Po vybetonování prvního obloku bude lešení posunuto o pár metrů dál ke stavbě druhého silničního pruhu. Pro stavbu mostu nezvyklé konstrukce „cruziani" byli získáni specialisté mj. z Korutan. „Panoramatický rozhled z něj z výšky 60 metrů budou mít účastníci dopravy pravděpodobně od podzimu přístího roku," uvádí list. Po S10 by mělo jezdit až 20 000 vozidel denně, do roku 2020 dokonce 28 000, říká v OÖN ředitel Asfinag Alexander Walcher. Nyní budovaný úsek se 13 mosty, dvěma tunely atd. přijde na 145 milionu eur, most samotný na 9,5 milionu. (Záběry kamery ze stavby jsou na www.asfinag.at.)

Romy zvládli

Romové z Welsu neodjeli, jen se schovali prý před kroupami…Hornorakouský Wels byl opět jako již tradičně zastávkou Romů kočujících v létě Evropou v karavanech. Tentokrát jich do areálu zdejšího výstaviště přijelo asi šedesát.  „Došlo k několika dopravním přestupkům, objevily se ojedinělé stížnosti na lidi, kteří se nabízeli jako brusiči nožů, ale to s trestnou činností nemá nic společného, máme situaci pod kontrolou," řekl v OÖN sloužící policejní důstojník Andreas Weidinger.

Konfliktní situace nastala u podjezdu Rosenauerské silnice, když někdo dotáhl velký žulový obrubník do středu vozovky a doprostřed jízdního pruhu vstrčil do otvoru kanálové desky dopravní značku. Kdosi také otevřel přistavený hydrant.  Už předtím volali policii lidé, kteří na ploše kempovali za poplatek od začátku týdne. „Stěžovali si na nedodržování rychlosti na Rosenauerské silnici," řekl Weidinger. Úřad města poté tuto silnici uzavřel a provoz byl veden objížďkou. „V zábavném podniku Welldorado došlo k ostřejší slovní výměně mezi mladými Romy a děvčaty na pokladně, po přivolání policie ale romský šéf mladíky srovnal a věc se v pohodě vyřešila," řekl Alfred Wimmer z magistrátu.

OÖN poznamenávají, že „bez ohledu na fakta" prohlásil místostarosta Welsu za Svobodné, že „výstaviště jako kempink je skandál".  Petra Leingartnerová z výstavní společnosti oponuje: „Paušály, které žádáme, naše náklady kryjí."

V neděli Romové začali balit a během pondělka měli místo opustit. „Zůstala debata o ohlašovací povinnosti a náhradních plochách pro kočující karavany," uzavřelo pondělní vydání OÖN. V úterý už ale zprávu opravovalo – četní občané města si ještě odpoledne stěžovali na pokračující neprůjezdnost výstavního areálu kvůli karavanům blokujícím cestu.  „Ukázalo se, že se vozy pouze přesunuly pod střechu veletržní haly, prý kvůli ohlášenému nebezpečí krupobití," píše list. „Večer tedy vyrukovala policie, zapsala si čísla a data protiprávně parkujících souprav a posléze rozhodnutí prosadila, silnice byla uvolněna," uzavřel deník.

Veledub se poroučel

Sám od sebe spadl obr.Přes 500 let starý dub se v neděli v 10 hodin za krásného počasí a při bezvětří sám od sebe skácel na Wasserburské ulici v Kraiburgu na Innu. Komunikace musela být zcela uzavřena, informuje deník OÖN. „Zprvu nebylo zřejmé, zda pod obrem nezůstalo nějaké vozidlo, kolo nebo člověk. Až po půl hodině, když hasiči odřezali  menší větve, bylo jasné, že tomu tak není," uvedl list. „Co bude dál s historickým stromem, který byl chráněn zákonem, o tom se chtějí poradit okresní úřad a obec."

Těžce zraněnáTrosky vozu, s nímž havarovala česká řidička.

Česká řidička měla v sobotu odpoledne kolem 15.50 h těžkou nehodu na spolkové silnici 85 v dolnobavorském okrese Regen. Podle deníku PNP utrpěla život ohrožující zranění. Podle prvních zjištění jela sama na Viechtach a u Vorderditzbergu vyjela z vozovky. Sjela přes násep a narazila do stromu. „Zůstala zaklíněna a vyprostit ji museli hasiči. Zraněnou ženu dopravil vrtulník na kliniku v Deggendorfu," uvedla PNP.

Deggendorf děkoval

Plná hala povodňových pomocníků.Tisíce dobrovolníků, policistů a vojáků byly po 19 dnů trvajícího povodňového stavu katastrofy nasazeni v okrese Deggendorf. Všechny nyní pozval okresní hejtman Christian Bernreiter spolu s deníkem PNP k příjemnému večeru do deggendorfské městské haly. Přes velké vedro jich přišlo 1500 – hasiči, dobrovolníci Červeného kříže a další pomocníci, z nichž někteří přijeli až ze vzdálenosti stovek kilometrů. Mnozí si předtím prošli těžce zasažené čtvrti Fischerdorf a Natternberg, aby se podívali, jak se tam dnes lidem daří.

„Všichni dostali odznak ,Pomocník při záplavách 2013´ bavorské vlády. Každý mohl zanechat poštovní lístek se svými daty, aby mu mohli předseda vlády Horst Seehofer a prezidentka zemského sněmu Barbara Stammová vystavit diplom," líčí PNP.

List podpořil uspořádání slavnosti finančně, stejně tak zemská vláda a místní spořitelna. Nápoje věnoval pivovar z Moosu, hrály zdarma městská kapela a potom party-band "Bergratzn". „Od evangelicko-luteránské církve v Maďarsku dostal každý pomocník darem láhev vína," dodává PNP.