„Vyjednávat s českou stranou dopravní projekty je podle Pühringera extrémně obtížné, vždyť za posledních dva a půl roku měl resort už čtyři ministry," píše Volksblatt. Podle listu prý přesto hejtman, jeho zástupce Franz Hiesl a rada pro dopravu Reinhold Entholzer zaznamenali při kontaktech v Praze pozitivní signály ve věci silničního a kolejového spojení. OÖN to vyjadřují pregnantněji – ministr Pavel Dobeš prý hosty ujistil o pokračujícím budování železnice Praha-Budějovice-Wullowitz i silničního spojení z Budějovic k rakouské hranici. Rychlostní silnice má být čtyřproudová.

Hiesl z rozhovorů s šéfy ministerstva dopravy vyrozuměl, že má být dobudována dálnice z Prahy do Budějovic. Od roku 2015 se má stavět obchvat Budějovic, podle OÖN prý podzemní,  a do roku 2021 má být úsek z Budějovic do Wullowitzu upraven jako rychlostní komunikace. Horní Rakousy prý původně vycházely z toho, že Češi chtějí mít dálniční spojení do roku 2016, „ale i s rokem 2021 můžeme žít," jak řekl Hiesl. O vývoji stavby prý budou Horní Rakousy českou stranou pololetně informovány.

„Poněkud vágnější" jsou prý podle Volksblattu informace o rozvoji železnice. Podle rady Entholzera má být úsek z Prahy do Budějovic dobudován na rychlost 160 km/h,  ale rakouskou stranu samozřejmě zajímá, „zda Češi vůbec mají zájem na stavbě úseku k hranici". Jedno z možných vylepšení by prý mohlo vypadat tak, že jakmile bude trasa Praha-Vídeň obsluhována rakouskými railjety, mohly by být na trase Linec-Budějovice nasazeny soupravy pendolin. Podle OÖN má česká strana zájem na dobudování této dopravní osy k Jadranu zájem a Dobeš měl potvrdit dostavbu železnice k hranici o druhou kolej, a to do roku 2018.

Podle Volksblattu Pühringer na tiskovce v Linci zmínil, že sousedský vztah musí unést i „nezametání problémů pod koberec" a nesmí se stát, že by se kvůli těmto problémům vztahy přestaly rozvíjet. Konkrétně prý rakouská strana velmi vítá vytvoření společné komise historiků k poválečnému vyhnání sudetských Němců. „Téma Temelín nazval hejtman otevřenou ranou," pokračuje Volksblatt. V Praze prý ujistil, že rakouský požadavek na studii vlivů stavby na životní prostředí „podle evropských standardů" je neměnný.  Po rozhodnutí Německa o odstoupení od jádra Pühringer očekává, že v ČR dojde „k zásadní debatě o budoucnosti atomové energie".

Odložené děti

Linecký nalezenec č. 16.V úterý ráno odložil někdo neznámý před lékařskou praxí v Leondingu několik hodin starou holčičku. Byla předána do péče ženské a dětské kliniky v Linci a je ve velmi dobrém zdravotním stavu. Od začátku záznamů v roce 2004 je to tady šestnácté nalezené dítě, píše deník OÖN.  Po matce pátrá policie. Do čtrnácti dnů by si dcerku, která bude po propuštění z nemocnice předána do pečovatelské rodiny,  mohla zase převzít.

Na klinice zaznamenávají až tři anonymní porody ročně – kromě případů nalezenců tedy takové, kdy matka po porodu neudá o sobě žádné informace nebo je dítě po porodu doma odloženo do babyboxu.

Samoobsluha pro narkomany?

V hornorakouském Steyru chce spolek „Flow Akut" instalovat automat na vydávání sterilních injekčních stříkaček pro narkomany a pět, šest speciálních schránek na odkládání použitých. Záměr vyvolal spor radních. Sociální demokrat Michael Schodermayr jej vehementně podporuje, protože zmenší riziko šíření nemocí, liberál Eichhübl vidí ohrožení veřejnosti. Automat má být umístěn u nouzové noclehárny, přičemž kromě stříkačky má za jedno euro vydávat i desinfekční prostředky. Uzavřené schránky s uzávěrem, kterým neprojde ani dětská ruka, mají stát v místech, kde narkomani obvykle drogu aplikují. Projekt financuje zemská vláda.

Eichhüblově námitce, že automat by mohl povzbuzovat k užívání drog i nové zájemce, Schodermayr oponuje poukazem na to, že z automatů si lze koupit i duši na kolo, a nikdo přesto jen kvůli tomu nezačne jezdit na bicyklu…

Povinné hlásiče kouře

Všechny byty v Bavorsku musejí být nejpozději do roku 2017 vybaveny hlásiči kouře. Na přechodné době pro současné stavby se dohodly koaliční kluby CSU a FDP. Pro nové stavby má norma platit okamžitě. Podle návrhu zákona, který byl předložen zemskému sněmu,  má být minimálně po jednom hlásiči v ložnicích, v dětských pokojích a na chodbách vedoucích k obytným prostorám.

Křesťanští demokraté přijetí zákona až do jara bránili a sázeli na dobrovolné vybavování bytů uvědomělými občany, ale podle předsedy hospodářského výboru Erwina Hubera se ukázalo, že osvětová kampaň a apely nestačí, napsal deník PNP a citoval Hubera: Zákonná povinnost k instalaci hlásičů je důslednější a správná. SPD je požaduje už dávno a upozorňuje, že ročně zemře v Německu na 500 lidí při požárech, z toho padesát v Bavorsku.

Zteč turistů na sousedy

Ubytovací kapacity v Rakousku zaznamenaly od května do srpna 48,7 milionu přenocování, což je nejvíc od roku 1996. Hospodářská komora to přičítá především pochopení hoteliérů, že musejí víc usilovat o německou klientelu, poznamenává deník OÖN. Dřív si prý mysleli, že Němci přijedou sami, řekl předseda sekce komory Hans Schenner. V tomto létě přijelo Němců 18 milionů, o 2,2 procenta víc než loni. Následovali Holanďané (3,22, plus 5,1) a Švýcaři (1,61, plus 3,1). Na domácí turisty připadá 14,88 milionu noclehů. Prudce roste počet hostů z arabských zemí, zatím ale mají jen minimální podíl na trhu.

Školáci jako zloději

Během školní docházky kradl v obchodě zhruba každý osmý hornorakouský školák. „Škody jsou ovšem ve většině případů minimální, hodnota odcizeného zboží málokdy přesahuje deset eur," píše deník OÖN. Stzudii připravila Keplerova univerzita a svaz odborných vysokých škol. Anonymně bylo dotazováno 2911 žáků sedmých a osmých tříd v Horních a Dolních Rakousích. Jako motivy uváděli nejčastěji stres nebo sociální tlak kruhu přátel.