Má 97 místo obvyklých 88 kláves. Prince je objednal na svou tour Evropou, kterou měl začít ve Vídni, ale produkt kombinace klasické mechaniky se senzory místo strun rozezvučovanými paličkami s navazujícím digitálním zpracováním nemohl převzít – zemřel v dubnu 2016, napsaly OÖN. Po jeho smrti hrál na tento nástroj při koncertech k památce zpěváka v USA jeho klavírista Morris Hayes. „Nyní nápadný instrument se sériovým číslem 000 čeká na nového vlastníka,“ uvádí lineský list. „Ještě do 13. července mohou zájemci o něj nabízet při aukci eBay částky nad vyvolávací cenu 10 000 eur. Vítěz se bude moci srovnat s velikány jako Lenny Kravitzem, Rogerem Hodgsonem ze Supertrampu nebo Chickem Coreou, kteří už na Alpha Piana hráli…“ Firma se chystala další nástroje této řady nabízet po 40 0000 eurech. Objednala si je i Lady Gaga… (www.ebay.at/itm/142852819854)

Ročně pořídí asi 10 miliard snímků

Podle reprezentativního průzkumu agentury Marketagent.com u 510 lidí od 14 do 69 let aktivních na webu pro firmu Hartlauer pořídí Rakušané za rok kolem deseti miliard fotografií, informuje linecký Volksblatt.

V roce 2015 „nastřílela“ jedna osoba průměrně patnáct obrázků týdně, letos už 25 – o dovolených výrazně víc než ve všední dny (denně v průměru 35,1, ženy 40,8). „Kamery smartphonů jsou lepší, fotoknihy se prosazují,“ vysvětluje přírůstek ředitel firmy Robert F. Hartlauer. Nejmladší věková skupina (14-19) stiskne v průměru spoušť aparátu průměrně 70krát týdně, lidé starší 60 let dvanáctkrát. Videí točí ve všední den lidé průměrně 3,8krát za týden (ženy 4,1krát). 65,3 procenta digitálních snímků je ukládáno na PC nebo laptopy, 60,8 procenta rovnou na smartphony, které s vybavením kamer vlastní už více než 90 procent Rakušanů. 38 procent vytváří ze záběrů fotoknihy, 31,5 procenta přenáší jednotlivé snímky na fotopapír.

Kostelní dary i bezhotovostně

Milodary pro kostel i elektronicky.Zdroj: Deník/repro PNP

Evangelická církev Berlín-Brandenburg-Oberlausitz a Evangelická banka prezentovaly v Berlíně první elektronickou „kasičku“ na finanční milodary. „Obdobně jako při obvyklém vybírání tohoto ,zvonečného´ do sáčků .nastrkávaných´ většinou ministranty či kostelníky v rukou nebo na delších tyčích mezi věřící mohou účastníci bohoslužeb dál vhazovat do těchto látkových pokladniček hotovost, ale také přispívat až do výše 25 eur platebními kartami,“ popisuje PNP.

V držadle sáčku je zabudován platební terminál, který umožňuje bezdotykově a bez uvádění PIN přispět také z platební nebo kreditní karty částkou, kterou lze navolit na terminálu. Evangelická banka přihlásila způsob evropskému patentovému úřadu. Vynález mají německé obce věřících zavést od prosince do praxe. Způsob odůvodňuje vedoucí IT berlínského konzistoria Fabian Kraetschmer jednak stoupajícím užíváním bezhotovostního platebního styku ve společnosti, jednak narůstajícími potížemi s ukládáním hotovosti u bank, zejména na venkově – dlouhé cesty do poboček, náklady dopravy, manipulační poplatky, což prý dohromady citelně „ujídá“ z milodarů…

Hledají Bavora století

V roce stého výročí „svobodného státu“ Bavorsko hledá pasovský deník PNP největší osobnost země v historii. Nabídl čtenářům stovku zasloužilých mužů a žen ze všech společenských odvětví, deset z každého desetiletí, s omluvou toho, že „nominace“ redakce je subjektivní, a s výzvou, aby tuto řadu doplnili podle vlastního názoru. Hlasy mohou zasílat do 15. července. List k tomu připojil mezistav „napínavého souboje“ - na špici se zatím probojoval Franz Josef Strauß následovaný Josephem Ratzingerem a komickým duem Karl Valentin a Liesl Karlstadtová.

Lidé mohou hlasovat na www.pnp.de/jahrhundertbayer.

Volební právo v EU všem?

Podle přání sněmu bavorských okresů, který má výroční zasedání v Pasově, by měli v budoucnu v Bavorsku moci kandidovat a volit při volbách do sedmi územních zastupitelstev (Horní a Dolní Bavorsko, Horní Falc, tři Francka a Švábsko) všichni občané Evropské unie, napsala PNP. Poté, kdy už mají aktivní i pasivní volební právo pro volby obecní a okresní, je nutné je rozšířit i na výběr do tohoto správního mezičlánku.