„Zatím co kamarádi počítali dny, než konečně budou moci ,odzbrojit´, já počítal dny, po které ještě budu moci zůstat ve školce,“ říká Alexander Wiesinger (21). „Civilkář“ z Wallernu byl k náhradní základní vojenské službě „nasazen“ po absolvování kurzu pomocných pedagogů školek v Linci na dobu od září 2016 do koncem letošního května ve školce Parz v Grieskirchenu a následně si tam přidal ještě dva měsíce prázdninové brigády, píše list. Jako jediný muž v osazenstvu byl dětmi obletován, všechny chtěly sedět vedle něho, cvičit s ním, nechat si od něho něco přečíst. Jako absolvent vyšší stavařské školy jim také trošku přiblížil i statiku a připravil jim plánek parkúru k dopravní výchově. Ten se nyní bude stavět. Za vzornou práci ho školka navrhla na titul Civilkář roku a porota ho za výjimečnou angažovanost s přihlédnutím k jeho osobnosti, sociální kompetenci, občanské kuráži a za příspěvek k lepšímu soužití lidí rozdílného původu vyhlásila hornorakouským vítězem. Ocenění převzal v pondělí ve Vídni od ministra vnitra Wolfganga Sobotky už jako student stavebního inženýrství.

V mateřince místo vojny.Zdroj: Deník/repro

O titul se rozdělil se Sebastianem Diermayrem (21 - na dolním snímku), který obdobně sloužil od září 2016 ve školce v Riedu. Byl první civilkář v městských zařízeních. Maturantovi na vyšší odborné škole splnil jeho „absolutní přání“ až souhlas městské rady s jeho působením. Děti si prý získal srdečností a tím, že v nich probudil zvědavost. Vymyslel řadu pokusů, na nichž se například učili, proč některé předměty ve vodě plavou a některé ne, jak funguje páka a podobně. Podporoval také projekt Mé město – provázel děti při prohlídkách různých institucí a organizoval mimo jiné i jejich návštěvu na své bývalé škole. Předžáčci se nemohli dočkat, až s ním zase budou mít tělocvik, píší OÖN. Laureát dnes studuje ekonomii na Keplerově univerzitě, ale „jeho“ děti se k němu dál rozbíhají, kdykoliv ho potkají na ulici…

Fotbaloví vtipálci

Už „odepsaný“ poslední tým německé fotbalové bundesligy, 1. FC Köln, neopustil humor. Před utkáním na hřišti vedoucího Bayernu 13. prosince požádal o hráčskou licenci pro maskota klubu, kozla Hennese, píše PNP. Připomíná dosavadní negativní rekordy „karnevalového klubu z města dómu“ včetně výsledku posledního utkání, prohry 3:4 s Freiburgem. „Ještě nikdy v historii 55 let bundesligy neprohrál žádný tradiční klub utkání, ve kterém vedl 3:0. Se třemi body po patnácti kolech je dosud nejhorším týmem elitní soutěže všech dob.“ Teď se zhoršila i kolínská marodka a vedení reagovalo mimořádným opatřením – žádostí o souhlas se startem svého pověstného symbolu. „Humor je, když se přesto směje,“ uvedl pasovský list. V českém překladu od Alpie je to:(Teprve) nezdary prověří váš smysl pro humor…

Politikové si nepřidali

Rakouská Národní rada rozhodla ve středu o navýšení platů úředníků veřejné služby v příštím roce o 2,33 procenta – a politikům udělila „nulové kolečko“. „Všechny poslanecké kluby podpořily návrh nezvyšovat politikům platy,“ píše linecký Volksblatt. „V podstatě měly stoupnout s inflací, tedy o 1,5 procenta. Zato úřednické mzdy půjdou nahoru víc než zdražování.“

Benziňáky jedou

V Rakousku bylo od začátku roku do listopadu připuštěno k provozu 327 669 osobních aut, o 7,8 procenta víc než loni za stejné období, uvedl Volksblatt. V listopadu byl meziroční nárůst dokonce šestnáctiprocentní – na 29 546 díky benzinovému pohodu (+42,1). Měsíc před koncem 2017 chybělo do celoroční bilance 2016 jen asi 2000 vozidel. Zatím se výrazně zvedal prodej aut s benzinovým pohonem – o 24,3 procenta na 152 111 kusů, zatím co nafťáků bylo prodáno o 6,2 procenta méně, „jen“ 162 533. Elektroaut si zákazníci koupili 4955 (+37,5 %). Ze špičkových značek nejvíc zvýšily odbyt Škoda (+18,9), Hyundai (+17,8), Seat (+13,5), Mercedes (+13,3), Ford (+7,0), Renault (+5,8) a VW (+4,7), do mínusu šly Audi (-9,3), Opel (-4,7) a BMW (-4,4).

Celkově bylo do listopadu k provozu nově uvedeno 424 467 motorových vozidel, o 6,7 % víc než loni. Prodej motocyklů stoupl o 7,7 procenta.

20 000 dárků od dětí

Připravili 20 000 balíčků krajanům.Zdroj: Deník/repro

Už posedmnácté se více než 300 hornorakouských škol a školek i četní dobrovolníci a sponzoři zapojili do vánoční akce „Ježíšek z krabice od bot“ hornorakouské obecně prospěšné společnosti OÖ-pomoci venkovu. Děti zabalily na 20 000 dárkových balíčků se sladkostmi, hygienickými potřebami, školními pomůckami a hračkami. V nadcházejících dnech je přepraví konvoj 60 aut do ukrajinských Karpat a rumunského Sedmihradska, kde žijí potomci Starorakušanů. S výpravou se v pondělí rozloučili u sídla zemské vlády v Linci hejtman Thomas Stelzer, členové vlády a děti základní školy z Peuerbachu (na snímku). Do obou zemí už společnost poslala celkem kolem 280 000 vánočních balíčků.

Maso „sežral“ obal

Manželé z Hengersbergu (okr. Deggendorf) si koupili v místním supermarketu z chladicího boxu dvakrát půl kilogramu baleného guláše. Měli podezření, že obsahuje méně masa, než uvádí obal, a po převážení na domácí kuchyňské váze zjistili, že do tvrzené hmotnosti chybějí v jednom případě pět, ve druhém čtyři dekagramy. Ke stejnému výsledku došel po kontrolním nákupu také kontrolní úřad deggendorského okresu.

K dalšímu přezkumu guláš zamířil na zemskou centrálu pro metrologii (LBME) v Kolíně nad Rýnem, protože výrobce této potraviny sedí v Severním Porýní-Vestfálsku. Kontrolní orgán uzavřel, že stížnost není důvodná, píše PNP. respektive že nižší hmotnost masa má „přijatelné důvody“. Zjistil, že z masa uvolněnou tekutinu nasála balicí fólie, která prý je k tomuto účelu zamýšlena a přípustná. „Přezkum váhy produktu by musel zahrnout i tuto tekutinu,“ řekl mluvčí úřadu. Odchylka 40 a 50 gramů je prý takto možná a „za určitých okolností“ přípustná.

LBME k tomu dodal, že přesto zásadně uvítal ohlášení svého pozorování stěžovateli – takové stížnosti si kontrolní orgán výslovně žádá, sdělila PNP.

Policie uhradila joint

Mnichovská policie zaplatila muži 6,6O eura za joint, který mu odebrala, informuje PNP. Občan byl 11. května přistižen na břehu Isaru při kouření marihuany a hlídka mu cigaretu zabavila. „Že měl u sebe recept od lékaře, který mu povolil užívání konopí ze zdravotních důvodů, policisty nezajímalo. Muž ale podal stížnost, a policie se musela znovu věcí zabývat ,z právního hlediska´,“ řekl mluvčí na dotaz pasovského listu. Věcnou škodu pak občanovi nahradili – za jeden joint 6,60 eura, dodal.

Mírové světlo u papeže

Předal mírové světlo papeži. Zdroj: Deník/repro

Tobias Flachner (12) z Hochburgu-Achu v Innviertlu předal ve středu 13. prosince ve Vatikánu při začátku generální audience papeži Františkovi mírové světo, které přivezl z Betléma do Evropy. Popřál mu při tom veselé Vánoce, píší OÖN. Na otázku, co mu František odpověděl, řekl: „Já jsem mu moc nerozuměl, on přece nemluví německy…“ A pak se rozpomněl: „Řekl, abych se za něho modlil…“ Betlémské světlo bylo v akci televize ORF vyzdviženo v Betlémě potřicáté a půjde do zhruba třiceti zemí. Přímo k papeži doputovalo letos potřetí.

ORF přidávají ještě pěknou historku. Když se Tobiase ptali, jestli nebude chtít být farářem, když si teď osobně pohovořil s papežem, řekl: Ne, budu sedlákem v Hochburgu. Jako farář bych musel často chodit do kostela…“

Káně loví v obchoďáku

Hillary, samička káně Harrisova, neloví jako jiní dravci tohoto druhu v přírodě, ale v suterénech nákupních center na mnichovském Karlově náměstí, píše PNP. Byla nasazena k boji s holuby v těchto pasážích.

„Nemáme s nimi sice ještě problém, ale jednou by mohl přijít, kdybychom nezasáhli,“ říká Inge Vogtová, centrální manažerka pasáží Stachusu. Zvolili k tomu káně jako „metodu nejšetrnější k zákazníkům“. Předtím vedení sázelo na křik sokolů z reproduktorů a na ultrazvuk, ale to nepomáhalo. Hillary bude létat téměř denně po 60 dnů v různých časech, pak méně často až do odstranění problému, uvádí PNP.