Prof. Dr. Wolfgang Beyer a jeho spolupracovnice Anette Köckerandlová z Pasova, kteří zdravotním účinkům vysokého mrazu přišli na chuť, si na internetu našli, že nejdelší pobyt v ní trval 9:30 minuty. Napsali do Guinnessovy knihy, ale dozvěděli se, že nejde o oficiální rekord – ty se nevedou v disciplínách, které by mohly ohrozit zdraví soutěžících. „To je ale neodradilo, trénovali pro zábavu dál a minulý týden do komory vešli k pokusu o co nejdelší pobyt," píše deník PNP. „Vydrželi v ní 11:11 minuty. Jsou tedy neoficiálními světovými rekordmany, ale právě se svými medicinskými znalostmi nedoporučují, aby se je někdo necvičený pokoušel překonat…"

Zakáz vycházení koček

Správa domů v Puchenau naléhavě vyzvala majitele bytů, aby své kočky drželi výhradně v bytech. Podle vedení dochází v poslední době často ke znečistění ploch v sídlišti, domů a sklepů trusem a močí volně pobíhajících koček.  „Kdybych věděla, že se něco takového bude moci stát, nebyla bych si byt koupila," reagovala v deníku OÖN jedna z adresátek výzvy, majitelka dvou koček. Chce je dál nechat volně běhat, protože nikdo prý přece nebude moci říci, že nečistota pochází právě od nich. Nad výzvou kroutí ale hlavou i lidé, kteří sami kočky nechovají. Josef Adam například poznamenává, že přece žijí na venkově a v okolí je mnoho koček, které nepatří nikomu ze sídliště. Je prý rád, že tady jsou, v místě má řada lidí založeny komposty a kočky tu likvidují hlodavce.

Správa domů upozorňuje na domovní řád, podle něhož má každý dbát na zachování čistoty, a dojde-li ke znečistění, musí je odstranit sám majitel bytu, nebo nápravu uhradit.  Zda jsou kočky drženy opravdu jen v bytech, prý ale společnost kontrolovat nebude – ani nemá jak, řekla asistentka pro styk s klienty Carina Mittermayrová.

Hlavonožec starý 200 milionů let.Pravěk v Mauthausenu

Na zvláštní výstavě „Od praptáka po mamuta" v zámku Pragstein v centru Mauthausenu pořádané k 80 letům tohoto muzea je mimo jiné umístěna také více než 200 milionů let stará zkamenělina mušle ammonitu z triasu. Nález z Hallstattu zapůjčila do Pragsteinu Hornorakouská zemská muzea. Ammonity jsou vymřelými mořskými hlavonožci, kteří žili před 430 až 65 miliony let.  Jejich zkamenělinám se ve středověku přikládala  léčebná síla.

Na mimořádné výstavě jsou dále mimo jiné třeba třímetrová zkamenělina pravěkého krokodýla nalezeného při vykopávkách v Mauthausenu, zub mamuta atd. Těší se velkému zájmu, jen 10. srpna ji v rámci slavnosti Dunaj v plamenech navštívilo na tisíc lidí. Otevřena je od úterý do čtvrtka 10-12 a 16-18 hodin, v sobotu 15-18, v neděli 10-12 hodin, pro skupiny i na telefonické ohlášení (07238 29363). Potrvá do 16. září.

V Pragsteinu jsou dále muzeum folkloru, trofejí a muzeum lékárnické.

Jeden z veteránů na cestě.„Buldoci" v cíli

Jedenáct traktoristů z okresu Freyung-Grafenau, kteří 19. srpna vyrazili na svých historických strojích na pouť do Říma, jsou po více než tisícovce ujetých kilometrů od pondělí v cíli. Zaparkovali v kempu a chystají se na středeční audienci u papeže. „Technika skutečně nezklamala," řekl vedoucí výpravy Andreas Bauer, „a byla s námi i Matka boží…"

Mlátili postaru

Tak to chodívalo…Stovky diváků se přes nepřízeň počasí sjely do Marchzipfu v okrese Freyung k výmlatu postaru. Bylo rozhodně na co se dívat, od dieselových mlátiček starých i více než 60 let Když přišly stroje…přes stroje, jimiž mlátili úrodu ti nejchudší s pomocí řemenic, po nejklasičtější zpracovávání klasů cepy… Historický výmlat pořádají místní lidoví střelci každé dva roky.

Armstrong u sousedů

Neil a Janet Armstrongovi v Pasově.Na prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga vzpomněli při smutné zprávě o jeho úmrtí také sousedé v Pasově. 15. – 18. března 1985 byl totiž hostem ve zdejším hotelu Wilden Mann a ve skanzenu v Tittlingu, kde tehdy jako 55letý otevíral sklářské muzeum.

Do Pasova ho „dostal" přes dobré známé v USA pasovský podnikatel,  dnes 84letý Georg Höltl. Na okolnosti zavzpomínal v deníku PNP. Opatrný Armstrong chtěl vědět, kdo Höltlovi jsou, zda jsou bezúhonná rodina a co dokázali. Za návštěvu si také nic nevzal, ujišťuje Höltl.

Kosmonaut s manželkou Janet přiletěli 15. března  1985 v půl dvanácté vrtulníkem na Dreiburgensee nedaleko Tittlingu. Nebyl s nimi žádný tělesný strážce. Z toho se prý Höltl trochu opotil, ale celé tři dny návštěvy proběhly zcela hladce. Jeho synové Peter a Robert ukázali Armstrongovým Tittling a později Pasov, Neil se revanšoval vyprávěním o kosmické technice a cestě na Měsíc.

Na Radničním náměstí tehdy Armstronga přivítaly na dva tisíce lidí včetně ministra Dicka a starosty Hanse Hösla. Poté byl vzácný host přijat na radnici.  Na jeho pobyt ve Wilden Mannu má Höltl milou vzpomínku. Nad dveřmi císařského apartmá hotelu visel reproduktor a muzika tehdy Armstronga rušila. „Nechal si tedy přinést žebřík a vlastnoručně reproduktor ucpal," píše PNP. „Ještě dnes by tam prý měly být jeho otisky," uzavírá PNP.