VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé s deseti dětmi jsou v pohodě

Linec – Rodina Gruberových z Ottnangu má deset dětí ve věku mezi sedmi a 22 roky. A zvládá to.

9.9.2017
SDÍLEJ:

To jsou Gruberovi.Foto: Deník/repro

„Teď už je to jednodušší, protože do školy už chodí jen šest z nich a o mnoho věcí se starají samy,“ směje se Sieglinde Gruberová. Na kuchyňských dveřích u nich visí plán, kdo kdy má jakou domácí práci na starost. „Pomáhají všichni, jinak by se domácnost jako ta naše dala těžko organizovat,“ pokračuje matka. „Dvanáct lidí, to je jako malý podnik…“ Otec Michael, který má v místě malý obchod s potravinami, říká, že vlastně pořád běhali kolem dokola, že už bývali „na limit“. „Teď už domácnost běží i bez nás rodičů, i když dbáme na to, aby děti měly i svůj volný čas.“

Aby všechno stihli, pořídili si svého času starý školní autobus a oba si na něj udělali řidičské zkoušky. Teď už mají „papíry“ čtyři děti, na poslední dovolenou jeli třemi auty…

Nejstaršímu Gabrielovi je 22, nejmladší Simoně Tabee sedm. Mezi nimi jsou Johanthan (21), Mirjam (19), Elisabeth (18), Gloria (17), Raphaela (15), Salomo Elia (13), Jeruscha Davina (12) a Tobias Michael (10). A maminka? Rozhodně nevypadá, že jí bude v říjnu padesát, píší OÖN a charakterizují ji manželovými slovy: „Kolikrát za posledních třiadvacet let zvýšila hlas, bych mohl spočítat na prstech jedné ruky. Je opravdu jedinečná…“

Jedinečné jsou ostatně i jejich děti. Například i v tom, že jen dvě mají smartphony, a ne jen kvůli penězům. „Jsme přesvědčeni, že se vytrácí komunikace, když každý žije jen ve svém virtuálním světě,“ míní otec. Svou světonázorovou orientaci hledá rodina raději ve víře v Boha – a ve vzájemné soudržnosti, uzavírá linecký deník a cituje 18letou Elisabeth, která s přesvědčením prohlašuje: „Sourozenci jsou jako fixní přátelé. Stojí při sobě v každé situaci, po celý život…“

Nezaměstnaní jako asistenti?

Rakouský ministr sociálních věcí Alois Stöger a ministryně školství Sonja Hammerschmidová (oba SPÖ) chtějí v rámci „Akce 20 000“ vyslat 3300 dlouhodobě nezaměstnaných starších 50 let jako pomocný personál do škol, aby tam uvolnili učitele od organizátorských a administrativních úkolů, uvedl linecký Volksblatt. Jejich umístění v základním školství mají mít na starosti regionální úřady práce, pro školy vyšší pak centrum při ministerstvu vzdělávání.

Žádány jsou pomocné síly do sekretariátů velkých škol, podpůrný personál do problémových škol například s velkým počtem dětí či vysokým podílem migrantů, školní údržbáři a specialisté pro volný čas. „Podle Stögera tak mají starší nezaměstnaní získat nové perspektivy, podle Hammerschmidové se uleví kantorům,“ píše linecký list.

Vysvětluje, že zmíněnou „Akcí 20 000“ má být pro lidi starší 50 let dlouhodobě bez práce vytvořeno 20 000 dodatečných míst především v obecně prospěšném sektoru. Odměňováni mají být důsledně podle kolektivních smluv, přičemž subvencování vedlejších nákladů práce je možné až do výše sto procent. Ve všech spolkových zemích už běží pilotní projekty, od 1. ledna 2018 má být akce realizována celoplošně.

Jak dodat chuť na pivo?

Pivovarníci zkoušejí stále novými druhy piva povzbudit Němcům znovu chuť na tento nápoj, píší PNP. „Momentálně je v Německu více než 1400 pivovarů a přes 6000 značek piva, přičemž jich měsíc od měsíce přibývá,“ říká v listě Holger Eichele, hlavní ředitel Svazu německých pivovarů. Teď se zdá, že obchodu už to stačí, pokračuje deník. „Ne všechno může jít do regálů, v nejbližší době bude muset dojít ke konsolidaci,“ cituje Marcuse Strobla, pivního experta výzkumu trhu Nielsen.

Poznamenává, že pivo klasického typu letos v prvním pololetí představuje ještě 54 procent odbytu, ale jen 49 procent obratu. Zákazník nachází stále nějakou značku, která je právě nabízena za akční cenu. Přitom třeba pivo pšeničné, nealkoholické či radlery jsou dražší než starý dobrý ležák, tvrdí Strobl. Z toho důvodu na nové druhy přešlo i mnoho klasických pivovarů, ale obchod už neví, kam je naskládat. Také pivovarům se každá značka nevyplatí, mnoho produktů se jim z obchodů vrací.

PNP připomíná pro srovnání ze statistiky, že tradiční světlý ležák zaznamenává obrat 569 milionů eur, pšeničné 182 milionů, plzeńský typ 150 milionů. Každý občan koupí ročně 29 litrů piva. To stojí průměrně 1,53 eura za litr, takže každý konzument ročně „propije“ 44 eura…

Slováci kradli nářadí

Pobrali, co mohli.

Policie z Grafenau dopadla v obci Thurmansbang zlodějské duo ze Slovenska, které se koncentrovalo především na krádeže nářadí jako drahých vrtaček, akušroubováků, nivelizačních zařízení apod., píše PNP. Naposledy se vloupali do stavební buňky koncem srpna u Zehrermühle v obci Schönberg. Stavbyvedoucí sdělil policii, že kontejner někdo vypáčil. Odcizen byl nivelák a nové ochranné oblečení v celkové hodnotě 1500 eur.

Ještě týž den dostala policie informaci od pozorného občana z Thurmansbangu, kterému přišlo podezřelé, že dva muži uprostřed noci vyndavají z auta věci a odnášejí je do domu, líčí PNP. Při domovní prohlídce bylo zajištěno množství nářadí, jízdní kolo a jedna rostlina konopí. Mladíci se doznali, takže mohla být objasněna řada krádeží, třeba přístrojů Hilti v Pasově a šroubováku Makita v jiné spolkové zemi.

Oba obvinění jsou ze Slovenska, jeden z nich má stálé bydliště v Německu. Ten mohl být po obsáhlém přiznání propuštěn ke stíhání na svobodě, druhý čeká na trest ve vazbě, uzavřel list.

Přijede na návštěvu krále

Král a moderátor.

Stefan Mross (41), hvězda bavorské lidové muziky z Traunsteinu a dvanáct let moderátor televizní show stanice ARD „Vždycky znovu v neděli“, přijede 23. září do dolnobavorského Kollnburgu. Tím splní slib, který dal Johannesu Weindlovi (15), že když se stane Králem letních hitů v hlasování posluchačů, navštíví jeho obec. „Bude hostem v Burggasthofu, kde od 19 hodin vystoupí Weindl s další hvězdou Johannesem Nigglem a dalšími lidovými muzikanty,“ uvedla PNP.

Už shánějí z hor

Velký návrat z hor.

Bavorským kravám, ovcím a dalším hospodářským zvířatům končí letní „pobyt“ na alpských pastvinách. V sobotu začali „odsun“, návrat dobytka do údolí do domovských stájí, tradičně jako první v Mittenwaldu u Ga-Pa, zaznamenala PNP. Asi šedesáti chovatelům se tam z hor vrátilo kolem 500 ovcí. Jehně, které se narodilo během hnání, snesl do obce mladý ovčák, zmínil list. V příštích týdnech budou následovat v desítkách obcí Allgäu, kde je tato příležitost slavena jako velký lidový svátek.

„Každoročně je v Bavorsku vyháněno na vysoko položené louky více než 50 000 krav, ovcí, koz, prasat a koní. Po asi sto dnech se pastýři vracejí se stády dolů. Spektákl lidových zvyků s tím spojených přitahuje desetitisíce domácích i zahraničních turistů,“ uvedl list.

Autor: Vladimír Majer

9.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 15 000 Kč

Pomocní kuchaři POMOCNÝ KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Nádražní 1759, České Budějovice, výhodou znalost přípravy pokrmů asijské kuchyně, Kontakt telefonicky 9 - 14 hod.. Pracoviště: Investman s.r.o. - pracoviště, Nádražní, č.p. 1759, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Toan Phung, +420 774 458 989.

Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 35 000 Kč

Strojní inženýři projektanti, konstruktéři KONSTRUKTÉR FLEXIBILNÍCH PLOŠNÝCH SPOJŮ (m/w). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co bude Vaším úkolem?, Konstrukce rozvržení flexibilnícho plošného spoje podle zákaznických požadavků, Konstrukce nástrojů, tvorba vrtacích programů, Optimalizace současných výrobků, Naše požadavky, SŠ vzdělání technického směru, Praxe v oboru konstrukce min. 3 roky, Angličtina na komunikativní úrovni, Znalost programu CAD, Znalost programu Zuken CR-8000, U-CAM, MS Office, Samostatnost a pečlivost, Nabízíme, uplatnění a seberealizaci v nadnárodní firmě s denním využitím cizích jazyků, dobrou dostupnost, parkoviště v areálu firmy, pružnou pracovní dobu, týden dovolené nad rámec ZP, dotované stravování v areálu firmy, osobní ohodnocení na základě stanovených cílů, příspěvek na dopravu, příspěvek na penzijní pojištění, jazykové kurzy, pitný režim. Pracoviště: Mektec cz s.r.o., Rudolfovská tř., č.p. 204, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Daniela Maiová, +420 383 136 404,604 547 874.

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 27 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve strojírenství VEDOUCÍ VÝROBNÍHO ODDĚLENÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co bude Vaším úkolem?, - Vedete a motivujete své oddělení, - Staráte se o to, aby měli Vaši podřízení každý den připravenou práci, - Máte zodpovědnost za dodržování postupů práce, - Jste zodpovědný/á za výrobu v rámci svého oddělení: kvalita- produktivita-náklady- termíny, - Komunikujete s kolegy napříč firmou, Jaké máme požadavky?, - Vystudoval/a jste střední školu technického zaměření, - Máte praxi s vedením lidí, v ideálním případě jste pracoval/a na obdobné pozici, - Víte, jak vyplnit jednoduchou tabulku v Excelu, používat interní systémy Vás naučíme, - Umíte anglicky nebo alespoň trochu německy nebo jste ochotný/á se učit, - Máte dobré komunikační schopnosti. Pracoviště: A. schmied, s.r.o., Husova, č.p. 1113, 374 01 Trhové Sviny. Informace: Žaneta Stiskalová, +420 774 056 109.

Management - Vrchní sestry v oblasti péče o seniory VRCHNÍ 21 300 Kč

Vrchní sestry v oblasti péče o seniory VRCHNÍ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: kvalifikace všeobecné sestry s registrací podmínkou, minimálně 4 roky praxe v sociálních službách nebo ve zdravotnictví podmínkou, praxe v sociálních službách Domov pro seniory nebo Domov se zvláštním režimem velkou výhodou, praxe ve vedení týmu podmínkou, znalost ošetřovatelských standardů a standardů sociálních služeb, manažerské dovednosti, organizační dovednosti, odolnost vůči stresu, práce na PC (MS Office), samostatnost, pečlivost, spolehlivost, aktivní přístup, Plat: 10. platová třída (dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě), tedy plat 21 300,- Kč až 32 070,- Kč + možnost osobního ohodnocení po zkušební době + příplatek za vedení, Benefity: příspěvek na stravování, pružná pracovní doba, Nástup: dle dohody, Kontakt: Jana Zadražilová, pověřená vedením organizace - tel.: 775 246 104 , Přihláška do výběrového řízení: přihláškou do výběrového řízení je osobní doručení životopisu Janě Zadražilové a vyzvednutí podkladů ke zpracování vize řízení ošetřovatelského úseku. , Životopisy doručujte osobně do 13.7.2018 po předchozí telefonické domluvě s Janou Zadražilovou. Zpracované vize řízení ošetřovatelského úseku je třeba doručit osobně po předchozí telefonické domluvě s Janou Zadražilovou nejpozději do 31.7.2018. Pracoviště: Domov důchodců chvalkov, 374 01 Trhové Sviny. Informace: Jana Zadražilová, +420 775 246 104.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kateřina Stoklasová zároveň představila členům bezpečnostní rady kraje mapu s umístěním všech externích defibrilátorů na jihu Čech. Celkem jsou na 25 místech.
4

OBRAZEM: Externí defibrilátory budou zachraňovat životy na dalších místech kraje

Odvolaný ředitel Výstaviště České Budějovice Leoš Kutner.
2

Šéf budějovického výstaviště skončil, společnost má nové vedení

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Marné hledání dlouhodobého partnera skončilo. Nejvyšší fotbalová liga má po letech silného partnera, se kterým se spojí na několik let dopředu: sázkovou kancelář Fortuna. Ta patří finanční skupině Penta, pod kterou spadá i vydavatelství VLM.

Užijte si sluníčko. V pátek se ochladí

Jižní Čechy – Ve středu a ve čtvrtek se ještě ohřejeme, ale od pátku se pořádně ochladí.

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

EXKLUZIVNĚ: Sestry dostaly ocenění Gentleman silnic za pomoc u tragické nehody

Český Krumlov – Bylo to ráno jako každé jiné, něco po půl šesté 11. ledna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT