VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé od pátku dělají na sebe

ČTENÁŘI lineckého deníku OÖN volili online nejoblíbenější hospodskou zahrádku země. Vyhrál u nich hostinec Fruhstorfer v Timelkamu v okrese Vöcklabruck, mimo jiné večery grilování s živou muzikou. Odborná porota nyní navštíví deset nejlepších podniků podle čtenářů a stanoví oficiální pořadí prvních tří. Na snímku jsou Karl Fruhstorfer s partnerkou Margit před svou superzahrádkou.

21.8.2015
SDÍLEJ:

Patří jim nejoblíbenější pivní zahrádka.Foto: Deník/repro

Slaví Den daňové svobody

Linec – Povinnými odvody ve výši 44 procent patří Rakousko k daňově nejzatíženějším zemím – jen v pěti státech Evropské unie jsou ještě vyšší, uvedl zemský předseda organizace mladých podnikatelů (JW) na tiskovce v Linci Peter Reiter. Byla svolána ke Dnu daňové svobody (Tax Freedom Day), kterým je letos 21. srpen. „Jím se rozumí první den roku, ve kterém daňový poplatník ze svého příjmu už nemusí odvádět daně či podobné platby státu nebo důchodovému pojištění, ale vydělává do vlastní kapsy," vysvětluje deník OÖN.
„Tento den se soustavně posouvá dál," řekl Reiter. Loni jím byl 12. srpen, před 40 lety 23. červen. Pro srovnání, Němci letos „oslavili" tento den 11. července, Švýcaři už 1. května. Že by v příštím roce TFD přišel díky daňové reformě dřív, je podle Reitera spíše nepravděpodobné. Také Peter Draxler, daňový poradce a šéf PriceWaterhouseCoopers, je stejného názoru. Reforma sníží odvody na 43,2 procenta, ale to sotva co změní, míní.
Reiter požaduje zejména snížení vedlejší ceny práce, která je obzvlášť pro začínající podnikatele velkou zátěží. V Rakousku z této položky připadá k tíži zaměstnance 22,70 %, k tíži zaměstnavatele 39,50 %. Patří sem nemocenské pojištění (kolem 3,75 % hrubé mzdy), pojištění proti úrazům 1,3, v nezaměstnanosti 3, fond špatného počasí „zabírá" 0,70 % mzdy, komunální daň 3 % atd. Největší položkou je důchodové pojištění s 10,25, resp. 12,55 % mzdy.

Rocker nadzdvihl sedláky.Zpěvák chce omluvu

Jak jsme zaznamenali, rakouský svaz zemědělců se na facebooku pustil do lidového rockera Andrease Gabaliera za to, že se propůjčil k inzerátu šířenému i v rakouských discontních obchodech, v němž drží v náruči láhve mléka „průmyslové" německé značky Müller – prý tím přispívá k zániku rakouských producentů mléka. Text vyvolal značný ohlas uživatelů internetu, kteří kritizovali jak svaz, tak „vlastizrádce" Gabaliera. „Za pořádný peníz bude pít i kravskou moč a tvrdit, že je velmi zdravá a chutná," napsal jeden z nich.
Gabalier mlčel pět dnů a pak se přihlásil otevřeným dopisem s titulem „Chytráci sedláci". Píše v něm, že šest let na scéně a horuje „z hlubokého přesvědčení" „za náš venkovský život, kýčovitou přírodu, naši kulinářskou pestrost, družnou srdečnost." které nás charakterizují, a za dirndly a kožené kalhoty, které se rozšířily až na sever Německa jako symbol stylu života na venkově. Označuje se za „mediálně působivého velvyslance našeho vesnického domova". Víc než kdo jiný prý má také trvalý ekonomický přínos turistickému ruchu.
„Od zástupců svazu zemědělců požaduje oficiální omluvu, ,jak se mezi sedláky sluší´," uvádějí OÖN. „Svou reklamu pro německé mléko ospravedlňuje tím, že jako Rakušan potřebuje pro úspěch v Německu vlivnou partnerskou firmu. Toho by si měl být vědom každý, kdo umí počítat do tří."

Prohlasují hašiš?

Organizátoři všelidového hlasování pro uvolnění hašiše v Bavorsku shromáždili už přes 30 000 podpisů, jak sdělil mluvčí Josef König deníku PNP. List vysvětluje, že k prosazení referenda stačí 25 000 hlasů, ale podle zkušeností je zhruba pětina hlasů v takovémto hlasování neplatných. Proto si iniciativa „Ano konopí" dala za cíl získat pro jistotu 33 000 hlasů.
Na 11. září plánuje do Mnichova demonstraci za konopí Václav Wenzel Cerveny, který ve městě provozuje obchod s legálními konopnými produkty. Chce v zemi prosadit legalizaci konzumu hašiše a marihuany, uvádí PNP.
K samotnému referendu list připomíná právní stránku věci. Zákon o omamných prostředcích je spolkový zákon a referenda v Bavorsku jsou možná jen k zemským zákonům. Právníci bavorského ministerstva vnitra tedy budou po předání petice přezkoumat, zda by bavorský zákon o konopí vůbec mohl být přípustný. K problému PNP dodává, že zemská vláda je striktně proti uvolnění této drogy.

