Opatření má trvat dva měsíce, do 14. září, tedy do začátku školního roku. Během této doby bude testováno, jak provoz v centru ovlivní uzávěra Klosterstraße. Místostarosta Markus Hein opakovaně ujišťuje, že pokus bude přerušen, pokud se při něm objeví velké zácpy na jiných místech, například u tunelu Römerberg. Dobrým příkladem je mu Rathausgasse, která je už dva týdny pěší zónou, aniž by to vyvolalo na Unteren Donaulände nějaký chaos. Žádné pokuty tu nevybírali a také v Klášterní chtějí zatím jen upozorňovat na zákaz. Výjimky z něj tady mají residenti, autobusy, taxi, dopravní obsluha, lékárnické služby a hosté hotelů. Povolen je i průjezd na parkoviště invalidů a jízdy cyklistů.

Večer už bylo v Linci všechno jinak. Situaci zhošila povolená demonstrace cyklistů na Mostě Nibelungů tak, že Klášterní ulice byla po půldruhé hodině opět otevřena pro motorová vozidla, sdělily OÖN. Vnitřní město bylo zcela ucpané. Policie se hájila, že demonstraci nemohla nepovolit, protože „k tomu nebyly předloženy žádné závažné důvody“… Foto: Deník/OÖN/Volker Weihbold

Žák hrozil „terorem“

Ráno 28. května, v den maturity z matematiky na gymnáziu ve Welsu, oznámili rodiče žáků dva případy šíření poplašné zprávy po sociální síti, píše Volksblatt. Na jednom videu byl sestřih počítačové hry, na němž jde ke gymnáziu střelec s napřaženou zbraní za zvuků písně „Pumped Up Kicks“. V dalším příspěvku byl v angličtině ohlášen trestný čin na škole na 4. červen.

Policejní jednotky prohledaly budovu školy a zkoušky se mohly konat v ohlášené době. Druhý den byl autor zprávy, 17letý student, vypátrán. Uvedl, že se jednalo jen o „satiru“. Policie to měla za výmluvu a stíhá ho za nebezpečné vyhrožování. Škola žáka suspendovala na čtyři týdny, nechala ho regulérně dokončit letošní ročník, od příštího už ale do tohoto gymnázia nesmí. Sdělilo to zemské vzdělávací ředitelství s tím, že „taková videa nejsou žádným špásem“.

Zachraňují ruinu

close Roste jim pod rukama. info Zdroj: Deník/OÖN zoom_in

Koronová pandemie zbrzdila sanaci ruiny Falkenstein v Hofkirchenu, ale nyní už práce pokračují. Další jsou naplánovány na víkendy 18.-20., 24.-27. července a 2.-3. srpna, píší OÖN. Iniciátor akce Matthias Koopmann hledá dobrovolné pomocníky a doufá, že vysoká angažovanost mladých z prvního pololetí bude pokračovat. Zájemci se mohou ozvat na gemeindeamt@hofkirchen.at.