Světí jej leckde, v císařském městě ale asi nejdéle. Kolem roku 1900 se týkal jen jubilantů – 50 a 60letých. Při společné procházce městem byli známými obdarováváni nejprve květinami, později marcipánovými srdci. Po druhé světové válce byl okruh „vyvolených“ rozšířen o další jubilanty. „Původ zvyku je v řemeslnictví. Když se na podzim v dílnách zase muselo začít pracovat při umělém světle, zval mistr první den svícení své tovaryše na svačinku – zpravidla na ,bratl´, tedy na pečený bůček,“ píší OÖN.

Zvyk se líbí a dodržuje dál. Komu by se taky nelíbil?!

Zájezd pro 2100 krajanů

Hudební síň v Hamburku.Zdroj: Deník/repro

Na 2100 Linečanů zamířilo o uplynulém víkendu na koncert v asi nejpozoruhodnějším moderním hudebním domě na světě – do hamburské Labské filharmonie, napsaly OÖN. Loni v lednu otevřená budova se skleněnou fasádou vysoká 110 metrů už přilákala 5,7 milionu návštěvníků a odsunula z prvního místa pořadí nejnavštěvovanějších objektů v Německu zámek Neuschwanstein krále Ludvíka II. Náklady na stavbu tohoto svatostánku se vyšplhaly z původně projektovaných 77 na 866 milionů eur… Ale jak poznamenává „zemitě zábavný“ turistický průvodce Fide, „město, ve kterém žije 44 000 lidí s příjmem miilion a víc, a tři miliardáři, si něco takového může dovolit“, pokračují noviny.

Exkluzivní zájezd pro krajany uspořádal linecký podnikatel Moser Reisen ve spolupráci s deníkem OÖ-Nachrichten. Filharmonie pod vedením rumunsko-rakouského dirigenta Iona Martina hrála skladby hamburského rodáka Johannese Brahmse, symfonii Nr. 4 v e-Moll, a přes romantickou strukturu přednes vyzněl jako slavnostní fanfára architektonickému zážitku, nešetří nadšením list. Vzdvihuje, že žádný z návštěvníků impozantní arény nesedí dále než třicet metrů od dirigentského pultíku. Charakteristickou akustiku síni dodává 11 000 prvků vnitřního obložení ze směsi sádrových vlákem a starého papíru, ze stropu svítí 12 000 foukaných skel z Česka…

Opravdu luxusní koncertní dům!Zdroj: Deník/repro

„Moser přemístil na místo v logisticky mistrném projektu cestující ve 22 letadlech z Lince, Salcburku, Vídně a Mnichova a v deseti autobusech,“ informují OÖN. A večer si posluchači notovali, že na tento zážitek dlouho nezapomenou…

Ruší ho kejhání husí

V místní části Niederharrern v Neukirchenu se rozhořel sousedský spor. Zemědělec Rudolf Feichtinger chová kolem 2000 husí. Z nich podle jeho bezprostředního souseda Gerharda Weixlbaumera asi polovinu drží ve volnosti, a ten hluk prý už není možné vydržet. Cítí se být ponechán úřady „ve štychu“, žádný s tím podle něho nechce nic mít.

Právník Agrární komory v Linci Franz Staudinger připomíná, že na zelených plochách dle územního plánu, jako je tomu u Feichtingerova dvora, mohou být husy drženy. Problémem by mohly být, jen kdyby jejich hluk překračoval v místě obvyklou míru, nebo byl nesnesitelný.

Věc začali řešit právníci. Ten Weixlbaumerův podal v listopadu žalobu na upuštění souseda od kritizovaného jednání. Předložili znalecký posudek na hlukovou zátěž, nyní chystají druhý, který má zahrnout i eventuální škody na zdraví. Zemědělec Feichtinger má věc za směšnou – když se nebude smět hospodařit na zeleni, Rakousko brzy vyhladoví… Konzumenti požadují domácí kvalitu, „a husy holt nerostou na stromech“. Odpůrcem uváděné číslo o 2000hlavém hejnu prý může souhlasit, pro něho je ale důležité, že jeho zákazníci jsou s husami z volných ploch spokojeni a on že objednané množství může v požadované kvalitě dodat.

