. V pátek ráno pokračovalo v „lovu" 25 hasičů, zapojil se i majitel, biozemědělec z Dolních Rakous. Do oběda se počet navrácených přežvýkavců zvýšil na 32. „Chytat už je nešlo, museli jsme je uspávat," řekl šéf freistadtských hasičů Manfred Zeinlinger deníku Volksblatt. Pozdě odpoledne narazil občan na procházce se psem na sedm býků. I ti byli poté uspáni a dopraveni zpátky na pastvinu. Později se našel ještě jeden „sólista", dalšího přejel u Waldburgu v pátek ve 22.35 hodiny osobní vlak z Freistadtu do Summerau. Dva cestující a strojvedoucí zraněni nebyli. Tělo býka horského plemene Galloway z kolejí odklidili místní hasiči. Trať byla zprovozněna ve 23.45 h. Pátrání po posledních kusech pokračujeo i v sobotu.

Zlevnili „socku"

Roční jízdenka na městskou hromadnou dopravu v Linci bude stát občany s hlavním trvalým pobytem v tomto městě od 1. července 285 místo dosavadních 385 eur. Bude tak nejvýhodnější v celorakouském srovnání, píše deník OÖN. Doklad o pobytu zájemci nebudou muset předkládat, dopravní podnik si údaj stáhne z městské databáze. Cestující, kteří mají roční jízdenku už dnes ještě za plnou cenu, si ji mohou vyměnit, přičemž jim „nespotřebované" zaplacené měsíce budou do nové jízdenky započítány.

Dnes má roční permanentku 6700 občanů, z toho 5400 Linečanů. Dopravní podnik doufá, že po zvýhodnění počet uživatelů stoupne na deset tisíc.

„Za subvenci od města mohou lidé poděkovat Zeleným, kteří požadovali slevu na hromadných prostředcích, pokud mají podpořit plán sociálních demokratů zvýšit parkovné v centru na dvojnásobek," píší OÖN.  „Z příjmů ze zvýšení parkovného a z výběru pokut také bude model financován. Tato opatření mají do městské pokladny přinést navíc 5,3 milionu eur, z nichž 25 až 30 procent půjde na dofinancování ročních jízdenek."

Zmrazili ceny benzínu

Ceny pohonných hmot, které v Rakousku platily ve čtvrtek v 11 hodin, se nesmějí do úterý změnit. Super tedy „zmrzl" v průměru na 1,377 eura, nafta na 1,323 eura. Pumpaři směli ceny zvýšit naposledy ve středu v poledne, což udělali v průměru o pět centů. Od té doby mohli do čtvrtka ceny jen snižovat, pak musejí zůstat stejné až do pondělní půlnoci, odkdy je prodejci zase budou moci snižovat. Zdražit mohou až v úterý v poledne.  Toto opatření ve prospěch zákazníka před očekávaným zvýšeným automobilovým provozem uplatnili  v Rakousku poprvé. Další cenová stop budou kolem svátku Nanebevstoupení páně 8. až 12. května, o Letnicích 16. až 20. května, na Boží tělo 29. května až 2. června, v prvních víkendech prázdnin 27.-30. června a 4.-7. července, a na Nanebevzetí Panny Marie 14.-18. srpna.

Sedm let soused renovuje jachtu.Hornorakouský námořník

V hornorakouském Altenbergu renovuje 60letý Herbert Berauer, středoškolský učitel v Auhofu, starou dřevěnou jachtu. V roce 2005 našel jeho známý v Chorvatsku loď potopenou v roce 2001 a nevěděl, co s ní, popisují OÖN. Berauer to věděl, Illirii koupil a v roce 2007 si převezl třináctimetrovou loď do Altenbergu. Opravu vzal zgruntu, osmdesát procent je prý teď na lodi nových. To se neobešlo bez pomocníků, a majitel proto rozpoutal akci – nabídl za týden práce týden na moři. A momentálně prý tak dluží už třicet týdnů plachtění – vždycky našel ty správné lidi ve správnou dobu…

Povedlo se mu to i s Mignon Buchnerovou, stavitelkou člunů z Brém. Pomáhala Berauerovi rukou i radou měsíc. Přitom původně cestovala se dvěma přáteli do Vídně na sachr. V restauraci v Ennsu narazila na Berauerova známého, který jí o jeho záměru vyprávěl, a neodolala…

Celkově Berauer pracoval na obnově lodi sedm let. Investoval každou volnou  minutu, dvakrát si vzal roční volno a nakonec se mu hodilo, že už je v penzi. „Kam povede jeho první cesta, už ví – po Dunaji do Černého moře," píše list. „Pak se chce pohybovat podél severního pobřeží Turecka a nakonec se toulat po Středozemním moři. Sám určitě nebude. Návštěvy už ohlásili synové, přítelkyně – a koneckonců jsou tu s bonusem četní pomocníci…"