Tyto osobní „velehory" se zvláště postiženým dětem zdají být často nekonečně vysoké. Akce Pět vrcholů měla ukázat, že tato cesta je lehčí, když mají někoho, kdo je podpoří a třeba něčím přispěje k tomu, aby těmto dětem, které musejí chodit oklikami, mohla být nabídnuta pomoc, popisuje list. Nechali se při tom inspirovat akcemi spolku „Pomoci sportem" (www.sportlich-helfen.de).
„Vyrazili jsme ve čtyři hodiny v bouřce a dešti, a viděli jsme to jako znamení shůry, abychom to nepřeháněli," vypráví Martin. Vyšli na Velký Javor, sestoupili, stylem „bike and run" zdolali Falkenstein, Roklan, Blatný vrch, Luzný a přes národní park se vrátili do Waldkirchenu. O vzdálenostech prý moc nepřemýšleli, vyzkoušeli si předtím jen některé jednotlivé úseky. Do cíle na náměstí dorazili podle plánu, na posledních metrech v doprovodu žáků podpůrného centra charity St. Severin v Pasově. Přišli je tam přivítat sponzoři, které získali, ale také postižené děti, pro které túru podnikli. Na náměstí stál po celý den infostánek spolku Pomoci dětem. Akce vynesla 9000 eur, za které podpůrné centrum zaměřené na duševně postižené bude moci zakoupit čtrnáct ipadů s učebními programy, uzavírá PNP.

Studenti sledují růst chráněného lesa.Kontrolují Šumavu

Žáci gymnázia Bertolda Brechta v Norimberku letos podesáté vyhodnocovali, jak se od roku 2006 vyvíjí les ve vyšších polohách na úpatí Luzného, napsal deník PNP.
Nedaleko Modrého sloupu mají vlastní „jádro" Národního parku Bavorský les, asi 50x50 metrů velkou kontrolní plochu, popisuje list. Koncem devadesátých let porost silně poničil kůrovec a studenti od roku 2006 sledují, jak se vyvíjí dál. Místo je vytyčeno a definováno, aby mohly být vyhodnocovány počty stromů a jejich druhy, velikost a vitalita, s přihlédnutím k tomu, zda proměna klimatu neuvolňuje do chodu nové procesy, atd.
Vpravo na snímku je učitel biologie na gymnáziu Gerhard Brunner.

Vytrvalí Zelení

Linečtí Zelení navštívili v minulých týdnech 10 000 domácností města v akci „Teď máš slovo!". „Chtěli jsme slyšet, co lidmi hýbe, co běží dobře a co by se mělo zlepšit," řekla městská radní Eva Schobesbergerová. Na podnětech teď chce její strana zapracovat.

Pojízdné prodejny u sousedů žijí.Supermarket na kolech

Ne všichni využívají internetových obchodů či jízd do supermarketů, a právě takovým hlavně starším spoluobčanům vyšla vstříc pasovská radní Hildegunde Brummerová jako předsedkyně poradní rady seniorů. Pomohla prosadit myšlenku „supermarketu na čtyřech kolech", provozovaný obchodem z Waldkirchenu. S jedním nebo více velkými kombíky objíždí už dva pasovské regiony a zásobuje mimo jiné klienty rezidence seniorů v Neustiftu i jinde. Od poloviny srpna má přibýt Schalding, další zájem se sonduje, uvedla PNP.
První zákazníci jsou podle Brummerové nadšeni. Dostávají až ke dveřím balené masné a uzenářské zboží, saláty vlastní výroby, více druhů chleba, pečivo, ovoce a zeleninu, všechno z regionální produkce. V nabídce „z korby" jsou také víno, mléčné produkty, prací prostředky, toaletní papír a další zboží. Ceny se od obvyklých liší jen nepodstatně, tvrdí radní, která si udělala už pět nebo šest „zkušebních" nákupů… .