Pak musel staříček do domova s pečovatelskou službou v Timelkamu, protože už přece jen nezvládal schody. Paní za ním dováží některá z dcer už měsíc skoro denně na návštěvu a zase zpátky. Při loučení s manželem pravidelně hořce pláče. Nastěhovat se k němu nemůže – její stupeň omezení na zařazení do tohoto typu není dost velký. Takže se vrací sama asi čtyři kilometry do dříve společného domu…

Rozdělil je zákon účinný od roku 2018. Potřebnost (péče) dělí do sedmi stupňů. Od čtvrtého mají lidé nárok na pečovatelák, Felix má pětku. Karoline ale jen dvojku… Koordinátoři sociální pomoci dosud odmítají povolit výjimku, kterou zákon připouští pro případy s určitou „sociální indikací“. Ta se nabízí i v tomto případě. „Kdo vidí, jak oba rozdělením trpí, tomu musí být jasné, že je to pro oba i zdravotní riziko,“ říká jejich dcera Eva.

Případ, o němž první napsaly OÖN, má bouřlivý ohlas. Na sociálních sítích volají po lidském řešení pro staré lidi stovky čtenářů, mnozí upozorňují na další obdobné případy, pomoc dceři slíbil ombudsman, ředitel zemské SPÖ Georg Brockmeyer apeloval na vedení okresu, aby znovu přezkoumal obsah věci. K tomu správu vyzvala minulý týden po telefonátu s Evou Winterovou i zemská radní pro sociální věci Birgit Gerstorferová (SPÖ). Podle ní se pro Winterovy musí rychle najít řešení – není přece záměrem zákonodárce roztrhnout byrokratickým pravidlem manželství po 65 letech, říká.

O případu píší i v Bavorsku. Mluvčí bavorského svazu charity Tobias Utters říká, že mu podobný případ není znám. Něco takového by se mohlo stát i u nich, ale úřady zpravidla dbají na to, aby páry nerozdělovaly.

10 000 bio

close Ministryni se líbilo. info Zdroj: Deník/repro PNP zoom_in

Statek Thomase a Moniky Schrobenhauserových v Surbergu (okr. Traunstein) byl prohlášen oficiálně 10 000. biopodnikem v Bavorsku, napsala PNP. Při dekoraci nešetřila chválou ani bavorská ministryně zemědělství Michaela Kaniberová: „Skoro pukám radostí, že máme tolik skvělých dvorů v Bavorsku,“ řekla. Za 18 měsíců ve funkci navštívila mnoho firem, ale tato je prý „skutečně jedinečná – tolik vzduchu, světla, možností pohybu, tolik místa k ležení, a krávy tu mají dokonce výběr mezi silem a senem!“

Na snímku je ministryně uprostřed, při výkladu Schrobenhauserových se čtyřletou dcerou Cecilií.

Augsburg ve čtvrtek slavil

close U mírového stolu. info Zdroj: Deník/repro zoom_in

V bavorském třetím největším městě zůstaly ve čtvrtek obchody, úřady, kanceláře a fabriky uzavřeny – Augsburg měl v celém Německu jedinečný městský svátek, „nejvyšší mírovou slavnost“. Odvíjí se od roku 1650, kdy místní protestanti slavili náboženský mír v roce 1555 ve městě formulovaný a dosažení rovnoprávnosti s katolickou církví tzv. Vestfálským mírem (1648). Od roku 1950 je jejich „nejvyšší mírová slavnost“ státním svátkem. Tradičním vrcholem byl i tentokrát společný „mírový stůl“ na náměstí, k němuž od 11.30 usedly stovky občanů ke společné konzumaci jídel, která lidé přinesli z domovů.

Město hudby

Město Linec je se svou hudební školou zvláštním případem v Horních Rakousích, napsaly OÖN. Škola je se svou centrálou v Prunerském klášteře a 44 odnožemi v celém městě největší hudební školou v celém Rakousku.

V uplynulém školním roce 2018/19 její kurzy navštěvovalo 3900 žáků. Učilo je 120 učitelů, o něco méně než v minulých letech, díky čemuž mohly být osobní náklady stabilní.

Byl Den koček

close Ilustrační foto. info Zdroj: Deník/repro zoom_in

Ve čtvrtek 8. srpna byl mezinárodní den koček. „Kočky dominují nejen všem videoplatformám, ale i čtvrtině rakouských domácností,“ napsaly k tomu OÖN – je jich půldruhého milionu, takže jsou s odstupem nejoblíbenějším domácím zvířetem Rakouska. Jejich svátek oslavil deník výzvou čtenářům k zaslání snímků těchto šelmiček na online@nachrichten.at.