Přibylo větrníků

Pasov - Loni bylo v Německu instalováno 1766 větrných generátorů o celkovém výkonu 4750 MW. Je to rekord. „Nové kapacity odpovídají teoreticky třem atomovým elektrárnám," píše pasovská PNP. Nejvíc elektráren postavili ve Šlesvicku-Holštýnsku a v Dolním Sasku, páté v pořadí bylo Bavorsko se 154 turbinami o 410 MW. Zřizovatelé loni „šturmovali", protože nové nařízení o minimálním odstupu od obydlí by rozvoj mohlo přibrzdit. V Německu je dnes celkem 24 867 větrných elektráren o výkonu 38 115 MW.

close Anton už je zase doma. zoom_in Anton už je doma

O útěku a dopadení dvouapůlletého klokana „Antona" v Horních Rakousích jsme informovali v pátek. Linecký deník Volksblatt přinesl podrobnosti. Klokan utekl v říjnu s dalšími dvěma kusy chovateli Kurtu Seifriedsbergerovi z Waldzellu a naposledy byl opakovaně pozorován u jedné rodiny v Maria Schmolln v okrese Braunau. S tou majitelé uprchlíka navázali kontakt a poskytli jim krmivo k lákání tuláka. U nich se jim ho také podařilo ve středu večer odchytit. Akce, pro niž stavební firma zapůjčila sítě, trvala dvě hodiny. „Vždycky jsme ho zahnali do kouta, ale pokaždé sítě přeskočil. Nakonec se mi podařilo chytit ho za ocas," říká Seifriedsberger. S manželkou chovají šest klokanů, kterým přišli na chuť na zájezdu do Austrálie. Začali v roce 2007, kdy získali párek ze zoo.

Co ztratili, nechtějí zpět

V oddělení ztrát a nálezů lineckého magistrátu mají problém. „Denně píšeme zjištěným majitelům nalezených věcí, aby si je vyzvedli, ale mnoho z nich na to nereflektuje," říká Claudia Danningerová ve Volksblattu. Přitom jde třeba o mobily, které jistě nejsou levné. O důvodech nezájmu úřednice jen spekuluje: „Buď už mají náhradu, nebo nemají žádný pojem o hodnotě – zkrátka daří se jim dobře," říká. Na druhé straně je mnoho takových, jejichž vděčnost za navrácení věci až dojímá, dodává.
Pracovníci oddělení tak občas podléhají lehké frustraci. Ke zjišťování vlastníků musejí mnohdy prokázat detektivní „čich". Majitele drahé kamery například vypátrali vyhodnocením natočené narozeninové party. Byl na ní i záběr na darovaný balíček, a na něm stálo jméno…
Počet odevzdávaných nálezů neustále stoupá. Za minulý rok jich bylo kolem 10 800, před deseti lety 6000. Vedle klasiky jako klíčů a dokladů to byly i kuriozity – třeba zabalená vánoční husa, kterou někdo ztratil zřejmě cestou na hostinu…Za deset let nejvíc stoupl počet nalezených peněženek – z 95 na 707.

Padni komu padni

Norimberský poslanec Bundestagu Martin Burkert (SPD) akceptoval trestní příkaz za ujetí od dopravní nehody. 50letý politik, který je od loňska předsedou výboru Bundestagu pro dopravu, musí na dva měsíce odevzdat řidičský průkaz a zaplatit peněžitý trest 2400 eur. Nehoda se stala loni v květnu na výjezdu z dálnice A6 u Ansbachu. Burkert měl boční kolizi s dalším automobilem, ale nezastavil a až po hodině se dostavil na policii v Norimberku. Prý se snažil druhého účastníka nehody vypátrat a pak to jel oznámit - cítil se poškozeným. Pro stíhání ho kolegové poslanci zbavili imunity.

20 milionů dolarů za nohy?

Rakouským státním drahám ÖBB možná hrozí řízení před americkým soudem o mnohamilionové odškodnění. Žaluje Američanka, které po nehodě v roce 2007 na nádraží v Innsbrucku musely být částečně amputovány obě nohy, a žádá od ÖBB 20 milionů dolarů. Na jaře chce strany slyšet Supreme Court v Kalifornii. Žalobkyně odůvodňuje příslušnost americké justice k případu tím, že si osudovou jízdenku zakoupila přes internet u Rail Pass Experts v USA a má trvalý pobyt v této zemi. Soud dovozuje, že ÖBB se prodejem tzv. eurail-ticketu v online shopu podílejí na komerčních aktivitách v USA. Tím by prý mohla být v Americe zrušena imunita zahraničních státních firem, píší OÖN.
ÖBB uvedly, že se žena dostala pod kola vlaku v dubnu 2007 při pokusu nastoupit do odjíždějící soupravy. Rok poté zažalovala dráhy a její složky mimo jiné pro ublížení na zdraví z nedbalosti. Mluvčí žalovaného Michael Braun říká, že nehoda a zranění dámy je samozřejmě velmi tragické. Na událost prý reagovali bezpečnostní kampaní proti riskování na nádražích a ve vlacích.

close Motiv plakátu satirické hry. zoom_in Hitler je zase tady

Švábské Zemské divadlo v Memingenu v pátek uvedlo divadelní přepis „hitlerovské" satiry Timura Vermese „On je zase tady", napsala PNP. Divadlo si spolu s Westfálským zemským divadlem (v Castrop-Rauxelu bude premiéra v sobotu) jako první v Německu zajistily práva k uvedení této hry pro jednoho herce. Vznikla podle Vermesovy románové prvotiny vydané v roce 2012 o Adolfu Hitlerovi, který se probudí v roce 2011 v Berlíně. Kniha se okamžitě stala bestsellerem. Dodnes vyšla v nákladu 1,7 milionu výtisků a byla přeložena do 41 jazyků. Její autor se narodil v roce 1967 v Norimberku a mimo jiné pracuje jako volný novinář. Od roku 2007 také píše jako „ghostwriter". V anotaci švábského představení je mj. uvedeno: „66 let po svém domnělém konci se Adolf Hitler probouzí v současnosti. V žádném případě není komickou figurkou, ale je hrozivě reálný. A země, do níž vstupuje, je také taková: cynická, bez skrupulí se ženoucí za úspěchem, a také přes desítky let německé demokracie naprosto bez šancí proti demagogům a jejich puzení za kvótami, kliknutími a ,liky´…"