VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé od pátku dělají na sebe

ČTENÁŘI lineckého deníku OÖN volili online nejoblíbenější hospodskou zahrádku země. Vyhrál u nich hostinec Fruhstorfer v Timelkamu v okrese Vöcklabruck, mimo jiné večery grilování s živou muzikou. Odborná porota nyní navštíví deset nejlepších podniků podle čtenářů a stanoví oficiální pořadí prvních tří. Na snímku jsou Karl Fruhstorfer s partnerkou Margit před svou superzahrádkou.

21.8.2015
SDÍLEJ:

Patří jim nejoblíbenější pivní zahrádka.Foto: Deník/repro

Slaví Den daňové svobody

Linec – Povinnými odvody ve výši 44 procent patří Rakousko k daňově nejzatíženějším zemím – jen v pěti státech Evropské unie jsou ještě vyšší, uvedl zemský předseda organizace mladých podnikatelů (JW) na tiskovce v Linci Peter Reiter. Byla svolána ke Dnu daňové svobody (Tax Freedom Day), kterým je letos 21. srpen. „Jím se rozumí první den roku, ve kterém daňový poplatník ze svého příjmu už nemusí odvádět daně či podobné platby státu nebo důchodovému pojištění, ale vydělává do vlastní kapsy," vysvětluje deník OÖN.
„Tento den se soustavně posouvá dál," řekl Reiter. Loni jím byl 12. srpen, před 40 lety 23. červen. Pro srovnání, Němci letos „oslavili" tento den 11. července, Švýcaři už 1. května. Že by v příštím roce TFD přišel díky daňové reformě dřív, je podle Reitera spíše nepravděpodobné. Také Peter Draxler, daňový poradce a šéf PriceWaterhouseCoopers, je stejného názoru. Reforma sníží odvody na 43,2 procenta, ale to sotva co změní, míní.
Reiter požaduje zejména snížení vedlejší ceny práce, která je obzvlášť pro začínající podnikatele velkou zátěží. V Rakousku z této položky připadá k tíži zaměstnance 22,70 %, k tíži zaměstnavatele 39,50 %. Patří sem nemocenské pojištění (kolem 3,75 % hrubé mzdy), pojištění proti úrazům 1,3, v nezaměstnanosti 3, fond špatného počasí „zabírá" 0,70 % mzdy, komunální daň 3 % atd. Největší položkou je důchodové pojištění s 10,25, resp. 12,55 % mzdy.

Rocker nadzdvihl sedláky.Zpěvák chce omluvu

Jak jsme zaznamenali, rakouský svaz zemědělců se na facebooku pustil do lidového rockera Andrease Gabaliera za to, že se propůjčil k inzerátu šířenému i v rakouských discontních obchodech, v němž drží v náruči láhve mléka „průmyslové" německé značky Müller – prý tím přispívá k zániku rakouských producentů mléka. Text vyvolal značný ohlas uživatelů internetu, kteří kritizovali jak svaz, tak „vlastizrádce" Gabaliera. „Za pořádný peníz bude pít i kravskou moč a tvrdit, že je velmi zdravá a chutná," napsal jeden z nich.
Gabalier mlčel pět dnů a pak se přihlásil otevřeným dopisem s titulem „Chytráci sedláci". Píše v něm, že šest let na scéně a horuje „z hlubokého přesvědčení" „za náš venkovský život, kýčovitou přírodu, naši kulinářskou pestrost, družnou srdečnost." které nás charakterizují, a za dirndly a kožené kalhoty, které se rozšířily až na sever Německa jako symbol stylu života na venkově. Označuje se za „mediálně působivého velvyslance našeho vesnického domova". Víc než kdo jiný prý má také trvalý ekonomický přínos turistickému ruchu.
„Od zástupců svazu zemědělců požaduje oficiální omluvu, ,jak se mezi sedláky sluší´," uvádějí OÖN. „Svou reklamu pro německé mléko ospravedlňuje tím, že jako Rakušan potřebuje pro úspěch v Německu vlivnou partnerskou firmu. Toho by si měl být vědom každý, kdo umí počítat do tří."

Prohlasují hašiš?

