Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé otevírají sociální trh

Linec - Zprávy z rakouského a bavorského tisku potvrzují, že sousedé mají podobné starosti jako my.

21.3.2012
SDÍLEJ:

Sociální trh se už zásobuje.Foto: Deník/repro

Trh pro potřebné

V dubnu bude v Hagenbergu  otevřen druhý sociální trh v okrese Freistadt. K nakupování v tomto zařízení je momentálně oprávněno 400 potřebných, jejichž příjem nedosahuje 880 eur měsíčně. Provoz zajišťuje Červený kříž v kooperaci se spolkem Sociální trh. V Hagenbergu se prodejna nachází vedle rovněž nově zřízeného stacionáře pro seniory. 31.března bude k rozběhnutí trhu uspořádána akce sběru zboží. „Dobrovolní spolupracovníci při ní stojí před supermarkety a prosí, aby lidé nakoupili nějaký produkt navíc pro potřebné,“ píše deník OÖN. Tyto akce se konají dvakrát ročně. 

Oprávnění k nákupům vystavují sociální poradenská centra ve Freistadtu a v Pregartenu. „Naší hlavní klientelou jsou lidé s minimálními důchody, samoživitelky a nezaměstnaní,“ říká v listě šéf trhu  Pickering. Informace na  www.sozialmarkt.at.

20 let pro zdraví

Iniciativa Zdravá obec oslaví v Neumarktu v Mühlkreisu dvacet let trvání. „V roce 1992 obec přistoupila jako jedna z prvních k síti Zdravých obcí,“ popisují OÖN. „Dnes je v ní 97 procent ze 442 měst a obcí Horních Rakous.“ . Od začátku je vedoucím iniciativy neumarktský obecní lékař Georg Witzmann.  Během 20 let uspořádaly desítky spolupracovníků nesčetné akce, kurzy a semináře především ke zdravotní prevenci, uvádí list.  

Důchod je neláká

„Déle pracovat je přikázáním doby“ i v Horních Rakousích. Jak uvedl deník Volksblatt, v posledním čtvrtletí minulého roku požádalo v zemi o důchod 5096 lidí, z nichž jen 677 (13,5 procenta) odcházelo do důchodu starobního. 2269 osob (44,5 procenta) žádaloo penzi z důvodu pracovní neschcpnosti  či o invalidní důchod. Lidovecký svaz pracujících a svaz podnikatelů proto vyhlásily partnerství s mottem „Společně zdraví!“ s cílem vytvoření zdravého pracovního prostředí, jak napsal Volksblatt. Podle zástupce zemského hejtmana Viktora Hiesla „pokud lidé chtějí pracovat do pětašedesáti, musí jím to být umožněno po zdravotní stránce“.  Hornorakouské hospodářství roste a je potřeba proto potenciál trhu práce vyčerpat mimo jiné vytvořením podmínek pro udržení starších zaměstnanců  déle zdravými a motivovanými, řekl. Cílovou skupinou tohoto společného programu mají být malé a střední podniky.

Vše o sousedech

Rudolf Lehr (83), do roku 1993 zástupce šéfredaktora deníku OÖN, se pustil do aktualizace a rozšíření „Zemské kroniky Horních Rakous“. Tu vydalo nakladatelství  Brandstätter poprvé v roce 1987 o 512 stranách. Její šesté vydání o nákladu 85 000 výtisků se rozrostlo na 592 stran, doplněno právě rešeršemi Rudolfa Lehra především v zemské knihovně, ale i jeho vtípky, historkami, anekdotami a četnými citáty. Má také více než 1400 fotografií a je největším souborem o této spolkové zemi, který kdy v Horních Rakousích vyšel.

Rudolf Lehr zpracoval nejen historii „vládnutí“ v tomto regionu, ale také jeho všední den, kriminální příběhy, hospodářství, kulturu, sport. A všechny kapitoly nejen doplnil, rozšířil, ale podle svých slov taky „okořenil“. Jak uvedl zemský hejtman Pühringer při křtu knihy, jeho dílo není jen knihou o historii, ale o bytosti „Hornorakušan“…

Zemská kronika Horních Rakous stojí 49,90 eura.

A několik informací z ní, které možná neznáte. Prvním zemským hejtmanem Horních Rakous byl  Konrad von Summerau, poprvé písemně zmíněný roku  1264. Kníže  Otto von Bismarck jednou napsal své manželce, že Hornorakušanky jsou překrásné.  A Adolf Hitler žádal písemně  7. dubna 1925 magistrát  Lince o propuštění z rakouského občanství…

 Z černé kroniky

Ve Schwandorf u v Horním Falcku vnikli zloději do obchodu s oděvy a odcizili 115 svatebních šatů a 25 párů speciálních svatebních bot. K tomu si posloužili šperky a hotovostí. Celková škoda je asi 50 000 eur.

