Původ zvyku leží v 18. století, popisuje deník PNP. Když pastýři po létu na horských pastvinách sestupovali do vsí a vraceli krávy do domovských stájí, ověšovali se jejich zvonci a vyjadřovali tak radost z úspěšného roku," říká v listu šéf turistického centra Reinhold Ertl. Hluk měl vlkům a medvědům signalizovat, že se zase mohou vrátit z lesů na horské louky, a zároveň je odhánět z vesnice.
„Konec letní pastvy také znamená pro pasáky ,noc volnosti´, kdy jim nesmí být odepřeno žádné přání," pokračuje PNP. Zvonce, které dnes při „pouštění" nosí, váží až 50 kilogramů.

Mladí méně pijí

V Bavorsku bylo loni dovezeno do nemocnic na 4700 dětí s otravou alkoholem. Je to o 300 méně než předloni, píše PNP. Pokračoval tak pozitivní trend posledních let. Ve srovnání s minulostí je ale číslo pořád odstrašující – v roce 2001 bylo hospitalizováno „jen" 2313 lidí ve věku od 10 do 20 let, opilých do bezvědomí. Od té doby jich ale přibývalo až do rekordního roku 2011 s 5549 mladými „superopilci". Kluky „doháněly" dívky – v roce 2001 jich bylo 819, deset let poté 2120. Loni se „do němoty" opilo v Bavorsku 2814 chlapců a 1884 děvčat.

Strom pro Vatikán je od sousedů.Smrk pro Vatikán

Vánoční strom pro náměstí sv. Petra ve Vatikánu letos dodává obec Hirschau se 6000 obyvateli v okrese Amberg-Sulzbach, uvedla PNP. „Je to vrcholný okamžik našich dějin," řekl starosta Hermann Falk. 25 metrů vysoký smrk starý 50 let z majetku zemědělce a bývalého poslance zemského sněmu Franze Kustnera byl poražen v úterý dopoledne– při řezání visel na jeřábu, aby se mu při pádu nepolámaly větve. „Tři dny ležel v hale, byl zkrácen o sedm metrů a upravován. V sobotu mu požehnal místní farář a v neděli vyrazil na návěsu do Itálie," píše PNP.
O možnost dodat strom pro Vatikán usiloval Hirschau dlouho – podle Falka už za papeže Jana Pavla II. Příslib pak získal od Benedikta XVI., ale ten prý neměl dobrý pocit z toho, že by jako Bavor měl upřednostnit bavorský strom, a tak se hornofalcká obec dočkala až teď za Františka.

Majitele vraku znají

Jak náš list informoval, u Oytalu u Oberstdorfu našel turista v těžko přístupném místě, ve výšce 1400 m v korytě vyschlého potoka, ohořelý vrak auta. Policistům se nejprve podařilo rekonstruovat spálenou poznávací značku, ale ta pocházela z jiného vozidla, odcizeného začátkem listopadu v Ulmu. Pak se vyšetřovatelům ozval svědek, který auto poznal na fotografii v novinách – měl je prý v říjnu prodat 30letému muži. „Vyšetřování ukázalo, že dotyčný měl v pátek nehodu na Höfatsu (2259 m) a horská služba ho dopravila na kliniku. Na úpatí hory pak byl nalezen vrak," píše PNP. Další podrobnosti nejsou známy, majitele dosud policie nekontaktovala.

Keltská vesnička je na prodej.Keltská ves je na prodej

„Šest domků v keltském stavebním stylu, restaurant, hrobový pahorek, hrnčířská pec a další objekty - celá tato malá ,vesnička´ v Bavorském lese je na prodej," píše PNP. Jedná se o známou keltskou vesnici Gabreta v obci Ringelai v okrese Freyung – Grafenau. „Za 299 000 eur je areál o 26 000 metrech čtverečních nabízen na internetu," uvedl list.
Zmiňuje, že oblíbený výletní cíl změnil majitele teprve před dvěma roky – od bývalého okresního hejtmana Ludwiga Lankla přešel k Rupertu Kraftovi z blízkého Eppenschlagu. „Ten ale musel zjistit, že je to pro soukromníka moc velká zátěž. Do udržování budov investoval více tisíc eur a došel k závěru, že bude smysluplnější předat keltskou vesničku veřejnému subjektu. I proto, že ten by snáze dosáhl na dotace," píše PNP.
Žádný zájemce o Gabretu se zatím neozval. Provoz skanzenu ale běží nedotčeně dál. Je dlouhodobě pronajat Stefanu Geisovi, který řekl, že „bere" každého vlastníka, který dostojí svým povinnostem, například k údržbě budov.