Je Mezinárodní den kávy

Každý druhý Rakušan říká v anketě k Mezinárodnímu dnu kávy, který připadá na 2. říjen, že by všední den bez ranní kávy nepřežil, a o kafařské vášni našich sousedů podle OÖN vypovídá i to, že 37 procent z nich udělilo svým kávovarům přezdívku – nejoblobenější je prý „zachránce života“…

Tak jako tak, Rakušané zkonzumují za rok na hlavu 7,33 kilogramu kávy, tedy asi tři šálky denně (na celém světě celkem prý 2,25 miliardy). Ve srovnání Evropské unie jsou čtvrtí za Finy (12,2 kg), Švédy (10,1) a Nory (8,8). Děleni do profesí se nejvíc činí novináři před policisty a učiteli. Špičkou jsou Rakušané ve výběru specialit. Na jídelníčcích či nápojových lístcích mají 40 různých kompozic. Nadto je káva zdravá – mezinárodní tým, který nedávno analyzoval úmrtí více než půl milionu lidí z deseti evropských zemí, dospěl k závěru, že lidé pijící více kávy mají menší riziko všech příčin úmrtí, obzvlášť nemocí krevního oběhu a zažívacího traktu. Zdraví ale nestojí v motivaci k pití tohoto moku nejvýš – nejvíc Rakušanů si kávu asociuje především s pojmem „pochutnání si“, jak zjistil institut výzkumu veřejného mínění Karmasin. Primárně lidé kávu spojují s vůní a pohodou – 72 procent nad ní pociťuje uvolnění, 66 procent uklidnění.

Stříbrný Strauß

Státník se dočkal svých stříbrných.Zdroj: Deník/repro

Bavorský hlavní mincovní úřad uctil bývalého bavorského ministerského předsedu Franze Josefa Strauße pamětní medailí, informuje PNP. Ku příležitosti 30. výročí jeho smrti 3. října byla vyražena ze stříbra – s portrétem politika na jedné a znakem Bavorska na druhé straně. Má průměr 45 milimetrů a váží 45 gramů.

Bavoři šlapou do Aše

Cyklostezka mostů z Bavorska do Čech, konkrétně ze Smrčin (Fichtelberg) v okrese Bayreuth přes okres Wunsiedel do české Aše, je u turistů velmi oblíbená. Jak řekl v PNP Franz Kamhuber z úřadu pro místní rozvoj Horního Francka se sídlem v Bambergu, podél trasy vznikly četné gastronomické provozy, roste poptávka po ubytování. Stezka dlouhá 49 kilometrů byla otevřena v roce 2012, přičemž do její stavby a sanace mostů bylo vloženo 7,6 milionu eur podpůrných prostředků Evropské unie, SRN a Bavorska. Podle odhadů zmíněného úřadu rozvoje jen o víkendech od dubna do října po ní jezdí denně 200 až 300 turistů.

Poslední rozloučení v dómu

Byl to velký fotbalista…Zdroj: Deník/repro

Smrt Helmuta Köglbergera, fotbalové legendy lineckého LASK, který zemřel 23. září ve věku 72 let na následky zápalu plic, zasáhly víc lidí, než truchlící rodina měla za možné, napsaly OÖN. Proto byla plánovaná ceremonie rozloučení přeložena. Z farního kostela v Sankt Magdaleně se přesouvá do lineckého dómu, kde se v pátek 5. října od 13 hodin uskuteční veřejné rozloučení s velkým fotbalistou. „Požádala nás o to policie, protože v Sankt Magdaleně se obávali dopravního kolapsu,“ řekl listu Helmut Köglberger jun. Uložení urny na hřbitově v St. Magdaleně pak bude po obřadu v dómu v nejužším rodinném kruhu.

„Ve smyslu přání zesnulého prosí rodina o to, aby veřejnost upustila od květinových darů a místo toho podpořila poslední velký ,srdcový´ projekt Helmuta Köglbergera ACAKORO Football Academy pro děti ze slumů Nairobi, jehož byl spoluzakladatelem,“ uzavírá list a připojuje bankovní data příjemce: Hilfsverein ACAKORO IBAN: AT06 3400 0000 0284 5170.