Celkem mělo Rakousko 16 320 pozitivních na Covid-19, zemřelo dosud 633 osob. Na intenzivkách bylo ve čtvrtek ošetřováno pouhých 37 pacientů. 8. dubna při vrcholící pandémii jich bylo 267, uvádějí OÖN. V Horních Rakousích se nakazilo celkem 2286 lidí, uzdravilo se 2200, zemřelo 60. Od středečního večera už v této spolkové zemi neleží na intenzivní péči žádný nemocný.

Pustili zbrojního maniaka

Co s tím chtěl dělat?!Zdroj: Deník/OÖN

O jednom z největších nálezů zbraní v Rakousku v posledních desítkách let náš web informoval. Policie odhalila v příhraničním Rainbachu (okres Freistadt) 6. dubna ve sklepě 65letého muže 170 zbraní, zčásti držených ilegálně, a milion kusů munice. Prozradila ho žena, se kterou měl léta poměr: když se rozešli, oznámila policii, že jí vyhrožuje. „Ve středu ho zemský soud v Linci pustil z vazby, když se v průběhu vyšetřování ukázalo, že se zbraněmi neobchodoval, jak se původně myslelo,“ řekl mluvčí soudu. Muži dali jako podmínku, že se musí odstěhovat na jinou adresu. Vyšetřování ilegálního ozbrojování a podezření z útisku bývalé přítelkyně běží dál. Hrozí mu až tři roky vězení. Na snímku Deníku/OÖN/LPD jsou vpravo zemský policejní ředitel Andreas Pilsl a šéf zemského úřadu ochrany ústavy Michael Tischlinger u části nálezu.

Nablýskaný veterán

Fešák Brouk!Zdroj: Deník/PNP

Tradičně na Den otců se přátelé automobilových veteránů scházejí na závodním oválu ve Pfarrkirchenu. Kvůli pandémii se sraz letos nekonal, ale pasovský deník PNP náhradou alespoň vyhledal a představil na svých stránkách neatraktivnější oldmobily okresu. Jako ukázku odprezentoval „jubilejního brouka“ pana Paula Königa z Pfarrkirchenu. Klasický VW-vůz byl symbolem hospodářského zázraku, celosvětovým exportním šlágrem, a dnes je kultem jako málokteré jiné auto, popisuje deník. Vozidlo na snímku je navíc jedinečné tím, že sjelo z výrobního pásu v roce 1985 jako zvláštní model k 50. výročí narození „brouků“. „S touto sérií pouhých 3150 kusů, z toho 1400 pro německý trh, skončil oficiální prodej této značky firmou VW v Německu,“ dodává list. Foto Deník/PNP/Vogl.

Hromadná doprava zjednodušuje

Projekt, který předpokládá zavedení jízdného hromadnými dopravními prostředky za jedno euro na den v jedné spolkové zemi, za dvě eura ve dvou a za tři eura v celém státě, už pokročil, jak ujistila ministryně dopravy a životního prostředí Leonore Gewesslerová. Tyto paušální jízdenky mají být zavedeny už v příštím roce, informují OÖN.

Operní sál v hotelu

Vídeňský hotel Zeitgeist Vienna se promění v dočasný operní sál. Z atria se stane jeviště a z pokojů lóže pro návštěvníky. První koncert se zde odehraje 30. května a v plánu jsou další, informoval Eurocomm-PR Praha.

Na prvním koncertu zazní největší hity klasické hudby od Mozarta po Strausse. Vystoupí operní pěvkyně Monika Medková a Dagmar Dekanovská s Camerata Carnuntum. Návštěvníci budou uvedeni do hotelových pokojů s výhledem do vnitrobloku, vždy maximálně čtyři osoby ze společné domácnosti. Cena za pokoj na dvouapůlhodinový koncert je 39 eur. Pokoje tak budou soukromými lóžemi, kde hostům služba zajistí i občerstvení.