V roce 1855 byl povolán do zdejšího kláštera dominikánů jako zpovědník a působil zde až do své smrti v roce 1897. Řádové sestry následně jeho práci věnovaly muzeu. Návštěvníci mohou také zavítat do originálního “Kneippova hotelu”, který je dnes individuálním zdravotním hotelem s meditativním prostředím, prvotřídní kuchyní a samozřejmě Kneippovými “vynálezy”. Za návštěvu stojí také 163 000 metrů čtverečních velký lázeňský park s růžemi, bylinkami, hojivými vůněmi, stezkou pro bosé atd.

Když se Kneipp v roce 1880 nechal pohnout k tomu, aby své učení zachytil do knih, které se rychle staly bestsellerem, proudily do městečka tisíce lidí z celého světa.

“Páter Sebastian Kneipp se stal světovou hvězdou. Musel se při tom bránit výtkám lačnosti po zisku, které ale byly nepravdivé. V záležitostech honorářů sice nebyl ,cimprlich´, ale působil jako ,Robin Hood zdraví´: chudé ošetřoval zadarmo, bohaté pacienty bral pořádně ke kase,” píší OÖN.

V Bad Wörishofenu mají od roku 1996 ozdravný les se 40 zastávkami na dvanáctikilometrovém okruhu, kde turisté mohou zažít všechny léčebné postupy faráře. Komu při tom začne kručet v břiše, může se uchýlit do hostince Adler, založeného v roce 1942. V místě funguje speciální Kneippův lázeňský hotel s výslovně zdravou kuchyní. Už za života tohoto léčitele tu bylo otevřeno lázeňské divadlo, rozšířené na koncertní a festivalové centrum. Proslulé jsou open-air koncerty v hudebním pavilonu…

Dobu proslulého léčitele přírodou pak list připomíná místní pohlednicí z dvacátých let s Kneippovými technikami.

Kontrolní úřad proti plýtvání

Rakouský nejvyšší kontrolní úřad ostře kritizuje míru plýtvání potravinami v zemi, píší OÖN. Ročně končí v odpadu skoro 800 000 tun ještě poživatelných produktů. Nejvíc ho způsobují domácnosti – 206 990 tun.

Vládní program na roky 2020-24 zakázal likvidaci ještě poživatelných potravin v prodejnách. Dosud to bylo dobrovolné, a například v roce 2017 dal maloobchod sociálním zařízením 12 250 tun neprodaných potravin, dvakrát víc než v roce 2013.

Ochránci konzumentů spočítali, že ročně vyhozených ještě poživatelných potravin by zaplnilo 70 000 nákladních automobilů a uživilo by Tyrolsko a Vorarlbersko po celý rok.

Biskup nesl modlitby na zádech

Už 191. ročník pěší poutě z Řezna do Altöttingu letos kvůli koroně opět odpadl. Biskup Rudolf Voderholzer proto stejně jako loni donesl modlitby svých oveček do poutního města vzdáleného 111 kilometrů v batohu na zádech, píše PNP. Odkráčel alespoň symbolicky posledních pár kilometrů v doprovodu poutního vůdce Bernharda Meilera, jako na loňském snímku.

Biskupova túra.Biskupova túra.Zdroj: Deník/PNP/Biskupství Řezno

“Právě jsme odmodlili růženec, zejména za děti, kterým loni ukradli normalitu, za nemocné a za ty, kteří upadli do nouze,” řekl biskup novinám telefonem krátce před cílem. Tam chce ruksak s modlitbami, které jim snesli lidé v posledních dnech, přinést do kostela “Černé Madonny” a odcelebrovat v něm mši pro asi 250 věřících. “V nekoronových letech chodilo třídenní pouť kolem 8000 poutníků,” dodává pasovský list. 

Kantorka přišla o vlasy

Žáci základní a střední školy v Bodenmaisu chtěli také loni o Vánocích podpořit benefiční akci Sternstuden Bavorského rozhlasu. Předloni pro ni uspořádali školní tombolu, která vynesla 500 eur, ale letos něco podobného zmařil covid. Třída 7g našla alternativu, když se její třídní Sonja Geigerová podívala na jednu ze školaček, která si krátce předtím nechala ostříhat pro dobrý účel své dlouhé vlasy – aby za výnos pořídila paruku z pravých vlasů pro nemocné rakovinou.

Kantorčiny vlasy podpořily třídu.Kantorčiny vlasy podpořily třídu.Zdroj: Deník/PNP

Paní učitelka spontánně navrhla, že když třída sežene dohromady zase 500 eur, věnuje na pořízení paruky také své vlasy, kvůli pandemii dlouho nestříhané. To byla motivace – žáci v krátké době získali dokonce 700 eur a kantorčin cop padl pod nůžkami kadeřnického mistra Andyho Larische z Viechtachu. Krátce před “exekucí” jej ještě přeměřili – měl skoro 30 centimetrů…