Organizátoři všelidového hlasování pro uvolnění hašiše v Bavorsku shromáždili už přes 30 000 podpisů, jak sdělil mluvčí Josef König deníku PNP. List vysvětluje, že k prosazení referenda stačí 25 000 hlasů, ale podle zkušeností je zhruba pětina hlasů v takovémto hlasování neplatných. Proto si iniciativa „Ano konopí" dala za cíl získat pro jistotu 33 000 hlasů.
Na 11. září plánuje do Mnichova demonstraci za konopí Václav Wenzel Cerveny, který ve městě provozuje obchod s legálními konopnými produkty. Chce v zemi prosadit legalizaci konzumu hašiše a marihuany, uvádí PNP.
K samotnému referendu list připomíná právní stránku věci. Zákon o omamných prostředcích je spolkový zákon a referenda v Bavorsku jsou možná jen k zemským zákonům. Právníci bavorského ministerstva vnitra tedy budou po předání petice přezkoumat, zda by bavorský zákon o konopí vůbec mohl být přípustný. K problému PNP dodává, že zemská vláda je striktně proti uvolnění této drogy.

Vláda dostala poplach

Bavorští ministři musejí přerušit dovolené – premiér Horst Seehofer svolal mimořádné zasedání kabinetu. „Důvodem je nová prognóza spolkové vlády k dalšímu nárůstu počtu běženců v Německu," uvedla PNP. Podle úřadu vlády to znamená pro spolkovou vládu, země a obce silnou výzvu vyžadující přijetí rychlých a účinných opatření v nejrůznějších směrech. „Summit k azylu" se sejde 3. září.

Papežovy boty sociální organizace nezrecykluje.Emeritní papež „se zul"

Benedikt XVI., dříve kardinál Joseph Ratzinger, daroval mezinárodnímu katolickému sociálnímu svazu Kolpingwerk v Kolíně nad Rýnem své červené boty, zaznamenala PNP. „Emeritní papež reagoval na sbírkovou akci svazu, který vyzval Kolíňany k darování 15 000 párů bot, které budou recyklovány ve prospěch jednoho sociálního projektu," uvádí list s tím, že sociální reformátor Adolph Kolping (1813-1865) byl vyučeným ševcem. Mluvčí svazu Martin Grünewald řekl, že Benediktovy boty už do Kolína dorazily i s certifikátem jejich pravosti. Dodal, že tento dar ovšem recyklován nebude, daleko spíš jej darují muzeu v papežově rodném domě v Marktlu v Horním Bavorsku.

Malí běženci ve vesničce SOS

Dramatický osud 12-13letých chlapců Emala, Fardina, Sarvara a Mohammada popsal páteční deník OÖN. Bez rodičů se na útěku z Afghánistánu sami dostali po několikatýdenní pouti do Rakouska. Tam požádali o azyl a skončili jako většina uprchlíků v přeplněném Traiskirchenu. Na rozdíl od ostatních měli štěstí, nemuseli spát pod širým nebem, píše list. Ale doopravdy se o ně nikdo nestaral. „To se před čtyřmi dny změnilo. Mladí Afghánci nyní žijí v dětské vesničce SOS v Altmünsteru. Vedení tohoto střediska muselo po celé měsíce bojovat o to, aby smělo děti bez dospělého doprovodu z Traiskirchenu převzít. Proč to trvalo tak dlouho, vedoucí vesničky Gerhard Pohl neví. Vrtí hlavou a říká, že je to nejspíš nějaká politická hra, nebo prý ministerstvo podcenilo, kolik běženců přijde," uvádí list.
Dva pracovníci tábora v Traiskirchenu v pondělí dopravili chlapce do Altmünsteru. Tři z nich tam skončili u „střediskové maminky" Ulrike Reisingerové, která se osm let stará o děti, které z různých důvodů nemohou být u svých rodičů. Malí uprchlíci jsou pro ni novou výzvou, ale bere ji v klidu, popisují OÖN. Říká, že chlapci umí trochu anglicky a mají v mobilech překladatelské programy. Tu a tam přijde do vesničky tlumočník do němčiny, sám taky uprchlík z Afghánistánu. Azylové řízení už má za sebou, může v Rakousku zůstat. Jak dlouho potrvá vyřizování pro kluky, není jasné, ministerstvo vesničce SOS žádné informace neposkytuje. „Počítáme, že u nás ale zůstanou dlouho," řekl pedagogický vedoucí střediska Christian Lenzeder.

Rekordní smaženice

Tým „Zdravé obce Pabneukirchenu" chce při otevírání „stezky holých nohou" v zážitkovém parku „Dřevěné světy" v neděli 6. září v rámci „Slavnosti vajec" uspořádat od 11 hodin největší piknik okresu, ale také na něj připravit pořádnou porci smažených vajec. Má na ni padnout přinejmenším 1709 vajíček, tedy tolik, kolik lidí má v Pabneukirchenu ohlášen trvalý pobyt, píší OÖN. Všichni účastníci slavnosti si proto mají přinést deky k piknikovému posezení, ale také vejce ke smažení. Chléb a nápoje obstarají pořadatelé. Od 13 hodin bude otevřena „bosá stezka". Pro děti pořadatelé připravují přírodně poznávací program.

