K Sonnbergerovým žijícím na odlehlém statku u Bad Leonfeldenu se zloději vloupali loni v listopadu. Cestou k nedělní bohoslužbě si povšimli pootevřených dveří dílny a mysleli si, že je v ní vnouče. Po návratu zjistili, že přes noc jim zmizelo pět motorových pil, drahý vysokotlaký čistič, vrtačky a další nářadí. Teď z oken sledují každé auto, které se objeví na horizontu, za nímž začíná Česko; žádné jim prý nejede dost daleko, píše list. Od otevření hranic Češi kradou jako diví, cituje 75letého pana Sonnbergera. Dříve prý nechávali i klíčky v zapalování, teď si pořídili poplašné zařízení a hlásič pohybu.
Ve vypleněném domě se koncem listopadu probudil 50letý Siegfried Kapl. Zatím co s manželkou a synem spali, zloději jim pobrali veškerou elektroniku. Svůj laptop vysledovali díky signálu až v Praze, ani ten ale nedostali zpátky.
„Lidé spí už s mobilem u postele, protože mají strach," říká v OÖN starosta Bad Leonfeldenu Alred Hartl, a deník dodává: „S pěti dalšími starosty v okrese bojuje o větší bezpečnost v pohraničí. Oponují jim zemská politika a exekutiva, které situaci vidí jinak. Objektivní čísla a pocity jsou prý dvě různé věci…"
Nejistota v regionu je ale patrná, pokračuje deník. Uvádí poznatek 65letého občana bydlícího ve slepé uličce vedoucí rovnoběžně s frekventovanou B126. Loni udělal poprvé zkušenost se zloději. „Na chvíli jsem odjel do města, zatím co manželka vařila. Když jsem se vrátil, bylo mé kolo za 2200 eur pryč – za bílého dne! Další kola zloději sebrali v sousedství a našemu vnukovi před školou taky." A jeho žena dodává: „Teď už nejdu ani do zahrady, aniž bych předtím všechno uzamkla." Na hranici podle manželů se kontroluje málo a schengenská opatření nefungují. Především kolem B126 se opakovaně krade. „Zloději nechají auto na parkovišti, procházejí se a berou, co jde."
Sedmdesátiletá Gertraud Schnepfová u spolkové silnice vyrostla. „Když jsem byla malá, nikdy jsme dům nezamykali. Dneska je to jiné. Jsme opatrnější na lidi, kteří se procházejí kolem," říká. V Bad Leonfeldenu už by si prý dům nepostavila. Policisty na čáru ale zpátky nechce. „Léta jsme bojovali o zrušení hranic, a pak se nám to taky nehodí," citují ji OÖN.
52letý hospodský ve Vorderweißenbachu Gerhard Lummerstorfer se v domovské obci cítí bezpečně, i když také jeho rodinu navštívili zloději – dceři ukradli auto z garáže. „Bylo to ve dne a žádné stopy se nenašly," říká. Podle něho je na silnicích policistů dost.
Ocenili malbu na sklo
Malování na sklo v Sandlu v okrese Freistadt zařadilo UNESCO do seznamu nehmotného kulturního dědictví Rakouska. Ocenění tvůrci to podle OÖN vnímají jako závazek a úkol udržovat a rozvíjet toto tradiční umělecké řemeslo. „Na příští rok proto uspořádají ve zdejším muzeu této malby v rámci zemské výstavy speciální expozici a mezinárodní symposium," uvádí deník. Na snímku jsou zleva Norbert Pölz, Elisabeth Traxlová, Elza Stelzmüllerová a Johann Pum.
Eskymáci v bazénu
V sobotním pořadu televizní show Vsaďte, že… (ZDF ve 20.15) bude kromě tří bratrů – truhlářů v akci ještě jeden dolní Bavor, Robert Sommer, byť nepřímo. Jeho 25 kajaků, 25 pádel a 25 „špricek" značky Robson, které vyrábí v Regenu, poslouží jako rekvizity k sázce, při níž v bazénu ve Freiburgu budou vodní slalomáři točit jeden vedle druhého „eskymáky" tak, aby po dnech loní obrácených ke střeše mohl jeden ze soutěžících přejít bazén „suchou nohou"…
Uhynul šimpanz dědeček
Toni, nejstarší šimpanz v mnichovském zooparku Hellabrunn, uhynul. Narodil se 22. listopadu 1961 v této zahradě. Deník PNP připomíná, že ve volné přírodě se šimpanzi dožívají většinou 30 až 40 let, v zajetí maximálně 55 let. Toni byl podle vedení zooparku až do posledních dnů před náhlým onemocněním střev zcela zdráv, agilní. „Ve věkovém srovnání odpovídal zhruba 90letému dědečkovi," uvedla zahrada.