„Oslava těla a krve Kristovy" se koná druhý pátek po Svatodušních svátcích, deset dnů po letnicích. Má osobitý charakter hlavně díky procesím, při kterých věřící kráčí s hostií, reálným symbolem přítomnosti Krista, za monstrancí. Zastavuje u vyzdobených oltářů, u nichž je čteno evangelium a udíleno požehnání. Ulice trasy v mnoha místech zdobí koberce květin. První procesí v Německu se konalo v Kolíně nad Rýnem roce 1279.

Vznik svátku se odvíjí od vize augustiniánské jeptišky Juliane z Lutychu (kolem 1191 až 1258). Jako sirotka ji příbuzní svěřili na výchovu do kláštera v Mont Cornillon. Od 17 let měla mystická vidění, mimo jiné měsíce v úplňku, na němž byla skvrna. Dostalo se jí vysvětlení, že obraz představuje církev, které však schází svátek, který by oslavoval největší boží dar, Nejsvětější Svátost. Byla povolána k tomu, aby jej zavedla, říkají encyklopedie.

Levný jih a východ

V klasických dovolenkových zemích Středomoří se mohou Rakušané i letos rekreovat levněji než doma, píší OÖN. Zlevnily jim i některé pobyty mimo EU.

V Chorvatsku mohou sousedé za 100 doma vydělaných eur pořídit zboží a služby v hodnotě 150 eur, v Řecku za 131, ve Španělsku za 122, v Turecku za 143, v Mexiku za 183 eur. Nejdráže je pro ně nadále ve Švýcarsku, kde za stovku mohou konzumovat jen hodnoty za 69 eur. Hůř než doma na tom budou i v Dánsku (75) a ve Švédsku (80).

Nápadné jsou rozdíly mezi východem a západem v Evropě, pokračuje list. V nejlevnějším Bulharsku Rakušan dostane více než dvojnásobek hodnot – ze stovky vytěží 212 eur. Následují Rumunsko 190, Maďarsko 182 a Česká republika 174. Ve Slovinsku je to 126 eur. V eurozóně je pro sousedy nejdráž v Irsku, kde jejich 100 eur „stojí" za 90.

V USA je úroveň prakticky identická (99 eur), ale před dvěma roky tam Rakušané dostali za „aplskou" stovku adekvát 120. Drahá je dál Austrálie (82 za stovku). V Japonsku je protihodnota 98 eur.

Krupobití silně přibylo

V uplynulých deseti letech se počet krupobití s kroupami velkými od tří do sedmi centimetrů v Rakousku zdvojnásobil – ročně je jich kolem stovky, říká Arthur Eisenbeiss z rakouské centrály zábrany škod. Míní, že o to je důležitější, aby výrobci střešních krytin, zateplování nebo fotovoltaických zařízení informoval zákazníky o odolnosti jejich zařízení ke krupobití. Přehled nabízejí například www.hagelregister.at nebo (www.hora.gv.at).

MUDr. Karen Grossová by byla navíc?Brání lékařce v praxi?

Bavorské sdružení pokladničních lékařů (KVB) brání 49leté lékařce Karen Grossové přesídlit do Saldenburgu v okrese Freyung-Grafenau, obce se 2000 obyvateli, kde dosud žádný praktický lékař není, napsala PNP. A to prý přes ujišťování ministryně zdravotnictví Melanie Humlové, že chce na venkov přivést víc lékařů. Grossová opustila dobře zavedenou praxi v Mnichově.

Praxe, kterou chce převzít, je ale v oblasti, v níž je podle KVB „1,6procentní přebytek" domácích (praktických) lékařů nad normu, která povoluje maximálně deset procent těchto odborníků „nadstav". Grossová ale v PNP polemizuje, že toto „malinké" převýšení normy nezrcadlí skutečnou situaci v místě. Mluvila prý s osmi lékaři v oblasti Grafenau. Z nich bylo sedm starších 60 let, někteří z nich i starší 65 let. KVB vytýká „krátkozrakost", neboť kdyby dnešní šedesátníci za pět let všichni rázem skončili, byl by tu opravdový problém.
Starosta Saldenburgu Max König označuje postoj KVB za svinstvo a s okresním hejtmanem Sebastianem Gruberem bojuje za umožnění praxe žadatelky v místě. Marně argumentují „nedozásobeností" venkova v okrese (jen 107 %) a stářím lékařů v dotčené oblasti, které je s 56,1 roku výrazně nad zemským průměrem 54,7 roku. Trnem v oku je kritikům i metodika „plánování potřeb", která pro okres Grafenau počítá se 20,5 domácího lékaře na zdejších 30 300 obyvatel. Protože půl doktora být nemůže, je jich v okrese připuštěno 21, a právě to dělá ono převýšení normy, které Grossovou blokuje. „Volání o pomoc k ministryni ale bylo bezvýsledné, odpovědné je prý KVB, proti jehož byrokracii ani členka vlády nic nezmůže," píše PNP.

Podařená zima rakouská

Přes nedostatek sněhu a teplo byla zimní turistika v Rakousku rekordní. Počet přenocování se proti maximu z loňské sezony zvýšil o čtyři procenta na 68,53 milionu. Domácí v hotelích a penzionech z toho strávili 15,68 milionu nocí. Tyrolsko vykázalo 26,75 milionu, Solnohradsko 15,12, Vídeň 6,27. Hlavní město mělo nejvyšší přírůstek, a to o 5,1 %. Nejméně to bylo v Dolních a Horních Rakousích - „jen" 1,9, resp. 2,5 %.

Počet hostů stoupl v Rakousku o 4,9 % na 18,36 milionu (z toho ze zahraničí 12,9 mil.). Každý druhý cizinec byl z Německa (6,01 mil.), následovali Holanďané (1,06 mil.). Ze Švýcarska a Lichtenštejnska přijelo 628 400 hostů, z Británie 500 600, z Itálie 492 500. Čtvrtina mířila do Tyrolska (5,80 mil.), dále do Solnohradska 3,58 a do Vídně 2,36. Největší přírůstek zaznamenalo Burgenlandsko – osm procent.