Vláda dostala poplach

Bavorští ministři musejí přerušit dovolené – premiér Horst Seehofer svolal mimořádné zasedání kabinetu. „Důvodem je nová prognóza spolkové vlády k dalšímu nárůstu počtu běženců v Německu," uvedla PNP. Podle úřadu vlády to znamená pro spolkovou vládu, země a obce silnou výzvu vyžadující přijetí rychlých a účinných opatření v nejrůznějších směrech. „Summit k azylu" se sejde 3. září.

Papežovy boty sociální organizace nezrecykluje.Emeritní papež „se zul"

Benedikt XVI., dříve kardinál Joseph Ratzinger, daroval mezinárodnímu katolickému sociálnímu svazu Kolpingwerk v Kolíně nad Rýnem své červené boty, zaznamenala PNP. „Emeritní papež reagoval na sbírkovou akci svazu, který vyzval Kolíňany k darování 15 000 párů bot, které budou recyklovány ve prospěch jednoho sociálního projektu," uvádí list s tím, že sociální reformátor Adolph Kolping (1813-1865) byl vyučeným ševcem. Mluvčí svazu Martin Grünewald řekl, že Benediktovy boty už do Kolína dorazily i s certifikátem jejich pravosti. Dodal, že tento dar ovšem recyklován nebude, daleko spíš jej darují muzeu v papežově rodném domě v Marktlu v Horním Bavorsku.

Malí běženci ve vesničce SOS

Dramatický osud 12-13letých chlapců Emala, Fardina, Sarvara a Mohammada popsal páteční deník OÖN. Bez rodičů se na útěku z Afghánistánu sami dostali po několikatýdenní pouti do Rakouska. Tam požádali o azyl a skončili jako většina uprchlíků v přeplněném Traiskirchenu. Na rozdíl od ostatních měli štěstí, nemuseli spát pod širým nebem, píše list. Ale doopravdy se o ně nikdo nestaral. „To se před čtyřmi dny změnilo. Mladí Afghánci nyní žijí v dětské vesničce SOS v Altmünsteru. Vedení tohoto střediska muselo po celé měsíce bojovat o to, aby smělo děti bez dospělého doprovodu z Traiskirchenu převzít. Proč to trvalo tak dlouho, vedoucí vesničky Gerhard Pohl neví. Vrtí hlavou a říká, že je to nejspíš nějaká politická hra, nebo prý ministerstvo podcenilo, kolik běženců přijde," uvádí list.
Dva pracovníci tábora v Traiskirchenu v pondělí dopravili chlapce do Altmünsteru. Tři z nich tam skončili u „střediskové maminky" Ulrike Reisingerové, která se osm let stará o děti, které z různých důvodů nemohou být u svých rodičů. Malí uprchlíci jsou pro ni novou výzvou, ale bere ji v klidu, popisují OÖN. Říká, že chlapci umí trochu anglicky a mají v mobilech překladatelské programy. Tu a tam přijde do vesničky tlumočník do němčiny, sám taky uprchlík z Afghánistánu. Azylové řízení už má za sebou, může v Rakousku zůstat. Jak dlouho potrvá vyřizování pro kluky, není jasné, ministerstvo vesničce SOS žádné informace neposkytuje. „Počítáme, že u nás ale zůstanou dlouho," řekl pedagogický vedoucí střediska Christian Lenzeder.

Rekordní smaženice

Tým „Zdravé obce Pabneukirchenu" chce při otevírání „stezky holých nohou" v zážitkovém parku „Dřevěné světy" v neděli 6. září v rámci „Slavnosti vajec" uspořádat od 11 hodin největší piknik okresu, ale také na něj připravit pořádnou porci smažených vajec. Má na ni padnout přinejmenším 1709 vajíček, tedy tolik, kolik lidí má v Pabneukirchenu ohlášen trvalý pobyt, píší OÖN. Všichni účastníci slavnosti si proto mají přinést deky k piknikovému posezení, ale také vejce ke smažení. Chléb a nápoje obstarají pořadatelé. Od 13 hodin bude otevřena „bosá stezka". Pro děti pořadatelé připravují přírodně poznávací program.