Autor: Vladimír Majer

21.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 100 Kč

Izolatéři IZOLATÉR PRO TECHNICKÉ IZOLACE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: doba určitá 1 rok, mzda bude upřesněna podle praxe, SOU - technický obor, praxe výhodou (NE PODMÍNKOU), manuální zručnost, dobrý zdravotní stav, spolehlivý a zodpovědný přístup, Zam. výhody: zvláštní prémie, podnikové stravování, výkonnostní odměny, 3dny volna navíc - Sick days. Pracoviště: Bilfinger industrial services czech s.r.o. - je temelín, 373 01 Temelín. Informace: Milena Kudličková, +420 606 243 037.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 12 200 Kč

Strojírenští kovodělníci STROJÍRENSKÝ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: dobrý zdravotní stav, fyzická zdatnost, manuální zručnost, bezúhonnost, fyzicky náročná práce v dvousměnném provozu, občas i přesčasy, někdy i v So (dle zakázek), Předem nutno volat.. Pracoviště: Fine job forsaž s.r.o., Riegrova, č.p. 2709, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Berezsnik László, +420 775 508 440.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 24 000 Kč

Ostatní technici v oblasti zemědělství TECHNIK V ZEMĚDĚLSTVÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POPIS POZICE: budete pravou rukou jednatele/výrobního ředitele výrobní společnosti působící v oblasti rostlinné výroby. Jedná se o práci na HPP, jednosměnný provoz., Vaše každodenní činnost bude spočívat v: průběžné kontrole kvality výroby, skladování surovin pro výrobu, kvalitativní a kvantitativní přejímce surovin pro výrobu, přípravě surovin pro výrobu, budete u zákaznických auditů, budete řešit případné reklamace, udržování systému a audity ISO 9001:2009, dodržování normy EN 12580, vedení nutné evidence, POŽADAVKY: SŠ nebo VŠ vzdělání zemědělského směru podmínkou (pozice je vhodná i pro čerstvé absolventy VŠ - rostlinná výroba), AJ nebo NJ komunikativní znalost (občasný kontakt s německými kolegy), časová flexibilita, samostatnost, pečlivost, chuť pracovat, NABÍDKA: budete pravou rukou výrobního ředitele, který Vás toho spoustu naučí a je skvělý šéf., V sezóně (únor - duben) budete pracovat více, ale užijete si léto (případné přesčasy si vyberete formou náhradního volna)., Samozřejmostí je i jazykový kurz v pracovní době., Finance 24 000 - 32 000 Kč/měs. podle zkušeností + finanční bonusy, stravenky., Kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Lišková, tel. 773 519 028, zuzana.liskova@goodcall.eu, GoodCall s.r.o., Pražská 1247/24, 370 04 České Budějovice.. Pracoviště: Goodcall české budějovice s.r.o., Pražská tř., č.p. 1247, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Zuzana Lišková, +420 773 519 028.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 12 500 Kč

Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: dobrý zdravotní stav, fyzická zdatnost, manuální zručnost, bezúhonnost, fyzicky náročná práce v dvousměnném provozu, občas i přesčasy, někdy i v So (dle zakázek), Předem nutno volat - po 14:00 hod.. Pracoviště: Bruskov stav družstvo -, 375 01 Týn nad Vltavou 1. Informace: Artur Shtainkuhler, +420 773 461 202.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dvacátý první ročník Selských slavností v Holašovicích.
45

Selské slavnosti v Holašovicích nabídly tradiční řemesla, koláče i dobrou muziku

ilustrační foto

Strážníci vypátrali pohřešovanou sedmnáctiletou dívku

Podnapilý šestnáctiletý mladík vzbudil pozdvižení v centru města

České Budějovice - Šestnáctiletý mladík z Českobudějovicka vyrazil v pátek v noci do víru krajského města. Posilnil se alkoholem a poté na sebe začal v ulicích upozorňovat nepřístojným chováním. Netrvalo proto dlouho, a na oznámení o agresivním mladíkovi vyjížděla hlídka městské policie.

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

České Budějovice - Letní venkovní Galerie Na soutoku řek Vltavy a Malše nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích představuje pozoruhodné dílo místních rodáků z rodiny Lannů.

Kulturní dědictví uvidíte na Hluboké.

Hluboká nad Vltavou – Kulturní dědictví naší země v asi 172 obrazech můžete v tuto chvíli vidět v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou na výstavě Česká krajinomalba: Ze sbírek pojišťovny Kooperativa.

Kam za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

České Budějovice - Kam se můžete vypravit za zábavou i poučením na Českobudějovicku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT