Chovatelé si mysleli, že společným umístěním těchto rozdílných druhů se nemůže nic takového stát. Matthias Bull, spolupracovník referátu ochrany druhů bavorského svazu pro ochranu ptactva, ví, že u zvířat žijících v zajetí může dojít k sexuálním odchylkám, ale o hybridech výra a sovy sněžné dosud nikdy neslyšel. Překvapen je také promovaný zoolog Wolfgang Scherzinger, který obdobný  případ nezná.  Připomíná, že zvířata uměle odchovaná neznají, jak vlastní druh vypadá, a pak se mohou „sblížit" s jiným.

Z vajec sovy se vylíhlo šest kuřat, z nichž dvě přežila. Před Schinou se narodil Snoopy, o jeho osudu ale deník nic neuvádí.

Malou „schnuhu", jak PNP potomka označuje ve zkratkách druhů obou jeho rodičů, Burkhardtovi napřed krmili každé dvě hodiny, také v noci, kdy „bydlela" v jejich vaně, a nyní každé čtyři hodiny. Denně jí naporcují dvanáct kuřátek. Během několika týdnů by mohla začít létat, uvádí PNP.

Lékaři z Lince

Rada ministrů ve Vídni odsouhlasila návrh financování zřízení nové lékařské fakulty při Keplerově univerzitě v Linci, o kterou hornorakouští politikové léta usilovali.  K tlaku „na Vídeň" přispěla i podpisová akce listu OÖN, v níž se za zřízení fakulty postavilo 136 000 lidí. Podle zemského hejtmana Josefa Pühringera jde o nejdůležitější projekt pro budoucnost.

Už na podzim příštího roku by se na fakultu měli zapsat první zájemci. Letos do podzimu mají být uzavřena jednání Lineckých s lékařskou univerzitou ve Štýrském Hradci o předklinické přípravě uchazečů, k níž by mělo v příštím roce nastoupit 60 lineckých studentů. Do října bude vypracován koncept převodu tří zemských nemocnic pod univerzitní kliniku, která bude založena rovněž v roce 2014 a stane se jádrem kampusu fakulty. Kampus má stát nejpozději v roce 2018. Je pro něj připraveno několik tisíc metrů čtverečních.

Zmrazili ceny benzínu

Kolem svátku Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna rakouské ministerstvo hospodářství opět „zmrazilo" ceny pohonných hmot, aby zabránilo jejich spekulativnímu zvyšování při očekávaném  větším cestovním ruchu. Pumpaři tak mohli ceny zvýšit naposledy v úterý v poledne. Do 11 hodin ve středu mohly být ceny jen snižovány a od té doby až do 24 hodin v neděli 18. srpna musejí na každé čerpačce zůstat stejné. Až od pondělního poledne zase budou moci být zvýšeny. O cenách na jednotlivých pumpách se motoristé mohou dozvědět www.spritpreisrechner.at.

Triatlonista ztroskotal

Triatlonový superprojekt nezvládl.Projekt 45letého Heinze-Jürgena Ressara z Feldkirchenu na absolvování 31 dlouhých triatlonů (3,8 km plavání, 180 km na kole, maraton) během 31 dnů se záměrem „prodeje" každé etapy sponzorům po 2500 eurech na podporu dětí se srdečními chorobami (Deník informoval 9. srpna) ztroskotal po dvanácti dnech. Jak Ressar napsal na facebooku, dostal horečku 38,6 stupně a s tím se ironman dělat nedá… „Organizace pomoci dětem mu na facebooku poděkovala a vyjádřila mu respekt," napsal deník OÖN.

Zabila ho činka

Při tréninku v privátní posilovně ve sklepě usedlosti v Mettmachu v okrese Ried zahynul 41letý sportovec, otec 11leté dcery. Napsal to linecký deník Volksblatt. Podle něj muž trénoval na mistrovství v benčpresu, přičemž mu zřejmě činka o váze 160 km vyklouzla z rukou a spadla mu na krk. Na lavici ho našel přítel, který si povšiml jeho auta před budovou a chtěl si s ním zatrénovat.

Konec svátku?

Tři obce v Bavorsku oslaví letos Nanebevzetí Panny Marie jako zákonný svátek prý naposledy, napsala PNP. V příštím roce bude 15. srpen pro jejich občany normálním pracovním dnem. Naopak sedm jiných obcí se může těšit na další den volna. Důvodem změn je výsledek sčítání obyvatel v roce 2011 a posuny v uváděném náboženském vyznání občanů.

„Zákonným svátkem je Nanebevzetí jen ve zhruba 1700 městech a obcích s převážně katolickým obyvatelstvem, především v Horním a Dolním Bavorsku," píše deník PNP. „V převážně evangelických oblastech jako Norimberk se toho dne normálně pracuje a obchody mají otevřeno."

O svátek v příštím roce přišel například Speichersdorf v okrese Bayreuth. Jak řekl starosta Manfred Porsch, v minulých letech se k nim přistěhovalo hodně vracejících se někdejších vysídlenců z bývalého Sovětského svazu, kteří jsou převážně evangelickými křesťany. Svátek odpadl také v Baiersdorfu a Memmingerbergu, kde už je víc protestantů než katolíků.  Na nové volno se naopak těší například v dolnofranckém Geiselwindu se 2400 obyvateli, kde se podle sčítání lidu katolíci ocitli ve většině a zajistili si a svým spoluobčanům další den volna, uvádí PNP.

„Býkům" úřad nepřeje

O „nostalgické" poznávací značky podle zkratek 57 bývalých okresů, znovu povolené v Německu, je u sousedů velký zájem. Jednu žádanou ale nyní stáhl okresní úřad ve Schwandorfu. Kombinace BUL-LE pro Burglendenfeld už nebude nabízena, řekl mluvčí. Po diskusi prý dospěli k závěru, že toto označení může být pohoršlivé a mít urážející charakter. Pro vysvětlení českému čtenáři – „Bulle" je býk, nebo slangově také policista.

Podle okresního úřadu rezervovali kombinaci BUL-LE 45 zájemcům, mezi nimi také jednomu policistovi. Deset lidí si už značku zajistilo a mohou si ji také ponechat. Další už ji nedostanou.

Jejich bambusové kolo jede kolem světa.Na „bambusu" v Teheránu

Před rokem vyrazilo jízdní kolo s rámem z bambusu z Würzburgu na štafetovou cestu kolem světa, tzv. "GobalBikeTrotting". Cílem akce je sbírat peníze pro zajištění čisté vody v Indii (Deník informoval). Nyní štafeta dorazila do Teheránu. „Dalšího jezdce až k hranici s Pákistánem už jsme našli," říká organizátorka cesty Sabine Metzgerová.Toto je rám nezvyklého bicyklu.

Zatím 28 jezdců urazilo s kolem vyrobeným skoro doslova na koleně už více než 5600 kilometrů. Projeli mimo jiné Polskem, Českem a Rumunskem, trajektem překonali Bospor a Tureckem přejeli do Iránu. Na darech „pro vodu" nasbírali 2000 eur.

Problém s porážkou

Chovatelé skotského bezrohého a dlouhosrstého plemene Galloway v Bavorsku diskutují o nařízení EU, které „porážku na louce kulovou zbraní jen trpí a favorizuje porážku živých zvířat na jatkách", jak problém formuloval chovatel Markus Schmeller ze Sankt Englmaru. Upozorňoval na problémy s nakládáním „extrémně vystresovaných" zvířat, která jsou jinak celý rok venku na rozsáhlých pastvinách; prý musejí být na valníky naháněna bitím.

Gallowayské plemeno je dobrosrdečné.Tento popis označil celoněmecký svaz chovatelů tohoto plemene za „urážku této rasy". Předsedkyně svazu Angelika Oswaldová, která gallowaye chová dvacet let u Hengersbergu v okrese Deggendorf, tvrdí, že nikdy s jejich nakládáním na valníky neměli nejmenší problém, přestože doma žijí zcela volně celý rok na desetihektarové louce. Jejích 25 zvířat je prý naprosto krotkých, nechají se česat, slyší na jména a bez problémů se nechají zavřít do stání ke každoročnímu odběru krve. Je to prý plemeno velmi dobromyslné. I k cestě na jatky se krávy nechají v úplném klidu naložit.

PNP připomínají, že zmíněná směrnice EU kromě porážky na jatkách a kulí na statku povoluje také porážku jateční pistolí v boxu. Oswaldová v listě poznamenává, že podmínkou k tomu je přítomnost úředního veterináře a odchycení krve. Dosud prý tohoto způsobu nepoužili, ale jednomu slepému kusu nyní takto chtějí ušetřit transport na jatky.

Pasovský deník připojuje pozvánku pro zájemce o chov této rasy na přehlídku skotu o tomto víkendu v rámci zemědělské slavnosti ve Straubingu, kam paní Oswaldová přiveze tři býčky. „Naložit k cestě se prý nechají zcela bez problémů,"  uzavírá list.