Národ čajomilců

Čaj je oblíbeným nápojem Rakušanů – každý ročně zalije horkou vodou průměrně 720 gramů černého, bylinného nebo ovocného čaje, píší OÖN. „Jedničkou" jsou u sousedů heřmánkový a mátový.
List připojuje i pár obecných informací. Víc než polovinu čaje prodaného v celém světě produkují dvě země – Čína hlavně zelený, Indie černý. K pětici největších producentů patří dále Keňa, Srí Lanka a Indonésie. V zemích pěstitelů se spotřebuje více než 60 procent produkce. Ta loni poprvé celosvětově přesáhla hranici pěti milionů tun.

Machr hodinář!Hodinář machr

Hornorakouskou Cenu za řemeslo v kategorii technika a design získal letos 64letý Gerhard Weigmann, hodinář z Gampernu v okrese Vöcklabruck, za své pendlovky. „Pracoval na nich rok, sám zhotovil všech jejich 480 součástek," píše deník OÖN. „Mají odchylku maximálně pět sekund za rok a natahovat se musí jen jednou za tři měsíce." „Šasí" pro stroj vyrobil truhlář Konrad Schmölzer z Frankenmarktu.
Svým vítězným hodinám Weigmann říká láskyplně „moje Venuše", ale miní také pragmaticky, že kdyby je opravdu někdo chtěl, prodal by je. „Má prý přece ještě pár dalších – u něho doma stojí 35 hodin, které odbíjejí každých patnáct minut," pokračuje list.
Na otázku OÖN, jaké vlastnosti potřebuje hodinář nejvíc, Weigmann říká, že přesnost a suché ruce. „Co člověk uchopí vlhkýma rukama, to rezne…"
Řemeslu se vyučil v Karlsteinu na Dyji. Je také vyučeným zlatníkem, rytcem a optikem. „Chtěl jsem bezpodmínečně do světa. Píchnul jsem prstem do mapy a byl tam Frankfurt. Uprostřed Německa, s letištěm – super!" vzpomíná se smíchem. Zůstal tam třicet let a poznal tam i manželku. V roce 1972 se vzali. Mají dva syny, ale hodinářem není žádný z nich. „Mají oba dvě levé ruce," usmívá se táta. V roce 1995 ho kamarád ze školy pozval na knedlíky do Gampernu. „Má paní byla okamžitě nadšená: prý člověče, tady se mi líbí…" V roce 2001 se přestěhovali do Horních Rakous.
Jeho profesní vášní jsou dnes hodiny starší sto let. Je prý jedním z posledních kvalifikovaných restauratérů. Chodí za ním i lidé, kteří už byli snad u dvaceti hodinářů, a všude slyšeli, že jejich strojky opravit nejdou. „Sebejistě říká, že tento pojem u něho neexistuje. Jde prý všechno," píší OÖN.

Útočí na azylanty

Podle německého ministra vnitra Thomase de Maiziere bylo letos v SRN oznámeno už 689 trestných činů, útoků na ubytovny azylantů. „Za 616 z nich jsou odpovědní pravicoví extrémisté," uvádí PNP. Ve 49 případech šlo o žhářství.

Den chlapců

Ve čtvrtek bude v celém Rakousku poosmé Den chlapců. Pořádá jej ministerstvo práce a sociálních věcí. Centrálními tématy jsou probuzení zájmu chlapců o typicky ženská povolání - vychovatelské a pečovatelské profese, odbourání stereotypů o roli pohlaví, rovné zacházení ve školách a rozšíření spektra zaměstnání mužů.
Chlapci od 12 let budou mít ve čtvrtek možnost navštívit pegagogické školy, nemocnice, domovy seniorů, školky atd. k poznání denního života a práce v těchto zařízeních. Kromě toho jsou pro ně připraveny tvůrčí dílny k plánování života, sociální kompetenci atd. Na akci se podílejí i zařízení města Lince.
„Profesní skupině ,sociální věci a výchova´ v Rakousku dominují ze 70,6 procenta ženy," připomínají OÖN. (www.boysday.at)