Hornofalcká policie zatkla u Playsteinu 55letého muže se zjevně padělaným pasem. „Ukrajinec, který žádá v České republice o azyl, se na cestě do Francie vydával za Litevce a tak obejít vizovou povinnost,“ píše PNP. „Za falešné doklady prý zaplatil 1500 eur. Padělatel ale udělal osudovou chybu – na dokumentu byla uvedena dvě rozdílná data platnosti. Jedno navíc mělo vypršet 55. července 2016… Protože takové datum i při velkorysém výkladu gregoriánského kalendáře neexistuje, policisté muže zatkli,“ dodává deník.

Migrantů přibývá

Počet do Rakouska ilegálně převedených lidí loni stoupl o 44 procent na 9812. Přistiženo bylo  celkem 21 232 migrantů, což je nárůst 27 procent. Ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitnerová to přičítá především „netěsné“ řecko-turecké vnější hranici. 

Nejvíc lidí se do Rakouska dostalo přes Itálii – 44 procent. Každý čtvrtý šel přes Maďarsko, sedm procent přes Německo, šest procent přes Slovensko.

Dopadeno bylo 288 převaděčů - 26 Řeků, 24 Turků, 23 Rakušanů.  Převážná část převáděných byla z Afghánistánu (2809), 1100 z Ruska a 804 z Pákistánu. 

Žádost o azyl v Rakousku podalo v roce 2010 celkem 14 426 osob (plus 31 procent).

Nesněžte děly!

Svaz sedmi sdružení ochránců přírody protestuje v petici bavorskému parlamentu proti nasazování sněhových děl v lyžařských oblastech a proti budování vodního rezervoáru o ploše 15 000 čtverečních metrů v areálu Sudelfeld. „Bojovat 250 sněhovými děly požírajícími elektřinu proti změně klimatu je kontraproduktivní, nesmyslné a v časech změny energetické politiky neakceptovatelné,“ řekl předseda Svazu ochránců přírody Hubert Weiger,

Nízko položené lyžařské oblasti jako Sudelfeld nemají podle svazů při oteplováníí klimatu žádnou budoucnost, uvádí PNP. Vodní rezervoáry a zařízení pro zimní turistiku poškozují obraz krajiny a atraktivitu světa hor pro dovolenkáře na jaře, v létě a na podzim. Ochranáři požadují odmítnutí státních dotací těmto projektům.

Inspirována Prachaticemi

Z úsloví „tak a nejinak“ udělala. Waltraud Danzigová „Tak a jinak“, píše deník PNP k výstavě dílaí této umělkyně  v Galerii producentů pod tímto titulem.  Oním „tak“ myslí své litografie, jimiž si už dávno udělala jméno, oním „jinak“ pak poprvé vystavované akrylové práce na kartonu.  „Všechna díla vytvořila loni v Prachaticích během sympozia  Salve Prachatice s tématem města a rodu Rožmberků,“ vysvětluje PNP. Výstava na rohu Bräugasse a Jesuitengasse potrvá do 15. dubna a je přístupna od čtvrtka do neděle od 15 do 17 hodin.

Studovat v cizině

V rámci 16. výměnného školního pobytu euregia navštíví čeští zájemci  o toto studium 27. března Pasov. V 8.30 hodiny zavítají na univerzitu a mohou se informovat o studijních možnostech pro cizince v Pasově. Prohlédnou si město a budou přijati okresním radou Franzem Meyerem. Na radnici je po obědě pozdraví vrchní starosta  Jürgen Dupper.  

„Projekt výměnného školního pobytu  chce napomoci spolupráci českého a bavorského školství,“ píše PNP. „Od roku 1996 jej organizuje Euregio Bavorský les – Šumava – Dolní Inn. Zúčastnilo se jej už kolem 400 žáků. Euregio trvale hledá hostující rodiny a o akci informuje na  www.euregio-bayern.de.“

Všechno pro kočku

V sobotu odpoledne udělali Michael Krompass a četní pomocníci z řad hasičů radost rodině z Pasova,  která čtyři dny postrádala malou kočičku. „Snesli ji z více než třicetimetrového stromu, na který vylezla a bála se slézt,“ píše list PNP.

Hasiči z Grubwegu se ji nejprve pokusili snést pomocí žebříku, ale když kočku měli na dosah, utekla zase o kus výš. „Nakonec nastoupil padesátiletý Michael Krompass. S lanem a lezeckým pásem vylezl do koruny, jenže kočka přeskočila na další strom. Krompass  manévr opakoval a vystrašenou šelmičku nakonec v třicetimetrové výšce odchytil,“ líčí deník.

Autor: Vladimír Majer

21.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení