„Arbing School Of Kamobo" začali budovat na podzim 2015. Tehdy se 40 dětí učilo číst, psát a počítat v hliněné boudě. Teď už tu stojí pořádná budova školy s devíti třídami pro 238 žáků. Ještě letos mají přibýt další čtyři třídy, školní hřiště a jídelna. Šestnáct zaměstnanců školy dostává pravidelný plat. Všechno je financováno sponzorskými dary z Horních Rakous – do projektu šlo dosud 45 000 eur, popisuje list.

„Nikdy jsme se neodvážili ani snít o tom, jakých rozměrů náš projekt jednou nabyde," říká Heinz Wegerer, jinak odborník na logistiku. Spolek „Arbing Meets Africa" má 76 členů, jejichž příspěvky kryjí větší část provozních nákladů školy. „Trošku ještě musíme přidat, protože zejména se školným, které mají odvádět rodiče, to pořád skřípe," uvádí Wegerer. Pro děti z potřebných rodin organizuje studentka Verena Prinzová v tomto směru patronáty.
Že jsou peníze v Keni dobře investovány, o tom se trio z Arbingu přesvědčilo při nedávné inspekci. „Lidé v místě se práce ujali s obrovskou pílí. Super je také, že sousední státní škola v nás nevidí konkurenci – každý je rád, že se něco dělá pro zlepšení situace lidí. Nyní může náš spolek učitelům platit jen asi třetinu mzdy, kterou dostávají jejich kolegové od státu. Domluvili jsme se ale na postupném zvyšování odměn. Vybavení naší školy je účelné, jednoduché a orientuje se na standard vesnice, a to zcela vědomě. Chceme raději dobrou kvalitu pro všechny než exceletní kvalitu pro některé," dodává Wegerer.

Schieleho nahota

Schiele vlastníma očima.Zdroj: Deník/repro


Ve vídeňské Albertině je výstava prezentující Egona Schielho (1890-1918) jako mistrovského kreslíře, napsaly OÖN, podle nichž expozice vyzdvihuje autora j„nadčasové radikality". Jeho díla jsou podle listu stejně křehká a plná nejistoty jako zároveň syrová, rebelská a silná…
Muzeum vlastní 160 kreseb a 13 skicářů velkého umělce. Expozici doplnily zápůjčky dalších dvaceti děl. „Jeho akty, dětské modely a divoké ,manželství´ s jeho múzou Wally Neužilovou v Českém Krumlově v roce 1911 a v Neulengbachu rozlítily měšťáky a v roce 1912 Schiele strávil dokonce tři dny ve vězení kvůli ,nedostatečnému uskladnění erotických aktů´. Jeden byl také demonstrativně spálen," uvádí linecký deník. Vystavováno je 160 prací vzniklých v letech 1910-1918. Přehlídka avizuje 100.výročí Schieleho úmrtí 31. října 1918 na následky tzv. španělské chřipky, která tehdy usmrtila víc lidí než první světová válka, glosují OÖN.
Přiložená kresba je autorův sebeakt. (www.albertina.at )

Netrubte za jízdy!

Zhřešil, nebo vymyslel reklamu?Zdroj: Deník/repro

Christian Reitinger (46) z hornorakouského Weibernu, spoluzakladatel legendárního Hot Pants Road Clubu a člen kvinteta The Max.Boogaloos, dostal 16. března na Západní dálnici u Ansfeldenu pokutu. Nad vystaveným bločkem se teď baví facebooková komunita, píší OÖN. „Muzikant musel zaplatit 80 eur, ,protože za jízdy držel v pravé ruce trumpetu, manipuloval s ní a očividně na ni hrálˇ. Navíc jel tak pomalu, že brzdil obvyklý provoz."
Pro jeho nabídku, že v případě nouze „by vypomohl i policejní hudbě", neměla hlídka porozumění - „díkybohu", jak Reitinger napsal. S nadsázkou ještě poznamenal, že vážně zvažoval přijmout hrozící dva dny vězení - alespoň by prý měl skutečně čas cvičit…
Podle vlastních tvrzení zkoušel při jízdě skladbu pro narozeninové turné své kapely, které odstartuje 1. dubna ve vídeňském Metropolu. „Pokud by mělo být zveřejnění fotografie marketingovým gagem, pak by šlo o vskutku nápaditou reklamu," uzavírají OÖN.

Festival harmonikového blues

Boogielicius.Zdroj: Deník/repro


Ve staré tkalcovně v Traunu bude v pátek a v sobotu potřetí BluesHarp Festival. „Kromě tvůrčích dílen a výstav kolem blues a foukací harmoniky je v programu samozřejmě hodně muziky," píší OÖN, které jsou patronem akce. V pátek od 20 hodin vystoupí Blueswuzln Fred, kapela Mátyásze Príbojszkého a Kai Strauss and The Electric Blues Allstars, v sobotu od 20 h Dead Tuna, Boogielicious, Bertram Becher a Steve Baker s kapelou. Na snímku jsou Boogielicious.

Omezí práci sousedům?

Okresní hejtmani bavorského příhraničí se rozčilují nad plány vídeňské vlády roztočit domácí hospodářství a snížit nezaměstnanost zavedením zaměstnavatelského bonusu za nově vytvořená pracovní místa od 1. července. Má se totiž týkat jen zaměstnávání osob, které jsou v Rakousku bez práce, v tomto státě získali vzdělání či mění práci v rámci spolkové země, a pro odborníky ze států mimo Evropskou unii, píše PNP. Ilustruje, že tedy například podnik dostane od státu uhrazenu polovinu vedlejších nákladů práce třeba za zaměstnání IT odborníka z Indie, ale ne z Bavorska. Podle pasovského hejtmana Franze Meyera to odporuje evropské myšlence férového soužití.
Toho času pracuje v Rakousku téměř 100 000 Němců, z toho víc než polovina z Bavorska. Denně pendlují tisíce Bavorů jen z distribučního území pasovského deníku přes hranice. Když hledá východní Bavor učební nebo pracovní místo, v jeho hlavě neexistují hranice. Nově by to ale mohl mít těžké, dodává PNP.

Zjistili, kdo pilotoval stíhačku

Dva týdny po nálezu německé stíhačky z druhé světové války byla vyjasněna identita pilota, který v ní zahynul v roce 1944, píše PNP. „Ostatky ve vraku patří 19letému svobodníkovi z Neusorgu v Horní Falci, řekl Hans-Hermann Söchtig, vedoucí příslušného německého úřadu v Berlíně. Stroj se zřítil v říjnu 1944 do bažiny a nebyl nikdy vyzdvižen."
Nejednalo se o předpokládaný ME 109 Messerschmitt. Sériové číslo vraku ani osobní známku pilota dosud dánské úřady nesdělily, uvedla v pátek PNP. Svobodník byl podle ní kromě jiného identifikován podle svého podpisu na nalezené jídelní známce. Nemá v Německu už žádné příbuzné.

Vrak našli 14letý školák a jeho otec před dvěma týdny v Birkelse v severním Jutsku. Rodina věděla, že v roce 1944 spadlo poblíž nějaké letadlo. Když se chlapec učil ve škole o druhé světové válce, rozhodl se s otcem hledat trosky letounu s detektorem kovů. V místě signálu začali kopat a v pěti metrech našli vrak.

Hledají ji i u nás

Najdou ji živou?Zdroj: Deník/repro PNP

V neděli ráno zmizela v Řeznu na cestě domů z party v kulturním centru 20letá studentka Malina K. Policie po ní pátrá i za pomoci psů cvičených na vyhledávání utonulých. Ti reagovali opakovaně na jedno místo na břehu Dunaje, které poté prohledávali potápěči. Byl nalezen dívčin mobil a v restauraci, kde se oslava konala, našli její kabelku.
Otec zmizelé Joseph Z. doufá, že dcera odešla od břehu řeky směrem k silnici. Psi sledovali její stopu až tam. „Umíme si představit, že Malina nasedla do cizího auta," píše list. Jedna svědkyně uvedla, že dívku mohla zahlédnout na parkovišti nedaleko české hranice. Rodina se pokouší navázat kontakt s českými a polskými úřady a se zástupci tisku. „Policie se k tomu nechce vyjadřovat – dělá všechno, co může," cituje pasovský deník mluvčího.