5. srpna tedy bude (má být) opět pivo celosvětově slaveno a pito. „Američtí iniciátoři svátku sledují se svým Beerday tři velké cíle," popisuje list a vypočítává: Setkat se s přáteli ke společnému vychutnání tohoto nápoje, uctít muže a ženy, kteří pivo vaří a servírují, a oslavit společně piva všech národů a kultur, a tím sjednotit svět.

„A kde jinde by měli být víc osloveni Dnem piva než v Mühlviertlu, tomto regionu piva, ,pivní čtvrti´ , ba v BierWeltRegionu, jak oblast proklamuje turistická značka sdružení 57 zdejších obcí?" ptají se OÖN řečnicky a zdůrazňují, že kolem chmelového nápoje lze tady prožít nejen v Den piva.

Připomínají staleté zkušenosti z pivovarnictví v Hofstettenu, Schläglu a Freistadtu, přičemž Hofstetten je pokládán za vůbec nejstarší pivovar v Rakousku. Ve všech třech podnicích provádějí návštěvníky, v jediném klášterním pivovaře Schläglu například každou středu. Ve Freistadtu provozují pivní akademii, ve které se zájemci mohou proškolit na pivní someliéry.

Kromě těchto ctihodných pivovarů-stařešin se v posledních letech odhodlali k odvážnému kroku i noví podnikatelé a založili vlastní pivovary. V roce 2014 si z hobby udělali povolání Andreas Weilhartner a Christian Semper s jejich Beer Buddies Brewing Company v Tragweinu. V Bad Leonfeldenu oživili tradici Richard Mühleder a Gerald Weixlbaumer s jejich leonfeldnerbier.at. Jejich mottem je, že pivo musí chutnat, ale taky může překvapovat. Proto je u nich možné ochutnat třeba bylinné pivo "Wermutströpferl" nebo kořeněné "Chili-Billy". Nejnověji je v branži malý BrauBoutique v Aviva-Hotelu v Sankt Stefanu. Manfred Mayrhofer tu vaří „domácí" Almbräu, dámské pivo Glüxx a chmelovou limonádu Craftsaft.

Pivní kultura v oblasti na druhé straně Šumavy nabízí ale také třeba pivní pralinky (v hotelu Hubertus ve Freistadtu), masáže chmelovým olejem v hotelu Aviva v St. Stefanu, pivní lázeň třeba v hotelu Almesberger v Aigenu-Schläglu či provedení 150 druhy piva mistrem světa v pivním someliérství Karlem Schiffnerem v témže městečku.

Podle OÖN se vyplatí procházka koncem srpna kolem četných chmelnic v Mühlviertlu – probíhá sklizeň a zájemci mohou vidět, jak se základní surovina pro pivo „dobývá". Cyklisté zase mohou vyrazit z Pregartenu na 72 kilometrů dlouhý „pivní a kulinářský" okruh.
"Mühlviertler Wirtshauskultur", svaz pohostinství, hostinců, pivovarů, hotelů a chmelnic, provozuje stejnojmenný app pro android a iPhone, kde jsou telefonní čísla, dny klidu a příjezdové trasy k provozovnám.

V rámci bavorské zemské výstavy „Pivo v Bavorsku" v Aldersbachu má Mühlviertel své tři dny. Druhý bude 11. srpna.

Za mřížemi za humny je 2000 cizinců

K 21. červnu bylo v rakouských věznicích 2072 osob ze 79 národů stojících mimo Evropskou unii. Na interpelaci Svobodných to v parlamentu uvedl ministr spravedlnosti Wolfgang Brandstetter (ÖVP).

Loni požádalo dvacet vězňů o přeložení k výkonu trestu do mateřské neunijní země. Jen tři jednání byla úspěšně uzavřena a dva odsouzení byli předání do Turecka a do Srbska. V roce 2014 bylo takových lidí čtrnáct. O odpykání zbytku uloženého trestu doma požádalo loni také 276 vězňů z EU, z nichž 102 bylo předáno do jejich mateřských států.

„Na otázku, kolik stojí Rakouskou republiku vězeň cizinec, který nemůže být předán, řekl ministr, že přesný údaj není znám. Fixní náklady na personál věznic atd. cizinci v podstatě automaticky nenavyšují, ale přibývají dodatečné výdaje na stravu, léky a úklid jednotlivce. Loni činily náklady na jednoho vězně 123,12 eura za den, z toho zmíněná variabilní část byla 12,46 eura. Za měsíc se 30 dny je to tedy kolem 374 eur na každého odsouzeného," uvedl ministr v odpovědi na interpelaci.

„Vandalka" exponát jen dokončila?

Příběh z Nového muzea v Norimberku, kde 90letá návštěvnice 13. června vyplnila propisovačkou volná pole ve vystaveném uměleckém díle, křížovce Arthura Köpckeho ve stylu fluxus, náš list opakovaně informoval. Vzala tehdy doslova autorovu výzvu "Insert words" na horním okraji díla… Muzeu se posléze podařilo její vpisy odstranit. Nyní stará dáma vyvolala další rozruch – přes svého advokáta Heinze-Harro Sallocha prohlásila, že vystavené dílo v žádném případě nepoškodila, ale jen „ve smyslu tvůrce dokončila", píše PNP. Tím prý obraz nejen že nebyl poškozen, ale dokonce získal na ceně, vzkázala norimberské policii, která věc šetří.

Obraz "Reading-work-piece" pojištěný na 80 000 eur zapůjčil muzeu sběratel. „Jsem přesvědčen, že mu jistě žádná škoda nevznikla – teprve tímto činem se dílo stalo opravdu známým," řekl Salloch. Jeho mandantka prý zná fluxus jako otevřené umění, které žádá být dokončeno. Z právního hlediska jednala v omylu, kterému se nedalo zabránit. Tvůrce prý svou poznámkou jednoznačně vyzval k doplnění jeho díla. Kdyby tomu chtělo muzeum zabránit, mělo přístupu k obrazu zamezit. „Kromě toho jeden z jeho zaměstnanců pohybujících se v doslechu návštěvnice řekl, že ji zaslechl, jak žádá svou známou o zapůjčení propisovačky, aby křížovku doplnila," uzavírá PNP.