Slaví Den daňové svobody

Linec – Povinnými odvody ve výši 44 procent patří Rakousko k daňově nejzatíženějším zemím – jen v pěti státech Evropské unie jsou ještě vyšší, uvedl zemský předseda organizace mladých podnikatelů (JW) na tiskovce v Linci Peter Reiter. Byla svolána ke Dnu daňové svobody (Tax Freedom Day), kterým je letos 21. srpen. „Jím se rozumí první den roku, ve kterém daňový poplatník ze svého příjmu už nemusí odvádět daně či podobné platby státu nebo důchodovému pojištění, ale vydělává do vlastní kapsy," vysvětluje deník OÖN.
„Tento den se soustavně posouvá dál," řekl Reiter. Loni jím byl 12. srpen, před 40 lety 23. červen. Pro srovnání, Němci letos „oslavili" tento den 11. července, Švýcaři už 1. května. Že by v příštím roce TFD přišel díky daňové reformě dřív, je podle Reitera spíše nepravděpodobné. Také Peter Draxler, daňový poradce a šéf PriceWaterhouseCoopers, je stejného názoru. Reforma sníží odvody na 43,2 procenta, ale to sotva co změní, míní.
Reiter požaduje zejména snížení vedlejší ceny práce, která je obzvlášť pro začínající podnikatele velkou zátěží. V Rakousku z této položky připadá k tíži zaměstnance 22,70 %, k tíži zaměstnavatele 39,50 %. Patří sem nemocenské pojištění (kolem 3,75 % hrubé mzdy), pojištění proti úrazům 1,3, v nezaměstnanosti 3, fond špatného počasí „zabírá" 0,70 % mzdy, komunální daň 3 % atd. Největší položkou je důchodové pojištění s 10,25, resp. 12,55 % mzdy.

Rocker nadzdvihl sedláky.Zpěvák chce omluvu

Jak jsme zaznamenali, rakouský svaz zemědělců se na facebooku pustil do lidového rockera Andrease Gabaliera za to, že se propůjčil k inzerátu šířenému i v rakouských discontních obchodech, v němž drží v náruči láhve mléka „průmyslové" německé značky Müller – prý tím přispívá k zániku rakouských producentů mléka. Text vyvolal značný ohlas uživatelů internetu, kteří kritizovali jak svaz, tak „vlastizrádce" Gabaliera. „Za pořádný peníz bude pít i kravskou moč a tvrdit, že je velmi zdravá a chutná," napsal jeden z nich.
Gabalier mlčel pět dnů a pak se přihlásil otevřeným dopisem s titulem „Chytráci sedláci". Píše v něm, že šest let na scéně a horuje „z hlubokého přesvědčení" „za náš venkovský život, kýčovitou přírodu, naši kulinářskou pestrost, družnou srdečnost." které nás charakterizují, a za dirndly a kožené kalhoty, které se rozšířily až na sever Německa jako symbol stylu života na venkově. Označuje se za „mediálně působivého velvyslance našeho vesnického domova". Víc než kdo jiný prý má také trvalý ekonomický přínos turistickému ruchu.
„Od zástupců svazu zemědělců požaduje oficiální omluvu, ,jak se mezi sedláky sluší´," uvádějí OÖN. „Svou reklamu pro německé mléko ospravedlňuje tím, že jako Rakušan potřebuje pro úspěch v Německu vlivnou partnerskou firmu. Toho by si měl být vědom každý, kdo umí počítat do tří."

Prohlasují hašiš?

Organizátoři všelidového hlasování pro uvolnění hašiše v Bavorsku shromáždili už přes 30 000 podpisů, jak sdělil mluvčí Josef König deníku PNP. List vysvětluje, že k prosazení referenda stačí 25 000 hlasů, ale podle zkušeností je zhruba pětina hlasů v takovémto hlasování neplatných. Proto si iniciativa „Ano konopí" dala za cíl získat pro jistotu 33 000 hlasů.
Na 11. září plánuje do Mnichova demonstraci za konopí Václav Wenzel Cerveny, který ve městě provozuje obchod s legálními konopnými produkty. Chce v zemi prosadit legalizaci konzumu hašiše a marihuany, uvádí PNP.
K samotnému referendu list připomíná právní stránku věci. Zákon o omamných prostředcích je spolkový zákon a referenda v Bavorsku jsou možná jen k zemským zákonům. Právníci bavorského ministerstva vnitra tedy budou po předání petice přezkoumat, zda by bavorský zákon o konopí vůbec mohl být přípustný. K problému PNP dodává, že zemská vláda je striktně proti uvolnění této drogy.

Vláda dostala poplach

Bavorští ministři musejí přerušit dovolené – premiér Horst Seehofer svolal mimořádné zasedání kabinetu. „Důvodem je nová prognóza spolkové vlády k dalšímu nárůstu počtu běženců v Německu," uvedla PNP. Podle úřadu vlády to znamená pro spolkovou vládu, země a obce silnou výzvu vyžadující přijetí rychlých a účinných opatření v nejrůznějších směrech. „Summit k azylu" se sejde 3. září.

Papežovy boty sociální organizace nezrecykluje.Emeritní papež „se zul"

Benedikt XVI., dříve kardinál Joseph Ratzinger, daroval mezinárodnímu katolickému sociálnímu svazu Kolpingwerk v Kolíně nad Rýnem své červené boty, zaznamenala PNP. „Emeritní papež reagoval na sbírkovou akci svazu, který vyzval Kolíňany k darování 15 000 párů bot, které budou recyklovány ve prospěch jednoho sociálního projektu," uvádí list s tím, že sociální reformátor Adolph Kolping (1813-1865) byl vyučeným ševcem. Mluvčí svazu Martin Grünewald řekl, že Benediktovy boty už do Kolína dorazily i s certifikátem jejich pravosti. Dodal, že tento dar ovšem recyklován nebude, daleko spíš jej darují muzeu v papežově rodném domě v Marktlu v Horním Bavorsku.

Malí běženci ve vesničce SOS

Dramatický osud 12-13letých chlapců Emala, Fardina, Sarvara a Mohammada popsal páteční deník OÖN. Bez rodičů se na útěku z Afghánistánu sami dostali po několikatýdenní pouti do Rakouska. Tam požádali o azyl a skončili jako většina uprchlíků v přeplněném Traiskirchenu. Na rozdíl od ostatních měli štěstí, nemuseli spát pod širým nebem, píše list. Ale doopravdy se o ně nikdo nestaral. „To se před čtyřmi dny změnilo. Mladí Afghánci nyní žijí v dětské vesničce SOS v Altmünsteru. Vedení tohoto střediska muselo po celé měsíce bojovat o to, aby smělo děti bez dospělého doprovodu z Traiskirchenu převzít. Proč to trvalo tak dlouho, vedoucí vesničky Gerhard Pohl neví. Vrtí hlavou a říká, že je to nejspíš nějaká politická hra, nebo prý ministerstvo podcenilo, kolik běženců přijde," uvádí list.
Dva pracovníci tábora v Traiskirchenu v pondělí dopravili chlapce do Altmünsteru. Tři z nich tam skončili u „střediskové maminky" Ulrike Reisingerové, která se osm let stará o děti, které z různých důvodů nemohou být u svých rodičů. Malí uprchlíci jsou pro ni novou výzvou, ale bere ji v klidu, popisují OÖN. Říká, že chlapci umí trochu anglicky a mají v mobilech překladatelské programy. Tu a tam přijde do vesničky tlumočník do němčiny, sám taky uprchlík z Afghánistánu. Azylové řízení už má za sebou, může v Rakousku zůstat. Jak dlouho potrvá vyřizování pro kluky, není jasné, ministerstvo vesničce SOS žádné informace neposkytuje. „Počítáme, že u nás ale zůstanou dlouho," řekl pedagogický vedoucí střediska Christian Lenzeder.

Rekordní smaženice

Tým „Zdravé obce Pabneukirchenu" chce při otevírání „stezky holých nohou" v zážitkovém parku „Dřevěné světy" v neděli 6. září v rámci „Slavnosti vajec" uspořádat od 11 hodin největší piknik okresu, ale také na něj připravit pořádnou porci smažených vajec. Má na ni padnout přinejmenším 1709 vajíček, tedy tolik, kolik lidí má v Pabneukirchenu ohlášen trvalý pobyt, píší OÖN. Všichni účastníci slavnosti si proto mají přinést deky k piknikovému posezení, ale také vejce ke smažení. Chléb a nápoje obstarají pořadatelé. Od 13 hodin bude otevřena „bosá stezka". Pro děti pořadatelé připravují přírodně poznávací program.