Důvodem odmítání jsou výhrady židovské kulturní obce v obou městech, že tak památka obětí bude znovu a doslova pošlapávána. V Augsburgu nyní dospěli k dohodě, že zohlední přání pozůstalých i proti případnému odporu židovské obce, uvedl list. Pravděpodobně v příštím roce budou první tabulky osazeny na obecních pozemcích.

Český autobus shořel

Pasovský deník PNP informoval o tom, že o Velikonoční neděli na dálnici 93 u Teiblitzu v okrese Schwandorf zcela shořel český zájezdový autobus. Zraněn nebyl nikdo, řidič a 23 cestujících v pravý čas vozidlo opustili. Škoda je odhadem kolem 100 000 eur, uvedl list. „Podle prvních zjištění mělo jedno ze zdvojených zadních kol autobusu defekt a tření zapálilo záď vozidla. Řidič zpozoroval kouř a zastavil na odstavném pruhu. O skupinu pasažérů, kteří se vraceli z lyžařské dovolené v Zillertalu, se postarali hasiči. V cestě pokračovali náhradním autobusem."

Ilustrační foto.Lidové slavnosti vypukly

Lidovou slavností ve Pfarrkirchenu (od 29. března do 3. dubna) začala sezona těchto svátků v Bavorsku, která potrvá do poloviny října. Pasovský deník PNP připomněl jejich kalendář. Na pfarrkirchenskou navazují: 7.-10. dubna Zeitlarn, 8.-17. dubna jarní jarmark v Landshutu, 15.-24. dubna Garching an der Alz, 15.-25. dubna jarmark v Eggenfeldenu, 15. dubna až 1. května májová slavnost v Mnichově, 16.-24. dubna slavnost rodin ve Straubingu, 29. dubna až 8. května Pasovský májový trh, jarní slavnosti v Aldersbachu a „letní louka" v Burghausenu, 29. dubna až 9. května jarní slavnost v Deggendorfu.

Pohádková dráha jede

Od neděle jezdí z Hlavního náměstí v Linci na Pöstlingberg opět zážitková tramvaj č. 50, o víkendu až do 31. října od 10 do 17 h v 15minutových intervalech.

Přibudou cyklostezky

Město Linec uvolní letos na 400 000 eur do rozvoje cyklistických a procházkových stezek. Mimo jiné je naplánováno cyklopřipojení k frekventovanému kulturnímu centru Tabakfabrik podél dolního dunajského nábřeží.

13letá Afsane se na lezení těší.Běženci v lezecké stěně

Barbara a Kurt Mitterndorfer-Ehrenfellnerovi založili loni v létě spolek pro integraci "Zu-Flucht" a od té doby se dobrovolně starají až 20 hodin týdně o syrské a afghánské běžence. Začali kursy němčiny, poskytováním pomoci při jednání s úřady či při shánění bytu a podobně, ale také jim zajistili příležitost ke sportovnímu vyžití – konkrétně na lezecké stěně, píší OÖN. Chodí jich k ní deset zájemců, od dětí po dospělé. 10letý Ehsan se například do dobrodružství okamžitě pustil, ale brzy přestal – prý je to moc lehké, on by chtěl do vysokých hor, řekl sebevědomě. Stěna baví i Salaheddina, který v Allepu hrál nejvyšší fotbalovou soutěž a teď to zkouší v Admiře Linec. Lézt se učí i 56letý Gholam, který má málo šance získat vzhledem k věku zaměstnání. Jak pečovatelům řekl, rád by pracoval jako popelář. „Je důležité, že tihle lidé nemusejí sedět doma a nudit se. To rychle vyvolává depresi. Lezení je jedna z možností zabavit se a přijít do kontaktu s druhými," říká Ehrenfellnerová. Teorii jim vysvětluje provozovatelka haly, lezecká hvězda Dominika Meindlová jim demonstruje praxi.
Protože uprchlíci nemají moc peněz, vedoucí spolku Susanne Ohlenschlägerová se kromě výukového a sportovního programu stará i o získávání darů pro běžence. Azylanti mohou v Zu-Flucht každé pondělí a pátek dostat darované věci. „Pro úspěšnou integraci dělá spolek všechno, ale něco také vyžaduje," píší OÖN a citují předsedkyni: „Musí přijmout naše formy zacházení. Také to, že muž a žena jsou si rovni. Na tom trváme…"
Na snímku se chystá do stěny 13letá Afsana.

Přibylo úpadků

Po třech letech poklesu za sebou na nejnižší hodnotu za posledních 20 let přibylo v Horních Rakousích opět firemních konkursů, píší OÖN. V prvním čtvrtletí jich bylo 157, o osm víc (5,4 %) než ve stejném období loni. Je to méně než celostátní růst úpadků (+6,9 %). Krach postihl zejména malé firmy, o čemž svědčí počet dotčených pracovních míst – těch bylo 390 oproti loňským 630. Nižší jsou také škody věřitelů, kteří požadují od úpadců 34 miliony eur (loni 52 mil.). Nejvíc konkursů bylo ve stavebnictví (27), v gastronomii a službách (po 22). V celostátním měřítku jsou Horní Rakousy v počtu úpadků čtvrté za Vídní (49), Dolními Rakousy (212) a Štýrskem (192).
Soudy zahájily za kvartál také 309 privátních konkursů, tedy asi pět za pracovní den. Bylo jich o 27 (7,3 %) víc než loni. Ve spolkovém měřítku je to druhý nejvyšší počet po Vídni s 829 úpadky. V Burgenlandsku jich bylo jen 33. Průměrné zadlužení v privátním úpadku bylo 100 000 eur (loni 80 000).