„Angličanka prezidentovi poděkovala obětím a napodobila při tom zvuky onoho lidoopa, jehož chování začala studovat v šedesátých letech v Tanzánii – šimpanze. Poděkovala nejen své matce a paleoantropologovi Louisi Leakeymu, který její cesty víceméně vedl, ale také svému psovi a Greybeardovi, prvnímu šimpanzovi, který před asi 60 lety překonal ostych a přiblížil se k ní,“ píší OÖN. Děkovala i National Geographic Society a Hugo van Lawickovi, svému manželovi zesnulému v roce 2002, který její práci dokumentoval jako kameraman.

Generálka varhan

Pasovské varhany.Zdroj: Deník/repro PNP

Varhany pasovského dómu projdou generální sanací, píše PNP. Nástroj se 17 974 píšťalami a více než 200 registry největší na světě svého druhu trpí prachem, plísní a únavou materiálu. Na odstranění škod je plánováno pět let. „Během prací ale varhany úplně nezmlknou, zazní v obvyklé časy, i když omezeně,“ uvedl list. Poslední velkou opravou prošly před téměř 40 lety. Postavila je firma Steinmeyer z Öttingenu v roce 1928 a zvukově je předělala pasovská firma Eisenbarth v letech 1978-81. Teď bude koncept zvuku opět upraven, a to tak, aby se vrátil k původní podobě.

Telecí trojčátka

Trojčata doma na statku.Zdroj: Deník/repro

Krávě na dvoře rodiny Thomových v Salzwegu se ráno 12. srpna narodila trojčata. „Nic nenasvědčovalo tomu, že telat bude víc,“ říká v listě Cornelia Thomová. Podle odborníků je pravděpodobnost trojčat u krav v Bavorsku asi 0,05 procenta, dodává PNP.

Jaké uni jsou nejlepší?

V novém vydání “Times Higher Education World University Ranking” je z rakouských univerzit nejlepší vídeňská – polepšila si ze 143. na 124. místo, napsal Volksblatt. Lékařské univerzity ve Vídni a ve Štýrském Hradci jsou 201.-250. (od druhé dvoustovky je pořadí vyčíslováno jen v krocích po padesátkách, od 400. místa po stovkách a od 601. po dvoustovkách). 251.-300. je lékařská univerzita v Innsbrucku, 301.-350 univerzita v Klagenfurtu. Univerzita v Linci je vedena na 601.-800. místě (loni 501-600).

První v žebříčku zůstala Univerzita Oxford. Následuje ji California Institute of Technology (loni 5.) a University of Cambridge (loni 2.). Nejlepší kontinentální univerzitou je na 13. místě curyšská Technika. Nejlepší německá, Univerzita Mnichov, je na 32. místě.