Autor: Vladimír Majer

21.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 22 500 Kč Vědečtí, výzkumní a vývojoví pracovníci na vysokých školách AKADEMICKÝ/VĚDECKÝ PRACOVNÍK - ODB. ASISTENT, DOCENT, PROFESOR - ENVIRONMENTÁLNÍ VÝZKUMNÉ PRACOVIŠTĚ. Požadované vzdělání: doktorské (vědecká výchova). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměření: Organická/anorganická chemie, Analýza materiálů, Obecné požadavky: , Získaný titul prof., doc., Ph.D. nebo CSc., příp. Mgr., Ing. se zahájeným doktorským studiem, Aktivní angličtina, Schopnost přednášet a vést cvičení v angličtině (výhodou), Přednášková činnost, vedení seminářů, projektů, bakalářských a diplomových prací, Předpoklady k tvůrčí činnosti, Schopnost publikovat a pracovat na vlastních projektech, Schopnost samostatné vědecké práce v oboru, Nabízíme:8 týdnů dovolené, dotované stravování, mateřská školka, Požadované doklady:, Přihláška do výběrového řízení (http://www.vstecb.cz/volna-pracovni-mista-1253-htm/ ) , Strukturovaný profesní životopis, Ověřené kopie dokladů o absolvování vysoké školy, resp. dokladů o dosažených hodnostech a titulech, , Výpis z rejstříků trestů (ne starší 3 měsíců),, Přehled dosavadní pedagogické praxe a praxe v oboru, Přehled publikační, prezentační a vědecko-výzkumné činnosti, Místo pracoviště: Okružní 517/10, 370 01 České Budějovic, Nemanická 436/7, 370 01 České Budějovice , Pracovní smlouva na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení, Termín pro podání přihlášky: 30.11.2018, Kontaktní osoba: Valéria Kaiserová, tel. 387 842 102, email: kaiserova@mail.vstecb.cz, Adresa: VŠTE v Českých Budějovicích, Okružní 517/10, 37001 České Budějovice, Česká republika. Pracoviště: Vysoká škola technická a ekonomická v českých budějovicích, Okružní, č.p. 517, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Valéria Kaiserová, +420 387 842 102. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 26 000 Kč Hlavní účetní SAMOSTATNÝ/Á ÚČETNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: SŠ/VŠ ekonomického směru, znalost podvojného účetnictví, znalost účetních standardů a postupů podnikatelské sféry, znalost zákona o DPH, mzdového účetnictví, uživatelská znalost MS Word, MS Excel, předchozí praxe výhodou, Popis činnosti: kompletní zpracování a vedení účetnictví více společností, kontrolní činnost v oblasti účetnictví a daní ve spolupráci s daňovým poradcem, zpracování ročních účetních závěrek ve spolupráci s auditorem, zpracování mezd, Nabízíme: stabilní zázemí kvalitní české společnosti, plný úvazek, pružná pracovní doba, pracoviště v Českých Budějovicích, možnost dalšího rozvoje a profesního růstu, zaměstnanecké benefity, Životopisy zasílejte e-mailem na adresu kosinova@dfkgroup.cz. Pracoviště: Dfk group s.r.o., Riegrova, č.p. 1756, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Petra Košinová, +420 724 927 934. Výroba - Třídiči odpadů PRACOVNÍK/CE NA TŘÍDĚNÍ PAPÍRU. 80 Kč Třídiči odpadů PRACOVNÍK/CE NA TŘÍDĚNÍ PAPÍRU. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Na toto místo není potřeba žádná praxe a ani žádné zvláštní požadavky na vzdělání. Výhodou je oprávnění k řízení vysokozdvižného vozíku., Je vhodná hlavně pro ženy i staršího věku. Jedná se o třídění papíru., Pracovní doba- zkrácená, bez víkendů.. Pracoviště: Petr novák- hluboká nad vltavou, 373 41 Hluboká nad Vltavou. Informace: Petr Novák, +420 603 524 162. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 25 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři ELEKTRIKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: vyučení v oboru, praxe min. 3 roky v oboru, ŘP sk. B, organizační shcopnosti, komunikativnost, spolehlivost, týmovou práci, Nabízíme: zajímavou a perspektivní práci, příjemné pracovní prostředí, odborné vzdělání v rámci interních programů, zaměstnanecké benefity, možnost pracovního postupu, Nástup možný ihned nebo po dohodě, Vhodné i pro absolventy, Finanční ohodnocení: od 25.000,- Kč, Kontakt: Pavel Beneš - email: benes@elbencb.cz, Tel: 603 496 150. Pracoviště: Elben cb s.r.o., Klostermannova, č.p. 693, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Pavel Beneš, +420 603 496 150.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ilustrační foto

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

Milan Dančišin před brankářem Kadaně Dominikem Pavlátem.

Motor bez větších problémů splnil roli favorita a nastřílel Kadani pět gólů

Minigolf pojí umění, učení, sport

České Budějovice – Minigolf si můžete zahrát na uměleckých dílech, a to v Galerii Mariánská, kde v současné době najdete expozici Objevárium Minigolf.

Broučci s beruškami si zasvítili

Týn nad Vltavou – Veselé nedělní odpoledne prožily děti s lampiony v průvodu Uspávání broučků.

Svědkové půl roku staré nehody, přihlaste se

České Budějovice - Po půl roce přišla ve čtvrtek ohlásit dopravní nehodu žena, jež při ní byla 20. dubna v 16 h těžce zraněna.

Chybí vám pták?

České Budějovice - Modročervenou roselu našla při nedělní procházce se psem ve 14.30 h 29letá žena v městské části Rožnov.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT